POSLIJE NAPADA NA GRAĐANE U NOVOM SADU: Nasilje je glavni metod Vučićeve politike

Dešavanja koja su iznenadila, i ponovo zaprepastila dio javnosti, bila su pokrenuta nezadovoljstvom građana zbog usvajanja Generalnog urbanističkog plana Novog Sada, pri čemu nije razmatrana ni jedna od preko 10.000 primjedbi građana, zbog čega su se oni i okupili na ulicama.

  • Regija

  • 22. Jul. 2022  22. Jul. 2022

  • 4

"Nasilje je bilo i bit će glavni metod vlasti Srpske napredne stranke, što smo ogoljeno mogli da vidimo tokom napada batinaša uz podršku Žandarmerije tokom protesta građana u Novom Sadu, i to otkriva da se ništa nije promijenilo u srpskoj politici ni poslije izbora 3. aprila, iako sada samo spolja izgledamo kao 'normalna' zemlja koja ima pluralizam u Parlamentu", ocjenjuju sagovornici beogradskog Danasa poslije dešavanja u glavnom gradu Vojvodine.

Dešavanja koja su iznenadila, i ponovo zaprepastila dio javnosti, bila su pokrenuta nezadovoljstvom građana zbog usvajanja Generalnog urbanističkog plana Novog Sada, pri čemu nije razmatrana ni jedna od preko 10.000 primjedbi građana, zbog čega su se oni i okupili na ulicama. Tamo su ih dočekali batinaši SNS-a, kako ih opisuju vinovnici događaja, a eskalacija sukoba ponovila je scene koje smo mogli viđati na brojnim prethodnim protestima protiv aktuelne vlasti, ali u vrijeme kada je to bio jedini način da se iskaže opoziciono djelovanje, s obzirom da opozicija u institucijama i parlamentu nije bila zastupljena.

Na izborima 3. aprila parlamentarna slika se promijenila, uz različite poruke – i vlasti i opozicije – o neophodnosti dijaloga, jačanju političke kulture i poštovanju neistomišljenika. Ipak, incidenti u Novom Sadu, prema ocjeni učesnika i analitičara koji su govorili za Danas, pokazuju da nasilje nije prevaziđeno.

Suludo je i pomisliti da nasilje nije glavni metod, ocjenjuje politikolog Boban Stojanović, dodajući da ga nekada samo ogoljeno vidimo kao što je primjer u Novom Sadu.

"Svakako da jeste nasilje jedno od glavnih metoda vlasti. Bilo i biće, po potrebi. Suludo je i pričati o 'odsustvu' nasilja u državi u kojoj mafija na vlasti, kako čujemo, možda planira da ubije inspektora policije koji je otkrio plantažu marihuane sa kojom država ima direktne veze. Ili u državi u kojoj se ministar odbrane (nekada unutrašnjih poslova) i sekretar Savjeta za nacionalnu bezbjednost i šef Biroa za koordinaciju službi bezbjednosti sumnjiči da je urgirao da se što prije pusti čovjek koji je mljeo ljude u mašini za meso", naglasio je on.

Stojanović dodaje i da se u Srbiji ništa nije promijenilo posle izbora 3. aprila, odnosno da sada samo izgledamo spolja kao "normalna zemlja koja ima pluralan parlament i izgleda da su neke partije postale blaže u ocjeni stanja u Srbiji, to će ići njima na dušu“, kako on ukazuje.

Promjenu takvog stanja, kaže, ne očekuje u skorije vrijeme, jer su građani na izborima dodatno demotivisani zbog nerealnih očekivanja i surovog izbornog debakla na nacionalnom nivou, a ne postoji kritična masa za borbu na ulici.

"Svaka čast malom broju ljudi koji nešto pokušava, ali ni blizu nije dovoljno. Za druge koji su nezadovoljni vlašću – vlast ih je već osigurala kroz sitne beneficije ili ucjene, a spremna je i da se obračuna sa svima koji eventualno na primjer pomisle na neki politički ili društveni aktivizam. I to je to. Zarobljeno partokratsko društvo, sa organizovanim kriminalom na čelu, koji sve kontroliše i ima gotovo neograničene resurse. A uz to i međunarodnu podršku", naglašava on.

Predsednik Pokreta za preokret Janko Veselinović, jedan je od učesnika protesta u Novom Sadu, koji je i sam bio meta napada batinaša za koje tvrdi da su "parapolicija SNS-a" u Novom Sadu, a koja je imala "pojačanje" od strane pripadnika Žandarmerije.

Ovi događaji i napadi na građane, prema riječima Veselinovića, su posljedica podjela unutar Srpske napredne stranke, te stoga on zaključuje da izbori 3. aprila jesu donijeli promjenu – oni neće zaustaviti nasilje, ali daju naznaku kraja takve vlasti.

"Mislim da stvari prije i poslije 03. aprila nisu iste. Počeli su sukobi unutar SNS-a i to, naravno, zbog premoći i novca. Novi Sad je primjer za to. Pokušavaju da legalizuju nelegalne projekte. Ova vlast je u odlasku. Skorom. Samo je potrebno da se ne gložimo međusobno. Mislim na ljude iz opozicije koji u tome 'uživaju'. I nismo svi isti po tom pitanju“, naglasio je Veselinović.

Nebojša Zelenović, kopredsjednik parlamentarne organizacije "Zajedno", čiji su aktivisti također bili među napadnutima, ističe za Danas da se ne treba zanositi time da je nasilje prestalo nakon 3. aprila i ulaska opozicije u parlament, već da građani moraju da nastave borbu protiv vlasti kako bi ovakve prakse bile prošlost.

"Niko ozbiljan nema iluziju da će nasilje u politici u našoj zemlji prestati zato što će nasilnici dobrovoljno na to pristati. Zajedno ima misiju da građane poziva u borbu za rješavanje najvažnijih pitanja u našem javnom životu. Generalni plan Novog Sada je sramotan, baš kao i prekjučerašnje batinanje aktivista“, naveo je Zelenović.

On je dodao da "Zajedno" poziva građane da se bore protiv ovakvih i drugih problema, kao što je uništavanje životne sredine, urbanistička mafija, ali i da stanu u odbranu onih policijaca koji časno rade svoj posao.

"U jednom trenutku će nas biti dovoljno da promijenimo stvari. Zajedno će učiniti sve što može da se to desi za najkraće moguće vrijeme", naglasio je on.

Janko Veselinović o napadu na njega

"Batinaši" iz agencija za privatno obezbjeđenje, prema riječima Janka Veselinovića iz Pokreta za preokret, bili su "osokoljeni" prisustvom pripadnika Žandarmerije, i krenuli da tuku, dave i ponižavaju okupljene građane kojima nije dopušteno da samo jedan njihov predstavnik obrazloži preko 10.000 primjedbi na GUP, zbog čega su građani i pokušali da probiju ogradu, kako je istakao Veselinović.

"Kada sam pokušao da snimim takvu jednu scenu i da zaštitim mladog čovjeka koga na zemlji pritiskaju dva kratko ošišana pripadnika Vučevićeve policije dobijam jak udarac u lakat i jedan od njih mi razbija telefon. Kasnije sam saznao da su u pitanju Petar Ćeran, krupniji, on me je udario i razbio mi telefon i on na drugom snimku guši čovjeka. Ima agenciju za obuku za borilačke vještine na Telepu. Izvršni je direktor agencije za obezbjeđenje koju finansira Grad. Drugi je Dragan Silbaški. Najkrvoločniji i rade u paru. Poznati su od ranije po nasilju. Pored toga jedan od pripadnika Žandarmerije ničim izazvan nakon toga gura me i baca na asfalt“, prepričao je Veselinović.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 4

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...