Politika
OPASAN PLAN IZ RS-a: Ohrabren odlaskom Schmidta, Špirić udario na Ustavni sud
17. Maj 20262
Posebno je razočaravajuće što je Visoki predstavnik u BiH svoj prijedlog izmjena izbornog zakona predstavio baš u momentu kada je došlo do prevazilaženja blokada koje su sprečavale BiH da uđe u NATO i EU.
Politika
24. Jul. 2022
16
„Posao visokog predstavnika u BiH je pomoći bh. društvu i institucijama da prevaziđu teško naslijeđe rata i funkcioniraju kao savremena demokratija. Posljednjim izmjenama izbornog zakona koje je u julu 2022. godine namjerava nametnuti visoki predstavnik Christian Schmidt u BiH se umjesto evropskih demokratskih principa uvode nepoznate kategorije kao što je „etnički cenzus“ u izbornom procesu", saopćila je platforma aktivizma i animiranja bh. dijaspore BiHUnited.
-Time se i dalje cementiraju etničke podjele i razlike u političkim sistemima između entiteta Federacija BiH i entiteta RS. Suštinski, predloženim izmjenama izbornog zakona Visoki predstavnik samo u entitetu FBiH zagovara sektaška rješenja koja ne postoje i ne bi bila prihvatljiva u demokratskim zemljama Evropske Unije.
Visoki predstavnik u BiH je popustio pod nacionalističkim pritiscima i time potencijalno dovodi BiH do dublje etničke segregacije kojom se stvaraju uslovi za daljnje rušenje individualnih prava i sloboda građana BiH. Posebno je razočaravajuće što je Visoki predstavnik u BiH svoj prijedlog izmjena izbornog zakona predstavio baš u momentu kada je došlo do prevazilaženja blokada koje su sprečavale BiH da uđe u NATO i EU. Izmjene izbornog zakona koje je predložio Visoki predstavnik u BiH su kapitulacija Visokog predstavnika u BiH pred malom grupom nacionalista koji djeluju kao produžena ruka Vladimira Putina u BiH.
BiHUnited zahtjeva od Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini da odustane od predloženih izmjena Izbornog zakona jer su predložene izmjene i pravno i etički neprihvatljive iz tri razloga. Pod jedan, nepobitno je utvrđeno da je Bosni i Hercegovini počinjen genocid i masovni zločini širokih i sistematskih razmjera. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde su utvrdili da su genocid počinile vojska i policija RS-a na teritoriji RS-a, da Srbija nije učinila dovoljno da spriječi genocid u BiH, i da su ratno vodstvo Republike Hrvatske, HDZ Hrvatske, HDZ BIH i tadašnje „Hrvatske Zajednice Herceg Bosna“ u udruženom zločinačkom poduhvatu radili na sistematskom uništenju ne-hrvatskog stanovništva u dijelovima BiH.
Izraziti žaljenje i saosjećanje sa žrtvama svih ovih zločina, a zatim predložiti izmjene izbornog zakona koje bi dodatno nagradile genocid i sistematsko etničko čišćenje je zaista neprihvatljiv potez jer samo dalje jača etničku segregaciju i diskriminaciju unutar BiH.
Pod dva, ako je potpisivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma moglo biti opravdano sprečavanjem rata pa i po cijenu da se istim Dejtonskim mirovnim sporazumom nagrade ratni zločini i genocid, nema opravdanja da se u BiH u 2022. godini uvode principi koje bi rado potpisali oni koji su osuđeni za masovne zločine jer se takvim izbornim promjenama negira građanska demokratija, naročito u FBiH (da državni nivo BiH i ne spominjemo). Neprihvatljivo je da principi građanske demokratije vrijede u evropskim zemljama, a da istovremeno Visoki predstavnik predlaže izmjene izbornog zakona kojima se u 2022. godini u BiH cementiraju etničke podjele.
Pod tri, predloženim izmjenama izbornog zakona Visoki predstavnik u BiH efektivno anulira mnogobrojne presude Evropskog suda za ljudska prava iz Strazbura kao što su one u predmetima Sejdić i Finci, Azra Zornić i drugi. U svim ovim presudama je Evropski sud za ljudska prava utvrdio da je etnička diskriminacija koja je ugrađena u Dejtonski mirovni sporazum suprotna Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima. Ukoliko bi zaživile izmjene izbornog zakona koje predlaže Visoki predstavnik u BiH, veliki broj BiH građana koji se ne izjašnjavaju kao pripadnici tri konstitutivna naroda bi još jednom bili obilježeni kao građani bez jednakih prava sa samo formalnim, ali ne i stvarnim biračkim pravom i uticajem na izborne procese. Kao jedna od globalnih mreža BiH dijaspore, BiHUnited zahtjeva od Njemačkog parlamenta i Vlade da zaustave Visokog predstavnika u BiH gospodina Schmidta od narušavanja evropskih i demokratskih principa u BiH putem predloženih izmjena izbornog zakona. Kroz umrežavanje i edukaciju pojedinaca i organizacija BiH dijaspore, BiHUnited će nastaviti da se zalaže za demokratsku, mirnu, jedinstvenu i nedjeljivu Bosnu i Hercegovinu – upravo za sistem kakav mnogi članovi naše dijaspore uživaju širom svijeta, navodi se u saopćenju.
Politika
OPASAN PLAN IZ RS-a: Ohrabren odlaskom Schmidta, Špirić udario na Ustavni sud
17. Maj 20262
Mini market
ŠTA JE SCHMIDT POKUŠAO SAKRITI: Visoki predstavnik dao intervju njemačkom novinaru, pa pokušao spriječiti objavu teksta
15. Maj 20260
Politika
KAKO DODIK TJERA FUNKCIONERE SNSD-a DA KRŠE USTAV BiH: Hoće li Ilija Tamindžija na sud zbog OVE odluke?
10. Avg. 20250
Politika
CVIJANOVIĆ BIJESNA NAKON SCHMIDTOVIH ODLUKA: "To je vještačka tema i dogovor između bošnjačke komponente i Schmidta"
17. Jul. 20252
Vijesti
ALKALAJ OTKRIO PLANOVE IZ WASHINGTONA: SAD preuzimaju glavnu riječ u izboru novog visokog predstavnika
Prije 9 min0
Sport
DOBRODOŠAO KUĆI, LUKA: Garza donio konačnu odluku, reprezentacija BiH dobila ogromno pojačanje
Prije 16 min0
Sport
EKSPLOZIJA ODUŠEVLJENJA: Pogledajte ludo slavlje igrača Arsenala nakon istorijske titule! (VIDEO)
Prije 21 min0
Žena
OTKRIVENA TAJNA SAVRŠENE LINIJE: Nataša Bekvalac skinula 10 kilograma ovim trikom
Prije 23 min0
Politika
MUK U PARLAMENTU REPUBLIKE SRPSKE: Nebojša Vukanović šokirao istupom -"Pokojni Boban Kusturić stajao je iza organizacije..."
Prije 7h0
Politika
PLJUŠTE REAKCIJE NA PONIŠTAVANJE VOLJE BOŠNJAKA U VIJEĆU MINISTARA BiH: "Ovim je HDZ demonstrirao koliko je opasno da imaju člana Predsjedništva BiH!"
Prije 19h1
Politika
VELIKI DIPLOMATSKI PREOKRET U SARAJEVU: Više od 30 evropskih parlamentaraca stiže u BiH zbog ustavnih reformi i presuda suda
17. Maj 20260
Politika
BURNA DEBATA PRED KAMERAMA: Šef Kabineta Denisa Bećirovića tvrdi da Bosnu i Hercegovinu već sutra mogu...
19. Maj 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 16
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.