NEŠTO NIJE U REDU: Kako je broj izliječenih od korone u Srbiji za dan skočio za 4.000?

Broj izliječenih pacijenata u Srbiji od virusa korona za samo jedan dan porastao je za nešto više od 4.000, što je izazvalo mnoge nedoumice.

  • Regija

  • 07. Jun. 2020  

  • 0

Zamjenica direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević odgovara da nema nikakvih izvanprofesionalnih, odnosno nemedicinskih razloga za to.

Razlog je, kaže doktorka Kisić Tepavčević nova reklasifikacija pozitivih na virus.

Ona kaže da je u petak na Kriznom štabu donijeta odluka da se dosadašnji “strog” pristup nadzora nad Kovid-19 "relaksira".

Naime, kako kaže za Tanjug, na sjednici Kriznog štaba je odlučeno da je kod asimptomatskih pacijenata dovoljan jedan negativan PCR test, umjesto dosadašnjih dva, da bi se osoba smatrala zdravom, kao i da je vrijeme praćenja toka bolesti, kod tih pacijenata, skraćeno.

Na sajtu "Covid19" u petak je objavljeno da je broj izliječenih 6. 931, dok je dan kasnije taj broj iznosio 11. 056.

"Imajući u vidu sve povoljniju epidemiološku situaciju u našoj zemlji, koja se pre svega ogleda u predominantnim asimptomatskim oblicima infekcije, jer više od 75 odsto ne bi bilo otrkiveno da intenzivno ne tragamo za njima, mi smo na Kriznom štabu u petak donijeli odluku da su se stekli uslovi za manje strog pristup nadzora", navodi Kisić.

Objašnjava da to sada podrazumijeva da osobe kod kojih se utvrdi prisustvo virusa, a nemaju znakove bolesti, nakon kliničkog pregleda idu u kućnu izolaciju, a ne u privremenu bolnicu.

U kućnoj izolaciji, dodaje, ostaju 14 dana, a ako do tada ne razviju nijedan simptom bolesti, rade PCR test i ako su negativne označavaju se kao zdrave.

"U skladu sa novim kriterijumima napravljena je i reklasifiakcija statusa svih pozitivnih slučajeva", kaže Kisić.

Ističe da je Srbija od momenta šire dostupnosti PCR testiranja imala jedan od "najkonzervativnijih" pristupa u nadzoru nad Kovid-19, uključujući, podsjeća, i intenzivno traganje za svim potencijalnim nosiocima infekcije.

Podsjeća i da je u fazi najveće aktivnosti virusa odlučeno da se izoluju svi potvrđeni slučajevi, bez obzira na težinu kliničke slike.

U skladu sa kriterijumima SZO, dodaje, prihvaćeno je i da je za izlječenje od Kovid-19 potrebno najmanje dva negativna PCR testa i ističe da Srbija nikada nije koristila brze testove u tu svrhu, kao što su radile druge zemlje.

U jednom momentu, odlučeno je, kaže Kisić, da pacijenti koji tokom hospitalizacije imaju povlačenje svih simptoma u trajajnju od najmanje sedam dana i jednog negativnog PCR testa, slati su na kućnu izolaciju od dvije nedjelje, nakon čega bi ponovo radili PCR test, koji ako je negativan, označavali bi se kao zdravi.

Nekada je status pacijenta označenog kao obolio trajao i dva mjeseca, ukazuje Kisić, imajući u vidu, dodaje, da je vrijeme hospitalizacije traje od dvije do tri nedjelje, plus vrijeme koje potrebno za čekanje PCR testa i vrijeme kućne izolacije od 14 dana.

Po novim kriterijumima, status pozitivne osobe sada može da traje 14 dana, ako je osoba bez simptoma.

 
  •  

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...