IZVJEŠTAJ AMERIČKOG KONGRESA: Rusija ugrozila suverenitet BiH

Komitet za vojne poslove američkog Senata odobrio je Nacionalni odbrambeni aktivacioni akt odnosno budžet Pentagona za 2021. godinu. U budžetu za narednu godinu kratko se pominje Bosna i Hercegovina u svjetlu navodnog djelovanja Ruske Federacije i "njenog destabilizujućeg uticaja u regionu".

  • Vijesti

  • 02. Jul. 2020  

  • 0

Američki Kongres je u više navrata proteklih godina u budžete stavljao akcenat na dešavanja na Zapadnom Balkanu te davao preporuke administraciji kako da se ponaša u vezi s regionom.

U ovogodišnjem planu se ističe da je "Rusija svojim djelovanjem ugrozila suverenitet Bosne i Hercegovine".

"Odbor ostaje zabrinut zbog aktivnosti Ruske Federacije koje bi mogle destabilizovati uticaj na političko i bezbjednosno okruženje u području odgovornosti američke Evropske komande. Komitet napominje da je Ruska Federacija igrala destabilizujuću ulogu u odnosima Kosova i Srbije, narušila suverenitet Bosne i Hercegovine, pružala podršku transnacionalnim ekstremističkim grupama i dosljedno radila na podrivanju saveza Sjevernoatlantskog saveza i Evropske unije. Posebno na zapadnom Balkanu, to je uključivalo podršku Ruske Federacije pokušaju državnog udara u Crnoj Gori i promovisanje razdora u sjevernoj Makedoniji, dok se svaka zemlja pripremala za članstvo u NATO savezu", kaže se u izvještaju Komiteta koji prati ovogodišnji budžet.

Uz ovo se takođe govori o dijalogu između Beograda i Prištine koji po nalogu predsjednika SAD vodi njegov specijalni izaslanik Ričard Grenel. Nedavno je zbog podizanja optužnice protiv kosovskog predsjednika Hašima Tačija otkazan samit između lidera Srbije i Kosova u Vašingtonu, a koji je trebao unaprijediti proces dijaloga.

Američki napori u rješavanju ovog pitanja su dodatni element dijaloga uz onaj koji se vodi pod pokroviteljstvom Evropske unije odnosno njenog specijalnog izaslanika Miroslava Lajčaka.

"Komitet smatra da bi Sjedinjene Države trebale nastaviti podržavati diplomatske napore Kosova i Srbije za postizanje historijskog sporazuma za normalizaciju odnosa uz obostrano priznavanje kao centralni element. Takav sporazum je u interesu obje države i povećao bi sigurnost i stabilnost na Zapadnom Balkanu", navodi se u istom izvještaju, prenosi "N1".

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...