MISTERIJE SVIJETA: U grobovima starim 2.000 godina pronađeni su komadi predmeta vanzemaljskog porijekla, a kada su konačno stigli rezultati analize uslijedio je novi šok…

„Slobodna Bosna“ donosi novu zanimljivu priču iz povijesti

  • Jeste li znali

  • 22. Apr. 2020  

  • 0

Naša današnja priča vrača nas u davnu 1945. godinu i mjesto Havana u američkoj saveznoj državi Illinois, gdje su otkrivene 22 željezne perle sahranjene u grobnom humku.

Analizom je ustanovljeno da su stare oko 2.000 godina, te da pripadaju kulturi Hopewell, koja nije znala obrađivati željezo. Uskoro je utvrđeno da je željezo vanzemaljskog porijekla s meteorita koji je pao na zemlju. Problem je nastao jer su poznata samo tri željezna meteorita na teritoriju Sjeverne Amerike.

Tek 1983. pronađen je fragment jednog od tih meteorita čiji sastav odgovara perlama iz Havane. Tada se, međutim, nametnulo pitanje zašto su perle pronađene više od 700 kilometara dalje od mjesta udara meteora.

Znanstvenici su se dugo borili da utvrde tačan izvor uzoraka, ali je nova analiza otkrila snažne dokaze koji ih povezuju s meteoritom Anoka, koji je pao u blizini rijeke Mississippi.

Studija je otkrila da ukrasi od željeza pronađeni uz više od 1.000 zrna i bisernih perli u Havani imaju gotovo identičan hemijski sastav sa fragmentom svemirske stijene, koji je pao više od 700 km (435 milja) u Minnesoti.

Kultura Hopewell bila je indijanska kultura koja je obitavala širom istočne Sjeverne Amerike i američkog Srednjeg zapada tokom onoga što je bilo poznato kao razdoblje Srednje šume.

Procvat je doživjela oko 200 godina prije nove ere, a njihov utjecaj se protezao od Kansasa do New Yorka.

Ljudi iz Hopewella nastanjivali su područja uz rijeke i potoke, a bili su poznati po složenim zanatima, od grnčarstva i kamena do zemljanih radova.

Zrnca su pronađena u drevnom grobu iz kulture Hopewell - skupine poznate po svojim detaljnim zemljanim radovima i upotrebi ne-lokalnih materijala.

No, meteorski metal poput željeza pronađenog u zrncima Hopewella je najegzotičnija sirovina koja se koristila za vrijeme srednjeg šumskog razdoblja u Istočnoj Sjevernoj Americi, objašnjavaju autori u studiji, objavljenoj u časopisu Journal of Archaeological Science .

Iako su prethodne studije Anoku odbacile kao mogući izvor na temelju fragmenta pronađenog 1961. godine, nova analiza drugog komada tog istog meteorita otkrivena 1983. godine nudi argument u korist svemirske stijene u Minnesoti.

Pomoću spektroskopije za analizu uzoraka, istraživači su otkrili nekoliko detalja koji povezuju zrnca Hopewella s meteoritom Anoka.

Otkrivanje perli u grobu sugerira da je pokojnik bio visoki član društva.

(SB)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...