A SADA I ZVANIČNO: Delegati podnose zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o nepokretnoj imovini RS

Iako se kao datum stupanja na snagu Zakona o nepokretnoj imovini navodio četvrtak, kako nam je pojašnjeno, zakon bi ipak trebao stupiti na snagu sutra zbog čega će podnesak Ustavnom sudu biti upućen dan ranije.

  • Politika

  • 12. Apr. 2022  12. Apr. 2022

  • 1

Ustavnom sudu BiH biće sutra i zvanično upućen zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o nepokretnoj imovini za funkcionisanje javne vlasti RS, potvrđeno je za N1. Zahtjev će uputiti delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, odnosno Klub Bošnjaka -  Bakir Izetbegović, Asim Sarajlić, Amir Fazlić, Munib Jusufović, Denis Bećirović i delagat Kluba hrvatskog naroda Zlatko Miletić.

Podsjetimo da je visoki predstavnik Christian Schmidt obustavio primjenu spornog zakona do konačne odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, kako bi se izbjegle negativne pravne reperkusije za građane i potencijalne investitore.

Iako se kao datum stupanja na snagu Zakona o nepokretnoj imovini navodio četvrtak, kako nam je pojašnjeno, zakon bi ipak trebao stupiti na snagu sutra zbog čega će podnesak Ustavnom sudu biti upućen dan ranije.

Uz ocjenu ustavnosti, u podnesku je trebala biti zatražena i privremena mjera, no od nje se odustalo nakon odluke Visokog predstavnika.

Visoki predstavnik proširio je i Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom kojom je “jasno dao do znanja da samo država BiH može raspolagati državnom imovinom odnosno uređivati vlasništvo nad državnom imovinom, što se primjenjuje na sve razine vlasti u Bosni i Hercegovini.”

“Privremena zabrana raspolaganja državnom imovinom u skladu s ovim zakonom ostaje na snazi do stupanja na snagu zakona na državnom nivou kojim se uređuju prava vlasništva i upravljanja državnom imovinom, a koji je usvojila Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, odnosno sve dok visoki predstavnik drukčije ne odluči.” navodi se u odluci.

Bivši visoki predstavnik Paddy Ashdown donio je obavezujuću odluku 2005. godine o zabrani raspolaganja državnom imovinom dok se to pitanje ne reguliše zakonom koji treba da donese Parlament BiH. Narodna skupština RS donijela je 10. februara ove godine zakon kojim je javno dobro BiH na području RS trebalo postati vlasništvom ovog entiteta. Predsjednica entiteta RS Željka Cvijanović prošle sedmice potpisala je ukaz o stupanju zakona na snagu.

Dejtonskim sporazumom BiH je pravni sljedbenik bivše Republike BiH ujedno i titular svih nepokretnosti koje su bile u bivšoj državnoj svojini, što je u više presuda potvrdio i Ustavni sud BiH i naložio Parlamentarnoj skupštini da donese okvirni zakon o državnoj imovini, no političke volje nije bilo.

Kako je za N1 potvrđeno iz OHR-a, Visoki predstavnik Christian Schmidt u srijedu (13.4.2022.) u popodnevnim satima putuje u Beograd gdje će razgovarati sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. U fokusu razgovora biće posljednje sankcije u BiH i odluke OHR-a.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...