"DUPLO GOLO": Nakon Vijeća ministara BiH i Predsjedništvo BiH odbilo Dodikovu istočnu plinsku interkonekciju kojom bi se ojačala zavisnost od ruskog gasa

"Čitava Evropa je direktno usmjerena prema tome da u potpunosti prestane uvoziti ruski gas jer je isti postao sredstvo ucjene i sredstvo preko kojeg se vrši politički utjecaj. Evropa vidi buduće tržište gasa oslobođeno ruskog gasa i nafte i to, kako sada stvari stoje, ide tako da će se to i ostvariti u naredne dvije do tri godine", rekao je za "SB" stručnjak za gasnu privredu Almir Bečarević.

  • Vijesti

  • 28. Okt. 2022  28. Okt. 2022

  • 2

Na današnjoj sjednici Predsjedništva BiH, između ostalih, odbijen je Dodikov prijedlog o izgradnji plinovoda na teritoriji Bosne i Hercegovine.

Radi se o prijedlogu izgradnje plinovoda "Nova istočna interkonekcija BiH i Srbije" na pravcu granica Srbija-BiH-Bijeljina-Banja Luka-Prijedor-Novi Grad, a koju je i na ranijim sjednicama Predsjedništva BiH Dodik pokušavao uvrstiti na dnevni red, no nije dobio potrebnu saglasnost druga dva člana.

Dodik tvrdi da bi čitava BiH, osim što bi stabilizirala snabdijevanje plinom, ostvarila značajne ekonomske benefite, prosperitet i napredak, realizovanjem projekta o izgradnji ovog plinovoda.

PAKET POMOĆI ZA BiH

S druge strane predsjedavajući predsjedništva BiH Šefik Džaferović kaže da su danas s predsjednicom Evropske komisije razgovarali o energetskoj krizi u Evropi, a ona ih je informirala da će Evropska unija uključiti u svoj paket i Bosnu i Hercegovinu, kada je riječ o finansijskoj podršci ranjivim domaćinstvima, u suočavanju s posljedicama energetske krize.

"Bosna i Hercegovina je dio Evropske energetske zajednice, naš cilj je da budemo uključeni u evropski okvir suočavanja s energetskom krizom. Predsjednica von der Leyen je kazala da će institucije BiH biti pozvane da učestvuju na sastancima ministara EU za energetiku, te nas je pozvala da radimo zajedno na Energetskoj mapi puta", potvrdio je Džaferović.

Džaferović je dodao da je EU već u dobroj mjeri prešla s ruskog plina na druge izvore plina i to treba da bude cilj i Bosni i Hercegovini.

"Bilo je nekih prijedloga da se BiH sada spaja na ruske kanale, ali ako se ide ka EU onda to ne može biti bh. put. Predsjednica von der Leyen je pozvala BiH da zajedno sa EU učestvuje u zajedničkim nabavkama gasa i to treba biti put BiH, posebno ako se zna da je EU već vrlo efikasno zamijenila ruski plin drugim kanalima", poručio je Džaferović, prenosi Klix.

Podsjećamo, von der Leyen je rekla da će Zapadni Balkan, kojem pripada i Bosna i Hercegovina, kratkoročno dobiti 71 milion eura za energetski sektor u cilju veće energetske nezavisnosti i većeg korištenja obnovljivih izvora energije.

Prijedlog o izgradnji plinovoda "Nova istočna interkonekcija BiH i Srbije"  prethodno nije dobio saglasnost ni na sjednici Vijeća ministara BiH na šta se prije dva dana na Twitteru požalio Dodikov ministar Staša Košarac koji je za to optužio ministre iz FBiH.

KOMENTAR STRUČNJAKA

No, Košarac je "zaboravio" na stav Bosne i Hercegovine da slijedi evropsku vanjsku politiku s kojom se ne uklapa priča o jačanju naše zavisnosti o ruskom gasu. Tim povodom stručnjak za gasnu privredu Almir Bečarević je za "Slobodnu Bosnu" prokomentarisao raniju odluku Vijeća ministara BiH i današnju Predsjedništva BiH:

"Ovo već sada postaje trakavica koja nas vodi u apsolutnu nesigurnost po pitanju realizacije gasnih projekata, ali, vrlo vjerovatno, i ne samo njih. Uporno insistiranje entiteta RS da se odobri na Vijeću ministara međudržavni sprorazum između Srbije i BiH o izgradnji Nove istočne interkonekcje je samo pokazatelj intencije da BiH i dalje bude ovisna samo o ruskom gasu.

Čitava Evropa je direktno usmjerena prema tome da u potpunosti prestane uvoziti ruski gas jer je isti postao sredstvo ucjene i sredstvo preko kojeg se vrši politički utjecaj. Evropa vidi buduće tržište gasa oslobođeno ruskog gasa i nafte i to, kako sada stvari stoje, ide tako da će se to i ostvariti u naredne dvije do tri godine.

Poseban segment je onemogućavanje finansiranja projekata koje znače daljni razvoj mreže gasovoda i naftovoda Gazproma ili bilo kojeg drugog investitora iz Rusije čime se samo sprovode već uvedene sankcije prema Rusiji. Prijedlog o stvaranju gasnog haba u Turskoj je već odbačena kao ideja jer kako da realizujete nešto što je već pod sankcijama", kaže Bečarević.

Također, navodi Bečarević, Republika Srpska mora shvatiti da je gradnja odvojka sa Turskog toka i gradnja termoelektrana na gas nešto što ne doprinosti poštivanju sankcija već, upravo suprotno, direktna podrška onim subjektima koji su pod sankcijama zapada.

"Trenutno je Evropa preplavljena gasom koji nije ruski i svi su na putu da u naredne dvije godine u potpunosti riješe bilo kakvu ovisnost o tom gasu ili nafti čime se oduzima najmoćnije „oružje“ koje je služilo za finansiranje svega onoga što nije samo gas.

Pa najbolji dokaz u kom smjeru se ide je zabrana transporta ruske nafte putem Janafa i to je nešto što je u našem najbližem okruženju. Insistirati i dalje na realizaciji nečega što je direktno vezano za uspostavljene sankcije neće nikom ništa dobro donijeti osim što pokazuje gdje se ko pozicionira u odnosu na rat u Ukrajini", zaključio je Bečarević.

("SB")

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...