ENVER KAZAZ, ZA HRVATSKE MEDIJE: „Ono što mene brine je nemogućnost da Čović i Izetbegović postignu dogovor o izmjenama Izbornog zakona..."

Enver Kazaz kaže da ovo nije ni prvi ni posljednji incident u regiji i prognozira da će ih biti još mnogo.

  • Politika

  • 18. Sep. 2020  18. Sep. 2020

  • 0

Govoreći o široj dimenziji ove posjete, Kazaz je rekao da je Dodik već odavno saveznik predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića u Bosni i Hercegovini te da Hrvatska očigledno u savezu s Dodikom pokušava riješiti hrvatsko-bošnjački sukob, kako se on često zove u javnosti, a ustvari je sukob HDZ-a BiH i SDA oko takozvanog hrvatskog pitanja u BiH, tj. oko majorizacije Hrvata na izborima.

„Ono što mene brine je nemogućnost da Čović i Izetbegović postignu dogovor o izmjenama Izbornog zakona i to je najvažnije političko pitanje u BiH, praktički je to rješenje konflikta u Federaciji BiH, koja je u krizi vlasti, ekonomskoj krizi i stanju stalnog sukoba između HDZ-a i SDA“, kaže Kazaz za Tportal te potom ističe da bi Hrvatska morala na tom pitanju postaviti svoju regionalnu politiku, ali ne tako da je isključivo za rješenja koja joj predlaže Čović, jer ta rješenja umnogome oštećuju prava Hrvata u BiH, nego da s bošnjačkom i hrvatskom etnopolitikom, odnosno institucijama BiH, traga za rješenjima koja su najbolja za Hrvate u BiH.

Nije problem, nastavlja sumirati, samo u tome što je izabran Željko Komšić glasovima Bošnjaka niti u tome što je Komšić praktički saveznik Bakira Izetbegovića.

"Problem je strukturne prirode, to što Hrvati ne mogu participirati svoju konstitutivnost u punom obimu kao ostala dva naroda, ali ne mogu participirati tu konstitutivnost kako u Federaciji, tako ni u Republici Srpskoj, na cijelom teritoriju Bosne i Hercegovine, a pogled se upire samo na Federaciju i to je ono što je očigledan poraz u miru hrvatske i bošnjačke etnopolitike, odnosno nacionalističkih političara, kakvi su Čović i Izetbegović", istaknuo je.

No, nedavno su SDP i HDZ BiH pokazali da se mogu dogovoriti kad hoće. Postignut je dogovor oko pravila za održavanje izbora u Mostaru, prvih nakon 12 godina. Kazaz nema baš pohvalnih riječi za taj sporazum, jer su se te dvije stranke dogovorile da ga etnički podijele u institucionalnom smislu.

"Izborne jedinice su praktički etničke regije pa to onda nije jedinstven grad nego grad u kojem dva naroda žive na način da su doživotno osuđeni glasati za svoje nacionaliste", zaključio je.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...