POBJEDA ZA KRAJ: „Zmajevi“ uzeli tri boda u Talinu i barem djelomično popravili dojam (VIDEO)

Reprezentacija Bosne i Hercegovine trijumfom je završila nastup u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Rusiji

• 10. Okt. 2017  10. Okt. 2017

• 0

Reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala je pobjedu i tri boda u posljednjem kolu grupe H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Izabranici Mehmeda Baždarevića porazili su domaću Estoniju rezultatom 1:2.

Baždarević, koji zaključno sa ovom utakmicom više nije izbornik reprezentacije, izveo je u Talinu kombinirani sastav, bez Džeke, Lulića, Višće i nekolicine drugih prvotimaca.

U ne previše sadržajnoj utakmici Estonija je bila aktivniji i opasniji protivnik, uz po jednu dobru šansu na obje strane u prvom poluvremenu. U drugom poluvremenu "Zmajevi" su malo podigli razinu igre, te nakon velikog kiksa domaćih preko Hajrovića došli do vodstva.

U 75. minuti domaćin je izjednačio preko Antonova nakon još jedna konfuzne reakcije obrane bh. reprezentacije. Srećom, ušao je Džeko i ponudio nekoliko trenutaka genijalnosti. Nakon sjajnog prijema lopte uposlio je večeras inspiriranog Hajrovića, koji zabija za pobjedu.

Ovom pobjedom barem je malo popravljen dojam nakon veoma loše odrađenih kvalifikacija, te su prikupljeni važni bodovi za nacionalni koeficijent koji će odrediti hoćemo li u narednim kvalifikacijama biti u drugom ili trećem šeširu pri ždrijebanju skupina.

Osim Baždarevića, dio reprezentacije vjerojatno više neće biti niti Vedad Ibišević, koji je najavio povlačenje nakon ove utakmice. Šteta što nije iskoristio sjajnu šansu iz prvog poluvremena, te krunisao pogotkom odličnu reprezentativnu karijeru.

U preostale dvije utakmice grupe H Belgija i Grčka su rezultatom 4:0 porazile Cipar i Gibraltar. Belgija ide direktno na Mundijal, a Grčka će to pokušati izboriti kroz dodatne kvalifikacije.

TIJEK UTAKMICE:

Kraj utakmice: Estonija-Bosna i Hercegovina 1:2.

90+ Dvije minute sudačke nadoknade.

85´ Gol! Duljević ubacuje za Džeku koji majstorski primiruje loptu i gura je u for za Hajrovića. On desnom nogom pogađa suprotni kut. BiH vodi 1:2.

81´ Luts iz slobodnjaka s 20-ak metara gađa desni gornji kut Begovića, a Asmir paradom odbija u korner.

78´ Večeras sjajni Medunjanin ponovo probija obranu domaćina i pronalazi Džeku, koji iz teške situacije glavom ne uspijeva savladati golmana domaćih.

77˙ Jaager je ušao umjesto Aniera.

75´ Antonov zabija za izjednačenje nakon tipično konfuzne reakcije u obrani. 1:1

74´ Duljević mijenja Kodru.

71´ Velika prilika za Kodru. Džeko je sjajno primio loptu i proigro Kenana, on dobro šutira, ali golman domaćih brani.

69˙ Zenjova mijenja Tamm.

65´ Džeko mijenja Ibiševića. Moguće je da su ovo bile Vedine posljednje minute u reprezentaciji.

59´ Kapetan Klavan je nakon kornera nadskočio Đumića i Cocalića te šutirao 20-ak centimetara od Begovićeve lijeve stative

50´ Srušen je Kodro u šesnaestercu. Sudac je procijenio da nema penala. Ibišević u nastavku dobiva žuti karton.

48˙ Begovićevo ispucavanje loše su procijenili stoperi domaćih, Hajrović izbija sam pred Aksalua i zabija za vodstvo BiH! 0:1.

46´ Počelo je drugo poluvrijeme, Đumić je u igri umjesto Kolašinca.

Kraj prvog poluvremena.

45´ Pokušao je Luts s lijeve strane 12-13 metara od gola. Begović lagano brani udarac u svoj dalji kut

37´ Medunjanin je briljantno uposlio Ibiševića, a večerašnji kapetan ne zabija iz 1 na 1 situacije. Pola minute kasnije Zenjov promašuje zicer s pet metara.

36´ Statistika poražavajuća: 2:0 u kornerima, a 5:0 u šutevima.

33´ Puno dodavanja i kombinatorike, ali sve na sredini terena. Ne uspijevamo ući u zadnju trećinu terena, a kamoli zaprijetiti golu Aksalua.

27´ Najviše što su  Zmajevi uspjeli je centrirati iz neizrađenih situacija. Potpuno su bezopasni po gol domaćina

22´ Kait je pokušao s 25 metara, ali previsoko i nepecizno

21´ Skoro je polovica prvog poluvremena, a nemamo nijedan upućen udarac.

18´ Hajrovićev ubačaj s lijeve strane nije pogodio nikoga u šesnaestercu, ali je zadao manje probleme domaćem golmanu. Posjed je tu, ali bez konkretnosti.

17´ Žuti karton Klavanu zbog faula nad Kodrom.

Nakon trominutne pauze utakmica je nastavljena.

13´ Više je događaja na tribinama. Bakljada naših navijača.

7´Prvi pokušaj domaćina. Udarac Zenjova je izblokiran.

5´ U prvim minutama naša reprezentacija ima posjed lopte, ali bez pokušaja prema golu.

20:45 Utakmica je počela.

_______________

20:43 U tijeku je intoniranje nacionalnih himni.

20:38 U preostale dvije utakmice grupe H Belgija dočekuje Cipar, a Grčka Gibraltar.

20:35  Stanje na tablici uoči večerašnjih utakmica ne nudi nikakvu neizvjesnost, poznato je da Belgija ide direktno na Mundijal, te da će Grčka svoju sreću potražiti kroz baraž.

20:32 Večerašnju utakmicu sudit će Vladislav Bezborodov, iz Rusije

20:28  Estonija i BiH dosad su međusobno odigrale 6 utakmica, a Zmajevi su uspješniji sa 4 pobjede, uz remi i poraz. Jedinu pobjedu večerašnji domaćin ostvario je u prijateljskoj utakmici 2005.

U službenim utakmicama BiH ima četiri uzastopne pobjede a ukupna gol razlika je 19:2.

20:25 Naša selekcija je u dosadašnjem toku kvalifikacija savladala Estoniju 5:0, izgubila u Belgiji 4:0, porazila Cipar 2:0, remizirala sa Grčkom 1:1 u gostima, kod kuće savladala Gibraltar s  4:0, remizirala s Grčkom na Bilinom polju rezultatom 0:0, izgubila na Cipru rezultatom 3:2, savladala Gibraltar rezultatom 4:0 u gostima, te prije tri dana izgubila na Grbavici od Belgije rezultatom 3:4

20:15 Poznate su početne postave

Od 20:45 igra se posljednje kolo grupe H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Bosna i Hercegovina nije uspjela izboriti  jedno od prva dva mjesta u grupi, a protiv Estonije ide po popravljanje dojma, podizanje rejtinga i popravljanje koeficijenta zarad povoljnijeg ždrijeba u narednom kvalifikacijskom ciklusu.