„MOLIM MOJU BRAĆU HRVATE DA OPROSTE BRAĆI SRBIMA, PREKLINJEM MOJ SRPSKI NAROD DA SE OSTAVI PROŠLOSTI…“: Riječi Mladićevog prijatelja i danas odzvanjaju kao opomena…

„Slobodna Bosna“ donosi novu zanimljivu priču iz povijesti

  • Jeste li znali

  • 05. Mar. 2020  

  • 0

„Izlazim pred ovaj Tribunal sa dubokim osjećanjem sramote i kajanja. Dozvolio sam sebi učestvovati u progonu najgore vrste protiv ljudi samo zato što su bili Hrvati, a ne Srbi. Žaljenje koje osjećam zbog toga je bol sa kojim moram živjeti ostatak života. Molim moju braću Hrvate da oproste braći Srbima. Preklinjem moj srpski narod da ostavi prošlost iza sebe i okrene se budućnosti gdje će dobro, suosjećanje i pravda na neki način olakšati rezultate zla u kojemu sam i sam sudjelovao“, riječi su koje je izgovorio osuđeni ratni zločinac Milan Babić, pobunjenički srpski političar iz Hrvatske i jedan od osnivača tzv. SAO Krajine.

Babić, inače po zanimanju stomatolog iz Sinja, je od 19. decembra 1990. do 19. decembra 1991. godine bio i predsjednik vlade tzv. Srpske autonomne oblasti Krajine, a od 19. decembra 1991. do 16. fevruara 1992. i prvi predsjednik paradržave Republika Srpska Krajina, koja je osnovana na dijelu teritorija Republike Hrvatske kojega je na početku Domovinskog rata bila okupirala JNA potpomognuta paravojnim snagama iz Srbije, Crne Gore i lokalnih Srba koje je naoružala i organizirala JNA.

Nakon silaska s te dužnosti, Babić ostaje aktivan u politici, te je od proljeća 1994. do ljeta 1995. bio ministar vanjskih poslova takozvane RSK, a u jednom razdoblju 1995. godine i predsjednik vlade te tvorevine.

Nakon što je 2004. godine osuđen na Međunarodnom sudu za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije na 13 godina zatvora, za progon na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi kao zločin protiv čovječnosti počinjen protiv civila na okupiranim područjima Hrvatske, 2006. godine je u zatvoru izvršio samoubojstvo.

Babić je bio blizak suradnik ratnog zločinca Ratka Mladića, što dokazuje i ovaj ratni snimak iz Kijeva.

Nakon početka akcije "Oluja" Babić je pobjegao u Srbiju. O njemu se ništa nije čulo sve dok nije otkriveno da radi na jednoj farmi pilića u Vojvodini.

Kad ga je Haaški sud 2004. optužio za ratne zločine, bio je prvi optuženik koji je priznao krivnju i nagodio se s tužiteljstvom, nakon čega je osuđen na 13 godina zatvora. Tokom suđenja Babić je izjavio kako je na početku političke karijere 1989. godine bio zaveden od Miloševićeve velikosrpske propagande koja je tvrdila kako se sprema genocid Srba u Hrvatskoj i kako je pod utjecajem te propagande sudjelovao u stvaranju atmosfere mržnje prema Hrvatima koja će rezultirati nasiljem protiv Hrvata i drugih nesrba.

Neki od zločina koje je Babić priznao pred Haaškim sudom su:

-sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu kako bi se prisilno trajno odstranila većina hrvatskog i drugog nesrpskog stanovništva sa otprilike trećine Hrvatske

-sudjelovanje u reorganizaciji snaga Teritorijalne Odbrane kako bi sudjelovale u zločinima

-sudjelovanje u financijskoj, materijalnoj, logističkoj i političkoj potpori za vojno preuzimanje teritorija od kojih će se formitati tzv. SAO Krajina

-zatražio je pomoć i sudjelovanje snaga JNA u uspostavljanju i održavanju tzv. SAO Krajine

-sudjelovanje u propagandi koja je dovela do eskalacije nasilje protiv Hrvata

-distribucija oružja Srbima radi širenja kampanje progona

Pronađen je mrtav u pritvoru u Den Haagu, te je objavljeno da je počinio samoubojstvo.

(SB)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...