SVJETSKI MEDIJI O IZBORIMA U MOSTARU: Poznat po živopisnoj osmanskoj arhitekturi, ali je hiljade građana otišlo u bolji život...

Svjetska agencija The Associated Press objavila je tekst pod naslovom “Bosanski grad Mostar održava prve lokalne izbore u 12 godina”. Njihov tekst su prenijeli brojni eminentni mediji, kao što je "The Washington Post" te "ABC News", "Euronews", "The Telegraph"…

  • Društvo

  • 21. Dec. 2020  21. Dec. 2020

  • 0

O "gradu slučaju" i konačnom održavanju izbora je izvještavao i svijet, a poznati mediji su se uglavnom fokusirali na podijeljenost koja je prisutna u Mostaru i "nepobjedivost" nacionalnih stranaka.

alt

Svjetska agencija The Associated Press objavila je tekst pod naslovom “Bosanski grad Mostar održava prve lokalne izbore u 12 godina”. Njihov tekst su prenijeli brojni eminentni mediji, kao što je "The Washington Post" te "ABC News", "Euronews", "The Telegraph"…

Oni pišu kako se predviđa da će na mostarskim lokalnim izborima pobijediti “duboko ukorijenjeni etnonacionalisti”, ali da rani rezultat glasanja ukazuje i na to da bi multietničke strane mogle biti snažan dio budućeg Gradskog vijeća misleći na Bh. blok, koji se još sinoć pohvalio dobrim rezultatima. Uglavnom su za ilustrovanje korištene fotografije simbola Mostara Starog mosta, no nekima je pažnju privuklo i radovanje Irme Baralije nakon što su dobili prve nepotpune rezultate.

alt

"Euronews" o izborima u Mostaru

AP je objasnio zbog čega se u Mostaru izbori nisu održavali 12 godina i da gradom upravlja Ljubo Bešlić bez ikakve kontrole s obzirom na to da nema Gradskog vijeća, piše Klix.

- U tom periodu grad, poznat po živopisnoj osmanskoj arhitekturi, suočavao se s raspadanjem, smeće se gomilalo na ulicama, a hiljade građana su otišle u bolji život – napisali su.

Reuters piše, a prenosi i "Voice of America" da je ovaj južni bh. grad najmultietničniji u državi, ali da je hrvatsku i bošnjačku zajednicu od devedesetih godina uglavnom razdvaja Neretva. Dotakli su se i koalicija koje bi mogle biti formirane te uloge multietničke koalicije s obzirom na značajan broj osvojenih glasova.

"The Guardian" navodi da se godinama vlast u Mostaru nije mogla dogovoriti oko nadležnosti i da je to dovelo do problema kao što je gomilanje smeća, nefunkcionalnog javnog prijevoza, dvostrukih javnih institucija u jednom gradu.

alt

 Britanski "Guardian" o lokalnim izborima u Mostaru

Prenijeli su i riječi Slavena Raguža, šefa opozicione hrvatske stranke HRS, koji je kazao: “Mostar je postao paradigma BiH u kojoj su vladajuće elite krojile društvo po svojim potrebama, živeći od novca poreskih obveznika i ne pokazujući nikakvu odgovornost prema ljudima koje bi trebalo da predstavljaju.”

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...