LIGA NACIJA: BiH pobijedila Sjevernu Irsku, Džeko dvostruki strijelac (VIDEO)

Bosna i Hercegovina je stigla nadomak prolaska u Ligu A nakon što je i u svom trećem nastupu u grupi 3 Lige B ostvarila pobjedu savladavši u Sarajevu Sjevernu Irsku sa 2:0 golovima Edina Džeke u 27. i 73. minuti.

• 15. Okt. 2018  15. Okt. 2018

• 0

Gosti su bolje otvorili meč na Grbavici, zaprijetili su dva puta preko Georgea Savillea, ali on je prvo sa lijeve strane šutirao preko gola, a potom usamljen sa pet metara šutira pored desne stative golmana Ibrahima Šehića.

Naš tim je prvi put zaprijetio u 9. minuti kada je agilni Haris Duljević s lijeve strane ubacio na drugu stativu, ali Edin Višća nije uspio dobro da zahvati loptu, te je šutirao pored gola. U 17. minuti Miralem Pjanić je dugom loptom pronašao kapitena Edina Džeku u kaznenom prostoru, ali dijamant šutira preko gola.

U 27. minuti nakon očajne greške odbrane Irske, lopta dolazi do Džeke koji majstorski pogađa za vodstvo naše selekcije i erupciju oduševljenja na Grbavici.

Džeko je sigurno matirao Peacock-Farrella nakon što ga je nesebično uposlio Edin Višća.

Našem najboljem igraču ovo je bio 54. gol za reprezentaciju.

I drugi pogodak za reprezentaciju BiH postigao je kapite tima Edin Džeko. Dijament je svoj 55. pogodak za reprezentaciju postigao na majstorsku asistenciju večeras vrlo raspoloženog Miralema Pjanića.

BiH je na vrhu tabele s maksimalnih devet bodova, druga je Austrija s tri i utakmicom manje, dok je Sjeverna Irska posljednja bez bodova. Izabranici Roberta Prosinečkog osigurat će plasman u Ligu A u slučaju da za mjesec dana osvoje bod u Beču protiv Austrije.

Bosna i Hercegovina - Sjeverna Irska 2:0

Stadion: Grbavica.

Gledalaca: 10.000.

Sudija: Mattias Gestranius (FInska). Pomoćnici: Jan Peter Aravita i Mikko Alakare (oba Finska). Delegat: Petr Fousek (Češka Republika).

Strijelci: 1:0 - Džeko (27), 2:0 - Džeko (73). Žuti kartoni: Duljević, Bešić (BiH), Saville, Norwood (Sjeverna Irska).

BiH: Šehić, Čivić, Vranješ, Bešić, Višća, Duljević (74. Zakarić), Pjanić, Džeko, Šunjić, Zukanović, Sarić. Selektor: Robert Prosinečki.

SJEVERNA IRSKA: Peacock-Farrell, Lewis, J. Evans, Saville, Davis, Boyce (80. Maggenis), C. Evans, Dallas, Norwood (59. Whyte), McNair (72. Vassell), Cathcart. Selektor: Michael O'Neill.