Društvo
PROFESOR IVAN MARKEŠIĆ BEZ DLAKE NA JEZIKU: Kakve veze Bog ima s potresom na Baniji? Nikakve!
Prije 14 min0
Genocid, osim diskriminacijom, govorom mržnje, počinje i njegovim negiranjem, jer se njegove žrtve dehumaniziraju, kako to čini nagrađeni Nobelovac Peter Handke. Ali, zametci nekih budućih zločina, mogu se kriti i u nerazumnoj i neprihvatljivoj podjeli na "velike" i "male" , "bitne" i "manje bitne", "općinske" i "državne" genocide, što je u svom svečarskom obraćanju iz nekih razloga učinio generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Gutteres.
Mini market
12. Dec. 2019 12. Dec. 2019
1
Prekjučerašnji Svjetski dan ljudskih prava (10.decembar) koji se obilježava na dan kada je u Ujedinjenim narodima usvojena Univerzalna Deklaracija o ljudskima pravima (1948.godine) obilježilo je nekoliko brutalnih slučajeva koji dovode u pitanje same temelje i smisao te najvažnijeg univerzalnog dokumenta o ljudskim pravima i slobodama.
Svjetski dan ljudskih prava, pored ostalih loših vijesti o njihovom kršenju na brojnim mjestim u svijetu, protekao je u problematiziranju, odnosno negiranje genocida kao najsvirepijeg zločina protiv čovječnosti. U središtu pažnje su bile slučajevi dvoje Nobelovaca. Pred Međunaronim sudom pravde u Haagu pojavila se Aung San Suu Kyi, predsjednica Mijanmara, koja je optužena za genocid nad stotinama hiljada Rohinja muslimana u toj zemlji. Predsjednica Mijanmara je, inače, dobitnica Nobelove nagrade za mir 1991. godine, kao i niza drugoih priznanja kojim je nagrađen njen aktivizam iz tog perioda. Aung San je u sudnici Međunarodnog suda pravde negirala da su vojne snage pod njenom kotrolom počinile strašne zločine nad Rohinjama i njihovo protjerivanje iz Mijanmara, kazala je da je riječ bilo o legitimnim vojnim akcijama protiv muslimanskih terorista.
Nekoliko sati kasnije, još jedan je negator genocida dobio Nobelovu nagradu. Književnik Peter Handke posljednjih 25 godina svog života i književnog rada potrošio je dokazujući nedužnost Srbije i njenog lidera Slobodana Miloševića u krvavom raspadu Jugoslavije. Handke se, pri tom, posebno fokusirao na negiranje zločina koje su srpske snage, iz Srbije i Bosne i Hercegovine počinile nad Bošnjacima, negirajući presude Međunrodnog suda pravde, kao i Međunarodnog suda za zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji koje su zločin u Srebrenici u više presuda kvalificirale kao genocid.
Depresivnu sliku koja je bacala sjenku na ovogodišnji Dan ljudskih prava, omeđenu negiranjem i relativiziranjem najstrašnijih zločina, upotpunio je Antonio Gutteres, generalni sekretar Ujedinjenih naroda u svom prigodnom obraćanju povodom dana ljudskih prava na twiteru.
"Holokaust nije počeo sa gasnim komorama", napisao je Gutteres. "Genocid u Ruandi i Kambodži nije počeo masovnim ubijanjem. Oni su započeli sa diskriminacijom i govorom mržnje. Odajmo počast žrtvama boreći se za ravnopravnst u našim riječima i djelima".
Da li je "ravnopravnost u riječima i djelima" to što generalni sekreta krovne svjetske organizacije zaobilazi u svom prigodnom obraćanju genocid kojeg je presudio Sud u Haagu čiji je osnivač upravo Vijeće sigirnosti Ujedinjenih naroda?! Ne može biti ozbiljan izgovor to što "kapacitet" twiter fomata ne dopušta pobrajanje svih poznatih i presuđenih genocida u novijoj povijesti. Genocid, osim diskriminacijom, govorom mržnje, počinje i njegovim negiranjem, jer se njegove žrtve dehumaniziraju, kako to čini nagrađeni Nobelovac Peter Handke. Ali, zametci nekih budućih zločina, mogu se kriti i u nerazumnoj i neprihvatljivoj podjeli na "velike" i "male" , "bitne" i "manje bitne", "općinske" i "državne" genocide, što je u svom svečarskom obraćanju iz nekih razloga učinio generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Gutteres. Genocidna namjera određene grupe da sa lice zemlje ukloni jedna zajednica zbog njenih vjerskih, etničkih, rasnih, kulturoloških, ili poltičkih razloga je geonicidna namjera, ma koliko ljudi od nje stradalo.
U tom smislu je, najblaže rečeno, neodgovorno isticati genocid u Ruandi u kojem je stradalo milion ljudi, također presuđen u Haagu, a marginalizirati, ili uopće ne pomenuti zločin iste "specifićčne težine" u Srebrenici u kojem je likvidirano "samo" osm hiljada Bošnjaka! Krovna svjetska organizacija, Ujedinjeni narodi, na čijeme je čelu portugalski diplomata podjednako je zaslužna što je njen Sud u Haagu kažnjavanjem počinitelja oba strašna zločina, vratio nadu u univerzalnu pravdu kakvu je proklamirala Deklaracija iz 1948.
(SB)
Društvo
PROFESOR IVAN MARKEŠIĆ BEZ DLAKE NA JEZIKU: Kakve veze Bog ima s potresom na Baniji? Nikakve!
Prije 14 min0
Svijet
KAKAV POČETAK MANDATA: Biden zasjeo u Bijelu kuću pa odmah poništio tri Trumpove odluke, jedna od njih je važna za cijeli svijet
Prije 20 min0
Jeste li znali
BIO JE AVANGARDA, JEDAN OD NAJVEĆIH: Držali su ga kao taoca, ispisao je povijest u Bihaću, izgubio je oba sina i suprugu, a onda su ga nove vlasti izbrisale u Sarajevu
Prije 34 min0
Zabava
VIC DANA: Mali Perica danima nije imao stolicu pa ga roditelji odnesoše kod doktora, a onda im on reče da malog stave na tutu, upale televizor i puste ga da pet minuta gleda Dodika…
Prije 37 min0
Mini market
RASPLIĆE SE SKANDAL DECENIJE U REPUBLICI SRPSKOJ: Nevjerovatni detalji svjedočenja na suđenju bivšoj direktorici Agencije za bankarstvo RS-a, dužnici se razvodili da ne vrate novac…
18. Jan. 20211
Mini market
„GOTOVO JE, PREDMET JE POSUŠEN..“: Mektić razotkrio igru Gordane Tadić i Dodika, sprema se KONAČNI OBRAČUN
20. Jan. 20211
Mini market
AVDO AVDIĆ ŠOKIRAO SVE: "Ovi dokumenti su dokaz da je Hrvatska ilegalno prebacivala migrante u BiH"
19. Jan. 202114
Mini market
DIPLOMATSKI GAF MILORADA DODIKA: Svi su čestitali Bidenu osim predsjedavajućeg Predsjedništva BiH!
Prije 11h6
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.