ZA ŠTA SE TO VUČIĆ SPREMA: Srbija prvi inostrani kupac kineskog PVO sistema

Prvi raketni sistemi PVO nabavljeni su u prvoj polovini 1960-tih godina i bivši SSSR je bio jedini izvor raketne tehnike za uništavanje ciljeva u vazdušnom prostoru.

  • Regija

  • 02. Avg. 2020  02. Avg. 2020

  • 2

Srbija je kupila kineski PVO sistem srednjeg dometa FK-3. Kako Mreža navodi, nabavka je ugovorena i plaćena.

Ovo je provjerljivo u redovnoj evidenciji Agencije za privredne registre na internetu gde je ugovarač posla, kompanija Jugoimport SDPR, objavila svoj redovni godišnji izvještaj o poslovanju za 2019. godinu, ekskluzivno piše Balkanska bezbjednosna mreža.

Izvještaj pominje da je kompanija u prošloj godini sa 31 zemljom zaključila 163 uvozna ugovora u vrijednosti od 620,3 miliona dolara. Izvještaj navodi da se „najveći dio uvoza odnosi na modernizaciju aviona MiG-29, nabavku sistema bespilotnih letjelica, zatim nabavku lako prenosivog sistema Mistral i raketa za njega i PVO sistem FK-3“.

Srbija će tako postati prvi inostrani kupac ovog PVO sistema, a Mreža navodi da se, analizirajući pisanje mejnstrim medija, može doći do zaključka da su kupljene tri baterije. RV i PVO Vojske Srbije takođe je i prvi evropski kupac kineskih borbenih bespilotnih letjelica koje su nedavno i javno predstavljene.

Balkanska bezbjednosna mreža podsjeća da su informacije o kupovini ovog raketnog sistema već nekoliko puta bile plasirane medijima pod državnim uticajem.

Prvi raketni sistemi PVO nabavljeni su u prvoj polovini 1960-tih godina i bivši SSSR je bio jedini izvor raketne tehnike za uništavanje ciljeva u vazdušnom prostoru. Sada Vojska Srbije koristi sisteme naslijeđene iz jugoslovenske ere i odbranu Beograda čine divizioni RS PVO Neva-M sa zonom uništenja po daljini do 25 km i po visini do 18 km. Građanski rat odložio je nabavke nove tehnike iako je bilo puno glasina tokom burnih 1990-tih o pokušajima i ponudama za ruski RS PVO S-300.

Domaće javno mnjenje je do danas ostalo fascinirano ruskim sistemima starim S-300 i novim S-400. Kada mediji u naslovima pominju te rakete očekuje se izuzetan nivo interesa čitalaca. Od 2012. u javnom prostoru često se najavljivalo da predstoji nabavka novih ruskih sistema koji će efikasno zaštititi vazdušni prostor Srbije čak i dejstvom po ciljevima koji su daleko u zagraničnom području. Kulimnacija proruskog talasa bila je za vrijeme vježbe Slovenski štit-2019 oktobra prošle godine kada su na aerodromu Batajnica kada su na vatrene položaje postavljena dva samohodna lansirna vozila RS PVO S-400. Mit o tome da su rakete ostale u Srbiji održavao se mjesecima, a već u to vrijeme bilo je izvjesno da se Srbija odlučila za nabavku kineskog RS PVO.

Novi sistemi HQ-22 i FK-3 koji ćemo uskoro vidjeti u Srbiji indirektno su ostvarene želje dobrog dijela javnosti kod nas da se nabavi S-300. Naime, Kinezi su rakete projektovali na bazi rješenja ruskih raketa raznih varijanti koje su dobili sa sistemom S-300 90-ih godina. Za kinesku vojnu industriju izvoz raketnih sistema PVO u Srbiju izuzetno je vrijedan prodor na potpuno novo tržište jer do sada korisnici kineskih sistema srednjeg i velikog dometa bili samo kineski saveznici iz Azije, piše Mreža, a prenosi TangoSix.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...