DODIK VODI MANJI ENTITET U PROPAST: Ugledni ekonomista objasnio KAKVE TEŠKE POSLJEDICE čekaju RS zbog zaduživanja na Londonskoj berzi

Anto Domazet, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, ekonomski ekspert, kazao je da je zaduživanje entiteta na stranim berzama samoubilački akt. Domazet je kazao da se tu nema čime hvaliti te da se mnogo bolje zaduživati kod MMF-a ili kod domaćih banaka nego na Londonskoj ili Bečkoj berzi.

  • Ekonomija

  • 22. Apr. 2021  22. Apr. 2021

  • 3

U "Danu uživo" ponudio je objašnjenje za svoje tvrdnje.

“Zaduživanje u BiH je nužnost. Imamo deficit od šest posto BDP-a. Moramo osigurati da se nastavi rad ključnih funkcija u društvu. Sve to podrazumijeva provođenje bitnih reformi”, rekao je.

Što se tiče zaduživanja RS na Londonskoj berzi od 300 miliona, istaknuo je da je to samoubilački akt.

Domazet: Avantura će imati teške posljedice po građane RS

“Ne zato što ja kao ekonomista iz FBiH nemam šta da govorim o RS, to je samoubilački akt, avantura koja će imati teške posljedice po građane u RS.

Republika Srpska je ušla u aranžman s velikim troškovima, koji se izražavaju preko povećanih kamata. Napravio sam komparaciju šta bi se ostvarilo da su išli na aranžman sa MMF-om ili čak s domaćim bankama, a ne na Londonsku berzu. Ona će dovesti do troškova kamata od pet godina, iznosit će 71,25 miliona eura. Da su išli na MMF, to bi bilo 22,5 miliona eura, 48,75 miliona eura su troškovi za kamate”, izjavio je Domazet.

Ta avantura, kako ju je nazvao Domazet, na Londonskoj berzi, dešava se tri godine nakon Bečke. Prihvaćena je obaveza od 40 miliona eura kamate, a MMF bi uzeo 12.

“Iz ova dva izlaska – samoubilački su, lideri se hvale, imamo dodatnih 75 miliona eura kamata u narednih pet godina za RS. To je ekstremno neracionalno. Nije dobro javno upravljanje i to se ne može održati. To treba da bude razlog za temeljito preispitivanje razloga, motiva, intencija ovakvog zaduživanja koje ima niz drugih makroekonomskih vrijednosti”, izjavio je Domazet.

Prema njegovom mišljenju, bolje je zaduživanje kod domaćih banaka, u domaćoj valuti, jer međunarodne berze podrazumijevaju stranu valutu i uključuje se faktor inostranog novca.

Da li će BiH stajati iza obaveza RS?

“Po zakonu, RS je morala da traži saglasnost Parlamentane skupštine za ovo zaduživanje. Čak ni tada to ne bi bio dug iza kojeg bi stajala BiH. Dva puta se to dešava. BiH nema nikakvih odgovornosti u vezi s isplatom obveznica. Zaduženje entiteta ili Distrikta neće biti državni dug i država neće imati nikakve obaveze u vezi s tim dugom”, pojasnio je Domazet, citirajuću da to stoji u članu 49. odgovarajućeg zakona.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 3

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...