Ekonomija
MOGUĆE JE, NE PITAJTE KAKO: Gorivo u BiH skuplje nego u najbogatijoj evropskoj državi
23. Jan. 20190
Budući da mnoge svjetske kompanije zbog nadolazećeg Brexita ostaju bez svoje europske središnjice, mala zemlja u srcu Europe pokazala se kao idealna destinacija koja će nadomjestiti tu poziciju
Ekonomija
13. Avg. 2019 13. Avg. 2019
0
Zahvaljujući britanskom izlasku iz Europske unije, Luksemburg trenutno doživljava svojevrsnu renesansu.
Kako piše Fortune, glavni grad, koji nosi ime države, desetljećima je bio uspavani srednjovjekovni gradić čije su mirne ulice bile dom tajanstvene financijske industrije. No, sada te ulice podsjećaju na gužvovite metropolitanske autoceste što je više nego očit znak rasta sektora.
Kako se Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) priprema napustiti Europsku uniju (EU), mnoge kompanije uz Irsku, Francusku i Njemačku, biraju upravo Luksemburg kao svoju bazu unutar Unije čime uspavanu državu stavljaju na kartu poduzetnika i financijaša. Preciznije, Luksemburg je dobio priliku postati financijskim središtem i to samo nekoliko godina nakon ne baš laskavih otkrića o poreznom sustavu te kraljevine.
Naime, sve do 60-ih godina prošlog stoljeća gospodarstvo Luksemburga ovisilo je o industriji čelika. Ipak, ekonomija zemlje promijenila je svoj fokus nakon što je u 1980-ima europski zakon upraviteljima imovine olakšao prodaju zajedničkih obveznica investitorima u nekretnine. Vlada je tada prihvatila te promjene puno brže od većih financijskih središta te je već onda omogućila razvoj utjecajne destinacije za financijaše.
Blaži zakoni u kombinaciji s neslavnim poreznim sustavom punim rupa rezultirali su reputacijom Luksemburga kao poreznim rajem za građane s više državljanstava kao i za megabogataše. No, u 2004. tzv. afera LuxLeaks na vidjelo je izbacila stotine kompanija, između ostalih i Amazon i FedEx, koje su u tajnosti primale ogromne porezne olakšice. To je, pak, natjeralo Vladu da postroži zakone pogotovo po pitanju čuvanja bankovnih tajni te je to, logično, kao posljedicu imalo odlazak mnogih kompanija iz Luksemburga koji se odonda muči s ponovnim privlačenjem međunarodnih tvrtki.
Ipak, Brexit je upravo takve kompanije usmjerio prema toj maloj državi te danas eBay, Skype, PayPal i Alipay svoje europske središnjice imaju u glavnom gradu zemlje, dok se ostale u Luksemburg sele na mjesečnoj razini. Luksemburg trenutno broji ukupno 84 međunarodne kompanije.
Inače, Luksemburg je drugo najveće tržište upravitelja imovinom nakon SAD-a, s imovinom vrijednosti otprilike četiri triliona eura.
(SB / JL)
Hronika
KRAJINA U NEVJERICI; POŽAR U CAZINU: Porodica je bila na donjem spratu, a dijete gore u sobi...
Prije 5h0
Regija
ZGROŽENA SUDBINOM NIGERIJACA; NJENE RIJEČI SU ZATRESLE HRVATSKU: "Ovo je RASIZAM i INISTITUCIONALNO NASILJE"
Prije 5h0
Mini market
DIREKTOR IFIMES-a POHVALIO FEDERALNOG PREMIJERA: "Novalić je primjer kako treba raditi u interesu građana"
Prije 6h1
Regija
ŠOKANTAN TELEVIZIJSKI NASTUP KANDIDATA ZA PREDSJEDNIKA HRVATSKE: "Antifašizam je izmišljotina; Partizani su za mene apsolutno NAJVEĆA SRAMOTA"
Prije 6h2
Ekonomija
GROM IZ VEDRA NEBA: Vlasnici najveće banke u Bosni i Hercegovini OTPUŠTAJU 8.000 ljudi...
04. Dec. 20190
Ekonomija
KO JE NAJBOGATIJI NAČELNIK U BOSNI I HERCEGOVINI: Završio molerski zanat, radio u komunalnom preduzeću, pa POSTAO MILIONER…
Prije 22h1
Ekonomija
DEUTSCHE WELLE OTKRIVA: Njemačka muku muči sa 350.000 dizelaša, cijena im se PREPOLOVILA, svi će završiti kod nas… (VIDEO)
03. Dec. 20190
Ekonomija
PENZIONERI U FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE ČASTE POŠTARE: Počela isplata mirovina, evo koliko iznosi najniža, a koliko najviša...
Prije 20h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.