DR. OGNJEN GAJIĆ, SARAJLIJA SA MAYO KLINIKE U SAD-u OTKRIVA: Ovo je ključna stvar u borbi protiv Covida-19…

Ognjen Gajić, ljekar intenzivne njege, pulmolog, univerzitetski profesor koji radi kao klinički informatičar i specijalista za intenzivnu njegu Odjeljenja za plućnu medicinu na prestižnoj klinici Mayo u Minnesoti, govorio je za N1 o svojim iskustvima u liječenju težih oblika oboljenja Covid-19.

  • Vijesti

  • 07. Avg. 2020  07. Avg. 2020

  • 0

Gajić je za N1 kazao kako je dobna grupa oboljelih u SAD-u različita, baš kao i svugdje u svijetu.

"Veći broj pacijenata je starije životne dobi, srednje životne dobi. Mada smo imali i mlađih bolesnika, uključujući i trudnice", rekao je.

Koje su to kobne bolesti u kombinaciji s koronavirusom?

"Iskustva su pokazala da bolesnici sa šećerom, stariji bolesnici, gojazniji, bolesnici s hrničnim plućnim i srčanim bolestima imaju kobnije rezultate", rekao je.

Gajić je rekao da kod pacijenata koji zahtijevaju bolničko liječenje, pored istraživačkih protokola, gdje se pokušava i s drugim terapijama, najčešće se koriste remdesivir, lijekovi proti virusa, a kod pacijenata koji zahtijevaju i kiseonik, daju se i kortikosteroidi.

"Dokazalo se da smanjuju smrtnost. I ljekari u BiH ih koriste", rekao je.

Budući da se veliki broj pacijenata liječi kod kuće, mnogi od njih samoinicijativno uzimaju neke lijekove.

"Ne preporučujemo lijekove izvan istraživačkih studija. Kod kuće je glavni paracetamol za kontrolu temperature, sirup za kašalj", rekao je dodavši da je kontakt s ljekarom najvažniji u liječenju koronavirusa.

"Dobro organizovana jedinica intenzivne medicine, s dobro treniranim osobljem je ključna", rekao je.

Prema njegovom mišljenju, respiratori su nužno zlo u liječenju.

"Trećina do polovina pacijenata može da se oporavi uz velike količine kiseonika s ovlaženim toplim zrakom ili na neinvazivnoj ventilaciji. Neki od njih, pola ili malo više, stanje im se pogorša i potrebna je intubacija. Pacijenti su u potrbušnom položaju, koliko god da mogu. Tim treba da bude treniran, naročito sestre, što je nekada mnogo važnije nego ljekari", savjetovao je on.

I pored svega što se dešava u svijetu proteklih pola godine - i dalje ima onih koji ne vjeruju u Covid-19.

"Korona je istina. Korona je teška bolest, nije obična gripa. Može da dođe do obostrane upale pluća, da dovede u životnu opasnost. Najbolji način da se zaštitite jesu epidemiološke mjere koje svi znamo, maske u zatvorenom prostoru, držati se na distanci i prati ruke", kazao je Gajić.

Gajić je kazao da ne postoji niti jedan zdravstveni sistem na svijetu koji može da izdrži dolazak stotine ljudi u hitnu pomoć u danu, jer se nije moguće posvetiti pacijentu.

"Dobro treniran tim ljekara, sestara, tehničara, terapeuta, koji prate bolesnika i pravovremeno reaguju je ključan", kazao je.

Gajić je nedavno u velikom intervjuu za "Slobodnu Bosnu" govorio i o svom životnom putu. Intervju možete pročitati ovdje.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...