GORIVO POSKUPLJUJE NA PUMPAMA ŠIROM BiH: Skuplje do 20 feninga

Cijene goriva na pumpama širom BiH u posljednjih dvadesetak dana porasle su za 0,15 do 0,20 KM po litru, kazao je za "Nezavisne" Almir Bečarević, stručnjak za energente.

  • Regija

  • 27. Maj 2020  27. Maj 2020

  • 1

"Budući da je porasla cijena nafte na svjetskom tržištu, opravdanja za više cijene ima, ali ne baš u ovom obimu", ističe Bečarević.

Smatra da se u narednom periodu ne očekuje da dođe do velikog skoka cijena nafte.

"Ovo povećanje cijena je maksimum za neki naredni period, mada ima prognoza i da bi moglo da dođe do pada cijene nafte", pojasnio je Bečarević.

Prema njegovim riječima, postoje velike razlike u cijenama na pumpama širom BiH, pa čak i do 30 feninga od pumpe do pumpe.

Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prijevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS-a, tvrdi da bi cijene po litru goriva u julu i avgustu mogle premašiti i one koje su bile prije pandemije koronavirusa.

"U proteklih sedam dana cijena goriva je sa 1,36 KM, koja je bila ovdje, u Banjaluci, otišla na 1,49 KM, sada već vidimo da je na pojedinim pumpama ta cijena 1,54 KM. Na sreću, situacija sa pandemijom virusa korona se smiruje, ali time se sada troše veće količine goriva i mi očekujemo da će cijene goriva premašiti one koje su bile prije pandemije. Bilo bi dobro da se ne obistine moje predviđanje i naše pretpostavke, ali mislim da će u julu i početkom avgusta gorivo otići na čak iznad 2,5 KM", tvrdi Grbić.

On kaže da će takva situacija predstavljati ogroman problem kako za građane, tako i za prijevoznike.

"Činjenica je da u proteklom periodu nije bilo potražnje goriva i da su cijene bile niže na svjetskom tržištu nego što su sada. Svjedoci smo da aviosaobraćaj nije funkcionisao i da veliki potrošači nisu koristili gorivo. Sada počinju s radom industrija, proizvodnja, autobuski i avioprijevoz, normalno je da će se time povećati potrošnja goriva, kao i potražnja za njim", ističe Grbić.

On kaže da distributeri nafte imaju mogućnost slobodnog formiranja cijene i da svako poskupljenje nafte jedva čekaju da dignu cijenu goriva, kao i da je državi u interesu da cijene goriva budu veće zbog akciza.

Dodaje da je cijena goriva u RS na pojedinim pumpama bila i po 1,30 KM. Ta je bila prihvatljiva i normalna cijena za današnji standard i poslovanje prijevoznika, međutim, kako Grbić tvrdi, oni to, nažalost, nisu mogli iskoristiti, jer nisu imali dovoljno posla.

Cijene nafte na svjetskom tržištu porasle su i prošle sedmice, četvrti put zaredom, s obzirom na to da su mnoge zemlje postepeno pokrenule privredne aktivnosti i povećale potražnju.

Na jednoj od banjalučkih pumpi jučer su rekli da je cijena litra dizela 1,55 KM, dok kvalitetniji dizel košta 1,65 KM po litru. Cijena litra benzina je, prema njihovim riječima, također 1,55 KM, dok kvalitetniji benzin košta 2,19 KM po litru. Za razliku od cijene dizela i benzina, cijena autogasa je 0,89 KM.

Na drugim pumpama cijene su slične i variraju od 0,05 do 0,10 KM.

Za razliku od Banje Luke, na benzinskim pumpama u Bijeljini cijene su, u prosjeku, niže oko 0,10 KM te litar dizela košta oko 1,45 KM, a ista cijena je benzina, dok je cijena kvalitetnijeg dizela 1,67 KM, a kvalitetniji benzin košta 2,15.

"U prethodnih pet-šest dana cijena goriva porasla je, u prosjeku, oko 0,05 KM", kažu s jedne od bijeljinskih pumpi.

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...