Brazil uz pomoć sudije pobijedio Hrvatsku (VIDEO)

Hrvatska je poražena u prvoj utakmici na Svjetskom prvenstvu od domaćeg Brazila s 3:1, a značajan doprinos u pobjedi Brazila dao je japanski sudija Nishimura.

• 13. Jun. 2014  13. Jun. 2014

U početku sureta Hrvatka je u najmanju ruku bila ravnopravan protivnik favoriziranom Brazilu, a prvu izgledniju priliku za gol imao je Olić već u sedmoj minuti, kada je nakon centaršuta Perišića iz dobre pozicije promašio čitav gol..

Hrvatska nije popuštala što joj se isplatilo u 11. minuti. Neumorni Olić je iščeprkao jednu loptu, probio stranu i ubacio za Jelavića. Napadač Hulla je uspio malo zakačiti loptu, a ona je pogodila Marcela i odbila se u brazilsku mrežu.

Nakon 20 minuta Brazil se oslobodio pritiska, a tome je kumovao pad koncentracije hrvatskog veznog reda. Brazilci su počeli igrati puno brže i u 29. minuti stigli do izjednačenja nakon velike greške hrvatskih igrača. Neymar je iz solo prodora precizno pogodio donji lijevi ugao Pletikosinog gola.

Do kraja poluvremena Brazil je dominirao uz posjed lopte 63-37, ali je rezultat ostao nepromijenjen.

Hrvatska je drugo poluvrijeme ponovo bolje otvorila i bila dominantnija, no nije uspjela stvoriti ozbiljniju priliku. Nakon toga je Brazil preuzeo konce u svoje ruke.

U 71. minuti Lovren je bio u duelu s Fredom koji je teatralno pao, a japanski sudija Nishimura pokazao je na bijelu točku. Bila je to vrlo sumnjiva odluka Japanca, očito su u pravu oni koji su tvrdili da će Brazil imati sudijski vjetar u leđa. Penal je u pogodak pretvorio Neymar iako je Pletikosa imao loptu na rukama.

Kovač je u 61. minuti uveo Brozovića umjesto Kovačića, a kasnije Rebića umjesto Jelavića što se pokazala kao dobra odluka. Hrvatska je pritiskala, Brazil se panično branio, navijači su se hvatali za glavu no mreža Julia Cesara se više nije tresla. U sudijskoj nadoknadi je Oscar zabio iz kontre za konačnih 3:1.

Hrvatska se na otvaranju Svjetskog prvenstva pokazala kao zrela i organizirana ekipa, i uprkos porazu od Brazila ima pravo vjerovati u plasman u osmine finala.