DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA VOJVODINE PITA: Zašto niko ni 30 godina poslije nije odgovarao za ubistva i progon vojvođanskih Hrvata?

DSHV podsjeća da je 6. maja 1992. u srijemskom mjestu Hrtkovci održan miting u prisustvu haškog osuđenika Vojislava Šešelja na kojemu su pročitana imena sedamnaestero Hrvata kojima je javno poručeno da se sele.

  • Regija

  • 06. Maj 2022  06. Maj 2022

  • 0

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) upozorio je u petak da je prošlo 30 godina od početka progona gotovo 40.000 srijemskih Hrvata, a da niko pred pravosudnim tijelima Srbije za taj zločin kao i ubistva 25 građana hrvatske pripadnosti početkom 90-ih nije odgovarao.

DSHV podsjeća da je 6. maja 1992. u srijemskom mjestu Hrtkovci održan miting u prisustvu haškog osuđenika Vojislava Šešelja na kojemu su pročitana imena sedamnaestero Hrvata kojima je javno poručeno da se sele.

"Protjerivanje vojvođanskih Hrvata započelo je bez ikakvih povoda godinu dana ranije – polovicom 1991. etničkim nasiljem u Novom Slankamenu, ali je događaj u Hrtkovcima u javnosti prepoznat kao najeklatantniji i najočigledniji primjer", objavio je u saopćenju DSHV.

Nevladina udruženja govore o tome, dodaje se u saopćenju, kako je u Vojvodini 90-ih ubijeno 25 osoba te da ju je moralo napustiti između 35 i 40 hiljada Hrvata, a da se od izbjeglih do danas gotovo niko nije vratio u rodni kraj.

DSHV podsjeća da su Hrvati 1990-ih protjerivani i iz drugih vojvođanskih mjesta: Golubinaca, Sota, Morovića, Erdevika, Kukujevaca, Gibarca, Šida, Vašice, Rume, Iriga, Beške, Maradika, Inđije, Zemuna, Novih Banovaca, Surčina, Srijemske Kamenice, Beočina, Čerevića, Petrovaradina, Srijemskih Karlovaca, Srijemske Mitrovice, Nikinaca, Platičeva, Martinaca, Bača, Plavne, Sonte, Stanišića…

"Dužni smo podsjetiti o organiziranom progonu vojvođanskih Hrvata iz njihova zavičaja i jednom od najtragičnijih razdoblja u novijoj povijesti Vojvodine. Bilo je to ne samo vrijeme straha nego i etnički motiviranog nasilja i ubojstava koje se organizirano provodilo spram lojalnih građana hrvatske nacionalnosti i to samo zato što su Hrvati", navodi stranka hrvatske manjine.

DSHV dodaje da u politikama suočavanja s prošlošću u Srbiji još uvijek izostaje tematiziranje i rješavanje pitanja protjerivanja Hrvata iz Vojvodine – pravosudna tijela nisu pokretala sudske postupke za učinjene zločine, ne postoji niti jedno javno obilježje, a nema ni prigodnog memoriranja.

"Ovi se zločini različitim strategijama nijekanja prešućuju, na što ne pristajemo", poručuje DSHV.

Za zločine nad Hrvatima u Vojvodini pravomoćno je osuđen pred Mehanizmom za Međunarodne kaznene sudove u Haagu jedino čelnik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj, no on i dalje politički djeluje, a u mjestu gdje su se događali zločini nad Hrvatima ima sjedište stranke.

DSHV upozorava i na druge slučajeve navodeći primjer osoba koje su pravomoćno osuđene za ratne zločine u Hrvatskoj, ali javno obnašaju vlast u pojedinim lokalnim samoupravama sa značajnim udjelom Hrvata.

Sve to, zaključuje se u saopćenju stranke, može se tumačiti kao ruganje nevinim žrtvama i kao nespremnost srpskih vlasti da primijene neke od temeljnih preporuka Evropske unije kada je riječ o politikama suočavanju s prošlošću.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...