PAKLENI RADONČIĆEV PLAN: Iskoristio smušenost SDA i došao u poziciju da u Vladi FBiH bude ODLUČUJUĆI FAKTOR, a u sarajevskoj da preuzme sve KLJUČNE PROCESE

Ključni problem u sarajevskoj vlasti, nepostojanje ministra zdravstva, također privremeno "krpi" SBB.

  • Politika

  • 02. Nov. 2020  02. Nov. 2020

  • 8

Uprkos skromnom izbornom rezultatu 2018. godine, Savez za bolju budućnost (SBB) iskoristio je smušenost SDA politike i došao u poziciju da u Vladi FBiH bude odlučujući faktor, a u sarajevskoj vladi da preuzme sve ključne procese. Pandemija koronavirusa i problemi u funkcioniranju zdravstvenog sistema dodatno su iskristalisali te pozicije. Kada je formirana aktuelna Vlada Kantona Sarajevo, čelni ljudi stranaka koje su preuzele vlast Bakir Izetbegović (SDA), Fahrudin Radončić (SBB) i Željko Komšić (DF) poručili su da će premijer Mario Nenadić biti tzv. zajednički kandidat.

Iako je najavljen kao zajednički, jasno je da je Nenadić kadar SBB-a, jer je i u vladi (2014. - 2018.) bio kadar SBB-a te je 2018. na izborima bio na listi te stranke. SDA je na to pristala da bi SBB privoljela na svoju stranu u trenutku kada su rušili "šestorku", piše Klix.

Nenadić je trenutno u samoizolaciji, a u međuvremenu ga kao premijera mijenja njegov stranački kolega, ministar obrazovanja Anis Krivić. Ključni problem u sarajevskoj vlasti, nepostojanje ministra zdravstva, također privremeno "krpi" SBB. Prvobitni ministar zdravstva Rusmir Mesihović (DF) podnio je ostavku još prije nekoliko mjeseci. Dva mjeseca mijenjao ga je Draško Jeličić (DF), ali je i on podnio ostavku na tu funkciju. U takvoj situaciji, v. d. premijera Anis Krivić za v. d. ministrice zdravstva imenuje Jasnu Agić (SBB), koja je i aktuelna ministrica rada i socijalne politike u ostavci. Ostavku na prvobitnu funkciju je podnijela iz zdravstvenih razloga, a sada će silom prilika raditi kao privremena ministrica zdravstva.

Tako pozicije premijera i ministra zdravstva obavljaju vršioci dužnosti, silom prilika iz SBB-a. A o kakvom se paradoksu radi, najbolje ilustrira činjenica da je nakon izbora SBB imao tek pet zastupnika, a trenutno četiri. Poređenja radi, SDA je od prvobitnih 10 ostala na osam zastupnika. Ipak, SBB je u ključnim trenucima borbe protiv pandemije preuzeo sve konce kontrole u svoje ruke.

SDA je tako u Sarajevu od relativno pobjedničke stranke došla u poziciju da ne rukovodi ključnim procesima, što se najviše prelama kroz odnos dviju bolnica - KCUS-a i Opće bolnice.

Sličan razvoj događaja je i na federalnom niovu. Na vlasti su još ministri iz stare vlade, gdje SDA kao vodeća stranka sada ima tek tri ministra i premijera (ministar Salko Bukvarević je preminuo, ministrica Elvira Dilberović je imenovana za ambasadoricu u Švedskoj, a Aljoša Čampara je napustio stranku).

U takvim okolnostima, najviše ministara u Vladi FBiH trenutno ima HDZ (6), među kojima je i ministar zdravstva, dok SBB ima četiri ministarske pozicije i ulogu da može kontrolirati skoro sve procese.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 8

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...