“INZKO JE SVOJOM SAMOVOLJOM OTVORIO LOV NA SRBE”: Advokat Milan Blagojević nakon sjednice NSRS-a donosi nove detalje…

Blagojević ukazuje da su sudije Ustavnog suda BiH u toj svojoj odluci najprije rekle, "tačnije slagale su", da je dejtonska BiH, navodno, slična "relevantnim primjerima mandata pod režimom Društva naroda".

  • Mini market

  • 02. Avg. 2021  02. Avg. 2021

  • 7

Profesor ustavnog prava iz Banje Luke Milan Blagojević smatra da je sasvim izvjesno da će, nakon što je Narodna skupština usvojila Zakon o neprimjenjivanju odluke Valentina Inzka, uslijediti zahtjev Ustavnom sudu BiH za ocjenu ustavnosti, a potom će na scenu stupiti osovina OHR - Ustavni sud BiH.

Blagojević je naveo da će sada Ustavni sud BiH braniti tiraniju OHR-a, o čemu svjedoči primjer iz 2000. godine, kada je tadašnji visoki predstavnik Wolfgang Petritsch nametnuo tzv. zakon o državnoj Graničnoj službi BiH, čime je on, umjesto Parlamenta BiH, stvorio tu instituciju na nivou BiH, bez saglasnosti entiteta, što je nezabilježen slučaj bilo gdje u svijetu.

"U sporu za ocjenu ustavnosti tog nasilja Wolfganga Petritscha, koji je pokrenulo 11 poslanika Predstavničkog doma Parlamenta BiH, Ustavni sud BiH je donio odluku u kojoj je, vjerovali ili ne, rekao da je visoki predstavnik, namećući spomenuti zakon, navodno djelovao kao vlast BiH i da se ta odluka visokog predstavnika, navodno, mora smatrati zakonom", naveo je Blagojević u kolumni za "Glas Srpske".

On je upozorio da je "takve neistine iznio Ustavni sud BiH, iako zna da u Ustavu BiH nigdje nije propisano da je visoki predstavnik vlast u BiH niti je tim Ustavom, a ni bilo kojim drugim aneksom Dejtonskog sporazuma, rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN-a ili zaključcima onog fantomskog savjeta za primjenu mira u BiH, rečeno ijednom riječju da se odluke visokog predstavnika moraju smatrati zakonom niti da visoki predstavnik uopšte ima pravo da donosi zakone".

Prema njegovim riječima, koliko je bilo nesuvislo i zlonamjerno ponašanje Ustavnog suda BiH u tom predmetu, svjedoči i činjenica da je u toj svojoj odluci pokušao da uspostavi paralelu između dejtonske BiH i Njemačke nakon Drugog svjetskog rata.

Blagojević ukazuje da su sudije Ustavnog suda BiH u toj svojoj odluci najprije rekle, "tačnije slagale su", da je dejtonska BiH, navodno, slična "relevantnim primjerima mandata pod režimom Društva naroda".

"Međutim, nije suvislo nas upoređivati sa spomenutim mandatima, jer su to bile bivše kolonije nekadašnjeg Njemačkog i Osmanskog carstva, a dejtonska BiH nije niti je bila ičija kolonija, već je međunarodnim ugovorom Dejtonskim sporazumom uspostavljena kao suverena država. Ona kao takva, a ne visoki predstavnik, suvereno u nadležnim domaćim parlamentima donosi zakone",  naveo je Blagojević.

Napomenuo je i da je Ustavni sud BiH u toj svojoj odluci neosnovano pozivao na okupiranu Njemačku poslije Drugog svjetskog rata i da visoki predstavnik u BiH navodno može, poput okupirane Njemačke, da BiH podvrgne svom međunarodnom nadzoru, kao i da, navodno, strane vlasti u BiH mogu da učestvuju u tome.

On je naglasio da je to toliko pravno i moralno neosnovano da čovjeku staje pamet.

Blagojević je, između ostalog, ukazao da BiH Dejtonskim sporazumom niti bilo kojim drugim međunarodnim pravnim dokumentom nije okupirana i izdijeljena na okupacione zone niti je bilo kojim pravnim izvorom ijednoj stranoj vlasti ili visokom predstavniku dato pravo da ovdje vrši vlast i donosi zakone.

Blagojević je ukazao da je Valentin Inzko nedavno napravio takav kriminal, tiraniju i izopačenost pred kojima staje ljudski razum, te svojom samovoljom 23. jula 2021. godine bukvalno otvorio lov na Srbe.

On je dodao da je zato, u znak protesta protiv svega toga, podnio ostavku na sudijsku funkciju u Okružnom sudu u Banjoj Luci.

- Јer, poslije svega, sve je ovdje izgubilo smisao, pa i smisao da se bude sudija u ovakvoj izopačenoj tvorevini kakva je BiH. Moja ostavka je i vid otpora prema tiraniji OHR-a - naveo je Blagojević.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 7

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...