Regija
MAĐARSKI PREMIJER ŽELI DA SE ŠIRI NA HRVATSKU: Orban prisvojio Baranju i Slavoniju
Prije 55 min0
„Slobodna Bosna“ nastavlja serijal iz povijesti
Jeste li znali
29. Mar. 2019
0
Ratovi dviju ruža, vođeni između 1455. i 1485. godine, bili su isprekidan građanski rat koji se vodio oko engleskog prijestolja između sljedbenika kuće Lancastera i kuće York. Obje kuće bile su ogranak kraljevske kuće Plantagenet, vukući svoje korijene od engleskog kralja Edvarda III.
Naziv Ratovi dviju ruža nije bio korišten u to vrijeme, nastao je naknadno budući da su se suprostavljene strane u ratu predstavljale ružama crvene i bijele boje. Crvena boja ruže je bila boja kuće Lancaster, a bijela boje ruže je bila boja kuće York.
Naziv je ušao u opću upotrebu u 16. stoljeću na temelju scene iz Shakespeareove drame Henrik VI. gdje suprotstavljene strane u drami odaberu različito obojene ruže. Iako su se ruže povremeno koristile kao simboli u ratu, većina sudionika služila se grbovima svojih feudalaca.
U Ratovima dviju ruža sudjelovalo je zemljoposjedničko plemstvo i vojska njihovih vazala. Biti pobornik jedne od zavađenih kuća omnogome je ovisilo o bračnim ili rodbinskim vezama između obitelji, obećanim feudalnim titulama i dodjelama zemljoposjeda. Tako je vođa kuće Lancaster jedno vrijeme imao titulu grofa od Richmonda, a vođa kuće York titulu grofa od Cambridgea. Kuća Lancaster većinu je saveznika našla na sjeveru i zapadu zemlje, dok je Yorku potpora stizala uglavnom s juga i istoka.
Na današnji dan, 29. marta 1461. u najkrvavijoj bici "Rata dvije ruže", u Engleskoj, oko 36.000 vojnika pod zastavom dinastije York Towtona, u Towtonu blizu Yorka, porazilo snage od oko 40.000 vojnika dinastije Lancaster, osiguravši time engleski prijestol kralju Edwardu IV.
Povodom 550. godišnjice bitke kod Towtona, arheolozi su izvijestili o novim otkrićima koja bi mogla osvijetliti najkrvaviju bitku u britanskoj povijesti koju je obitelj Tudor vješto zataškala.
Towton bitka, vođena za vrijeme Ratova dviju ruža, bila je jedna od najkrvavijih bitaka ikad vođenih na britanskom tlu. Iako je izbrisala jedan posto populacije s lica zemlje, većina javnosti nije upoznata s njom.
Povodom 550. godišnjice bitke, arheolozi su izašli u javnost s viješću da su 2010. godine pronašli masovnu grobnicu nastalu za vrijeme bitke kod Towtona koja je vođena 1461. godine između obitelji York i Lancaster.
Lokacija je otkrivena između Saxtona i Towtona uz pomoć geofizičkih slika. Tim Sutherland, arheolog i stručnjak za ratišta izjavio je: „Vjerujemo da ćemo pronaći 3-5 grobnih jama, odnosno masovnih grobnica koje su se nalazile na središtu bojnog polja.“
Postoji vrlo malo izvora vezanih uz bitku kod Towtona. Povjesničari vjeruju da je razlog tome uspješna propagandna kampanja obitelji Tudor koja je pokušala sakriti sve dokaze vezane uz bitku kako bi zataškali svoj neslavni poraz.
Bitka kod Towtona bila je vrhunac Ratova ruža i katastrofalne 40–godišnje vladavine najmlađeg engleskog kralja Henrya VI iz kuće Lancaster.
Procjenjuje se da je u bitci sudjelovalo oko 80.000 ljudi i u jednom danu, koliko je bitka trajala, poginulo je više od 20.000 ljudi. Bitka se pretvorila u pravi masakr.
Naknadne studije ukazale su na brutalnost lancasterske vojske, te ponudile moguće dokaze o masovnim egzekucijama. Pobjednik je bio Edward od Yorka, a Henry i njegova majka Margareta pobjegli su prema Škotskoj.
Surovost i velika stradavanja u ratovima dviju ruža ostavila su teške i traumatske posljedice u engleskom društvu što je omogućilo Henriku VII. da, djelujući mirotvorno, uguši nove pojave pobune i donese toliko željeni mir Engleskoj. Posljedice rata manje su se odrazile na stalež trgovaca i druge staleže koji su živjeli od svoga rada budući da su se bitke odvijale uglavnom u manje naseljenim dijelovima zemlje.
Doba Ratova dviju Ruža, čiji su rezultat bile velike žrtve među plemstvom, bilo je doba velikih društvenih promjena u feudalnoj Engleskoj. Ovo razdoblje je oslabilo utjecaj Engleske na kontinentalni dio Europe, slabilo je snagu i utjecaj plemstva i jačalo druge staleže u društvu kao na primjer sve jači trgovački stalež.
Nakon bitke svih bitaka stigao je kraj srednjovjekovnog razdoblja u Engleskoj i počeo doba novog vijeka i renesanse.
(SB)
Regija
MAĐARSKI PREMIJER ŽELI DA SE ŠIRI NA HRVATSKU: Orban prisvojio Baranju i Slavoniju
Prije 55 min0
Šareni svijet
PA OVO JE NEVJEROVATNO: Simpsoni su predvidjeli borbu Anthonyja Joshue i Andyja Ruiza?
Prije 1h0
Politika
GRUPA "PRAVDA ZA DAVIDA" OSNOVALA STRANKU "POKRET PRAVDE": Osnovali smo stranku da političare izbacimo iz fotelja
Prije 1h0
Estrada
E SAD JE STVARNO PRETJERALA: Hrvatska bomba Lidija Bačić slikala se potpuno gola, kao od majke rođena (FOTO +18)
Prije 1h0
Jeste li znali
BIO JE JEDAN OD NAJVEĆIH: Zbog porijekla svi su mu se klanjali, a njegova iznenadna smrt i danas je prekrivena VELOM TAJNE…
06. Dec. 20190
Jeste li znali
PRIMAKNITE KORPU ZA SMEĆE: Ove namirnice nikada ne bi trebalo da bacate u sudoper
06. Dec. 20190
Jeste li znali
KRIO JE KADA DAJE NOVAC NJIMA, A JOVANKA SE ŽALILA DRUGIMA: "Moram mu i šlic zakopčavati!" ISPLIVALE TAJNE TITOVOG BRAKA
Prije 3h0
Jeste li znali
OVA PASMINA NAJOPASNIJE LAJE: Svi ih smatraju dobricama, a oni zvuče strašnije i od rotvajlera
07. Dec. 20190
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.