U AMERIČKOM SENATU TO DOBRO ZNAJU: "Rusija podriva suverenitet Bosne i Hercegovine"

"Komitet je zabrinut zbog aktivnosti Rusije koje bi mogle imati destabilizirajući utjecaj na političko i sigurnosno okruženje u zoni odgovornosti američke vojne komande u Evropi."

  • Politika

  • 01. Jul. 2020  01. Jul. 2020

  • 0

"Ruska Federacija podriva suverenitet Bosne i Hercegovine, a igrala je destabilizirajuću ulogu u odnosima Kosova i Srbije", navodi se u najnovijem izvještaju vojnog komiteta američkog Senata, piše „Dnevni avaz“.

Ključno američko tijelo, koje nadgleda ministarstvo odbrane i vojsku najmoćnije svjetske sile, u izvještaju koji prati donošenje novog zakona o odbrani vrlo je precizno postavilo odnose na Balkanu.

Zona odgovornosti

"Komitet je zabrinut zbog aktivnosti Rusije koje bi mogle imati destabilizirajući utjecaj na političko i sigurnosno okruženje u zoni odgovornosti američke vojne komande u Evropi", navodi se u izvještaju.

Sjedinjene Američke Države, odnosno njihovo najviše zakonodavno tijelo već nekoliko godina upozorava na aktivnosti Moskve na Balkanu, posebno u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, tvrdeći da Rusija, uglavnom preko Beograda, negativno utječe na politička kretanja s ciljem slabljenja utjecaja SAD i Evropske unije.

Putinov gost

Proteklih godina američke su vlasti planirale i ulaganje značajnih sredstava u borbu protiv ruskog utjecaja. Istovremeno, u BiH se na rusku podršku pozivaju zvaničnici manjeg entiteta i član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, koji je ovih dana bio u Moskvi kao Putinov gost na antifašističkoj paradi.

"Rusija pruža podršku prekodržavnim ekstremističkim grupama i stalno radi na podrivanju Sjevernoatlantske alijanse (NATO) i Evropske unije. Na zapadnom Balkanu, posebno, ovo uključuje i podršku Rusije pokušaju prevrata u Crnoj Gori i pokušaje poticanja sukoba u Sjevernoj Makedoniji, a s obzirom na to da su obje države ulazile u NATO", navedeno je u dokumentu američkog Senata.

Pozvali ministra odbrane na raport

Članovi vojnog komiteta zatražili su od američkog ministra odbrane Marka Espera da upozna Senat prije jeseni ove godine sa situacijom na zapadnom Balkanu.

To se posebno odnosi na aktivnosti SAD prema kojima bi se jačale sigurnosna i vojna saradnja s državama ove regije, a kako bi se smanjila zavisnost od ruskog naoružanja. Također, Senat traži da se nastavi vojna saradnja s državama koje su članice Partnerstva za mir, a još nisu postale punopravne članice NATO-a, a što se odnosi na našu zemlju.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...