INVESTICIJA OD 130 MILIONA KM: Đokić ozvaničio gradnju vjetroelektrane koja ga je koštala raspada partije

Riječ je o prvom objektu ovakog tipa u RS-u, a u koji bi investitori, prema najavama, trebali da ulože 130 miliona maraka.

  • Ekonomija

  • 04. Dec. 2020  04. Dec. 2020

  • 0

Dvije godine nakon što je preduzeću “Grebak” dodijeljena koncesija za gradnju istoimene vjetroelektrane u Nevesinju, počela je njena gradnja. Riječ je o projektu koji je, i pored negativnog mišljenja Pravobranilaštva RS, od početka imao podršku ministra Petra Đokića i zbog kojeg je žrtvovao i vlastitu partiju.

Riječ je o prvom objektu ovakog tipa u RS-u, a u koji bi investitori, prema najavama, trebali da ulože 130 miliona maraka. Nakon naknadnog povećanja, snaga vjetroelektrane će biti 6,6 megavata, a godišnja proizvodnja oko 180 gigavat-sati.

Đokić je danas u Nevesinju poručio kako je još prije četiri godine prepoznao važnost projekta koji može obogatiti privredu Republike Srpske te da je bio istrajan da se on realizuje.

On je rekao da je bilo mnogo opstrukcija ovog projekta, ali da je sve uspješno prevaziđeno i da će od ovoga projekta korist imati i investitor i energetski sistem Republike Srpske, ali i opština Nevesinje, koja do sada nikada nije imalo ovoliku investiciju.

Kada je riječ o opstrukcijama, ministar Đokić je možda mislio na Pravobranilaštvo Republike Srpske, koje je ukazalo kako je ugovor o gradnji s koncesionarom pun neregularnosti, što ga, ipak, na kraju nije spriječilo da ga potpiše.

Republika Srpska ulazi u jedno novo područje energetskog razvoja, podstičući izgradnju energetskih objekata koji proizvode zelenu energiju koristeći obnovljive izvore energije“, rekao je Đokić.

Izvršni direktor Vjetroelektrane “Grebak” Miralem Čampara, oko koga se prije nekoliko mjeseci podigla velika prašina u javnosti, zahvalio je Opštini Nevesinje i Ministarstvu energetike i Vladi Republike Srspke, koji su imali veliko razumijevanje i profesionalan odnos prema investitorima.

Radi se o velikom projektu. Vjetroelektrana će biti instalisane snage 66 megavata i imaće godišnju proizvodnju oko 180 gigavat-sati. Pojedinačno, turbine su 6,6 megavata i najsavremenije koje se počinju proizvoditi u ovom momentu i biće ih deset“, rekao je Čampara.

Pojasnio je kako će biti postavljeno deset turbina od kojih svaka može snabdijevati oko 4.500 domaćinstava. Ovaj elektroenergetski objekt trebao bi biti završen za 24 mjeseca, a do kraja 2022. godine pušten na mrežu.

Podsjećamo, zbog navodne uloge direktora preduzeća Miralema Čampare u posljednjem ratu, dio članova Socijalističke partije tražio je ostavku Petra Đokića. Umjesto ostavke, Đokić ih je isključio iz članstva stranke, a oni su osnovali novu partiju, gdje su im se kasnije pridružili i brojni drugi koji nisu bili zadovoljni Đokićevim vođenjem Socijalističke partije.

Kako je portal "Capital" otkrio u avgustu prošle godine, ministar Đokić je prekršio niz zakona kako bi ovom preduzeću namjestio vjetroelektranu “Grebak”.

Đokić je posljednju uslugu Čampari i njegovom preduzeću napravio prije nekoliko dana, kada je potpisao aneks ugovora o koncesiji za izgradnju kojim se povećava instalisana snaga vjetroelektrane.

Razlog aneksiranja ugovora u koncesiji leži u činjenici što je od vremena podnošenja zahtjeva za dodjelu koncesije do danas došlo do tehnološkog napretka i značajne promjene u proizvodnji vjetroturbina s obzirom na instalisanu snagu i njihovu efikasnost, tako da se znatno povećala snaga vjetroelektrane po jednom stubu. Iz tog razloga, otvorila se mogućnost povećanja instalisane snage vjetroelektrane, a samim tim i povećanja proizvodnje električne energije na ovoj lokaciji, što je veoma značajno za Republiku Srpsku, a posebno za lokalnu zajednicu, koja će po tom osnovu, putem koncesione naknade koju će plaćati koncesionar, imati niz pozitivnih efekata”, naveli su iz resornog ministarstva nakon potpisivanja aneksa ugovora.

Od avgusta prošle godine do danas, ministar Đokić se nije udostojio da odgovori na pitanja portala "Capital" i pojasni brojne nedostatke i nezakonitosti na koje je ukazivalo Pravobranilaštvo Republike Srpske u ovom projektu, zbog čega je i premijer Republike Srpske Radovan Višković tražio njegovu smjenu, ali za to nije dobio podršku predsjednika SNSD-a Milorada Dodika.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...