PANIKA U ČOVIĆEVIM REDOVIMA: Pogledajte šta je sve Bariša Čolak izgovorio o "nezakonito izabranim članovima CIK-a" (VIDEO)

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Bariša Čolak (HDZ BiH) izjavio je danas da su članovi Centralne izborne komisije (CIK) BiH izabrani na nezakonit način i da se, s obzirom na to, u pitanje dovede sve njihove odluke, pa i ona o prolongiranju izbora.

  • Politika

  • 27. Maj 2020  27. Maj 2020

  • 0

Čolak je naglasio da nisu samo nelegalni nego su i nelegitmni.

- Kad to kažem, isključivo mislim na naše pozitivno zakonodavstvo, na Izborni zakon, ali jednako tako i na Ustav BiH. Tu je povrijeđeno niz zakonskih propisa. Šta je s onim koji su se prijavili ili su se htjeli prijaviti na raspisane izbore, gdje je njihovo pravo? Jesu li oni diskriminisani ili nisu? - upitao je Čolak.

Naveo je da, po Izbornom zakonu, uopće nije moguće prolongirati izbore koji nisu ni održani te da je moguće jedino prolongirati za neki drugi dan, najmanje za sedam dana, a najviše za 30 dana izbore koji se nisu održali na jednom biračkom mjestu ili izbornoj jedinici.

- Tu se misli na izbore koji su provedeni. Ne postoji odredba u Izbornom zakonu koja daje mogućnost da se izbori na bilo koji način pomjeraju. Nažalost, svjedoci smo da je to Središnje izborno povjerenstvo napravilo - kazao je Čolak.

U izjavi za novinare Čolak je prokomentirao da je žalosno da na računu Centralne banke BiH leži 330 miliona eura koje je doznačio Međunarodni monetarni fond (MMF), a da se BiH bori s ekonomskim teškoćama uzrokovanim pandemijom koronavirusa.

- Postoji veoma precizan sporazum o raspodjeli tog novca i sad se to dovodi u pitanje. Znamo ko to radi, ali ja ne mogu proniknuti zašto se to radi. Suludo je tvrditi da su sad problem kantoni, kao da oni već nisu u ustavnopravnom sistemu BiH - dodao je Čolak.

Nakon današnje sjednice Ustavnopravne komisije Doma naroda PSBiH, Bariša Čolak, koji je predsjedavajući te komisije, kazao je da su radili kao inače po postojećim procedurama i u skladu sa Poslovnikom o radu.

- Dok taj poslovnik ne izmijenimo, nemamo drugog način bez obzira na određene primjedbe koje su se čule od članova Komisije. Bilo je prijedloga da se određene stvari mijenjaju i ja vjerujem da se u tom smislu neće ostati samo na inicijativi i da će se stvari početi mijenjati – naveo je Čolak.

S druge strane, prema njegovim riječima, bilo bi veoma dobro kada bi instutucije koje trebaju dostaviti svoja mišljenja, uradile to na vrijeme, jer bi na taj način bilo manje kašnjenja i brže bi se donosili zakoni.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...