Hronika
PAO S MARIHUANOM: Srbijanski glumac ide u zatvor na sedam godina!
Prije 23 min0
NASA-INA bespilotna letjelica InSight večeras je sigurno sletjela na Mars kako bi započela svoju dvogodišnju misiju kao prvi ljudski objekt dizajniran da istraži duboku unutrašnjost tog planeta.
HiTec
26. Nov. 2018 26. Nov. 2018
0
Odmah nakon slijetanja, NASA je objavila tvit na Twitter profilu sonde InSight. "Osjećam te, Mars - i uskoro ću ti poznavati srce. S ovim sigurnim slijetanjem, tu sam. Kod kuće sam", napisali su.
Odmah po slijetanju InSight je snimio i prvu fotografiju s Marsa te je poslao u centralu NASA-e. Fotografija prikazuje zagonetan pogled na planetu dok se u daljini vidi horizont. Također se vidi i dio sonde i nakupina čestica prašine koje su se skupile na poklopcu iznad kamere.
Inženjeri u laboratoriju JPL u blizini Los Angelesa objavili su da uspješno slijetanje potvrđuju signali poslani Zemlji s jednog od dva minijaturna satelita koji su lansirani uz InSight i koji su letjeli pored Marsa na koji je letjelica stigla oko 21 sat po našem vremenu.
Članovi nadzornog tima misije odahnuli su i s oduševljenjem primili podatke koji su pokazali da je letjelica preživjela opasno spuštanje na površinu Marsa.
Time je završilo putovanje od Zemlje koje je trajalo šest mjeseci i bilo dugo 548 miliona kilometara, nakon lansiranja u maju iz Kalifornije.
InSight nosi instrumente koji detektiraju temperature planete i seizmičke pojave koje se zasad nisu mjerile nigdje osim na Zemlji. Letjelica je u tanku atmosferu Marsa ušla brzinom od 19.795 kilometara na sat.
Potom su 123 kilometara dugo slijetanje usporili atmosfera, divovski padobran i rakete. Sedam minuta poslije tronožna letjelica nježno je sletjela u centar puste ravnice poznate kao Elysium Planitia koja se nalazi u blizini Marsovog ekvatora.
InSight će provesti na Marsu 24 mjeseca, što je približno jednoj marsovskoj godini, bilježeći seizmičke i temperaturne podatke kako bi rasvijetlio misterije o postankuMarsa, što bi potom moglo razjasniti i porijeklo Zemlje i drugih čvrstih planeta u unutarnjem krugu Sunčevog sistema.
Prema BBC-ju, InSight će pokušati odgovoriti na tri osnovna pitanja: koji je sastav tla, kolika je temperatura u unutrašnjosti Marsa i kako tačno Mars tetura tj. oscilira oko svoje ose.
Tako će mjeriti seizmičku aktivnost tj. osluškivati potrese na Crvenoj planeti. Prikupljeni podaci će nam reći kako su posloženi slojevi tla i od čega se sastoje.
Osim što će mjeriti teturanje Marsa oko svoje ose pomoću radio valova, sonda InSight će pokušati saznati koliko je vruće u unutrašnjosti Marsa. Možda se mnogima ta informacija ne čini toliko važna, ali ona je izuzetno bitna za razumijevanje procesa nastanka planeta Marsa, ali i Zemlje. Sonda InSight bi nam tako mogla pružiti vrijedne informacije i o Zemlji, o tome zašto i kako se planeta puna lave, kakva je Zemlja bila, pretvorio u planetu pogodnu za život.
Također, sonda će istražiti je li na Marsu dovoljno toplo da ispod površine ima tekuće vode i je li jezgra Marsa tekuća ili kruta.
Hronika
PAO S MARIHUANOM: Srbijanski glumac ide u zatvor na sedam godina!
Prije 23 min0
Svijet
HOĆEMO LI VIDJETI SOCIJALISTU NA ČELU AMERIKE? Bernie Sanders najavio kandidaturu za predsjednika SAD-a
Prije 29 min0
Regija
TRUMP RAZOČARAO VUČIĆA: Srbija odbacuje Trumpov prijedlog da prizna Kosovo
Prije 31 min0
Sport
NAKON UBISTVA KHASHOGGIJA: Saudijski princ daje milijarde da kupi slavni evropski klub!
Prije 37 min0
HiTec
PAZITE ŠTA SKIDATE: Google Play Store je pravi rasadnik "zaraženih" aplikacija, svaki dan ih skeniraju, ali...
15. Feb. 20190
HiTec
FORD IZUMIO MADRAC SPASA: 'Nikad vas više partner neće izgurati s kreveta'
16. Feb. 20190
HiTec
INSTAGRAM OBRISAO MILIONE PRATILACA: Šta se dešava?
16. Feb. 20190
HiTec
I PORED "SANKCIJA", HUAWEI RASTE: Apple i Samsung pali (VIDEO)
Prije 5h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.