Vijesti
MINISTRICA DURAKOVIĆ SE SASTALA SA KURTIJEM: "Ponosna sam što imam priliku graditi mostove u ovim izazovnim vremenima"
24. Sep. 20240
Pitanjem sigurnosne situacije u obrazovanju se moramo baviti, ističe ministrica, a ne samo konstatirati nezadovoljstva, nego poduzeti korake.
Politika
23. Jun. 2023
1
Jasna Duraković, federalna ministrica obrazovanja izrazila je nadu da će bezbjednosna situacija u školama biti bolja početkom nove školske godine.
U razgovoru za N1 je govorila o setu hitnih mjera koje su donijeli proteklih dana.
“U cilju nam je bilo kreirati set hitnih mjera – uključiti adekvatne ljude i postupati u hitnom akcionom planu. Krajnje je vrijeme da se prestanemo baviti posljedicama i da evo preventivno djelujemo. Ovo nije problem koji se nedavno desio nego se razvija godinama”, kazala je Duraković.
Pitanjem sigurnosne situacije u obrazovanju se moramo baviti, ističe ministrica, a ne samo konstatirati nezadovoljstva, nego poduzeti korake.
“Set zaključaka koje je donijela Vlada FBiH, obavezuje sve te ljude i kantonalne vlade, da hitno postupe i djeluju u skladu sa propisanim zaključcima, da delegiraju kandidate iz resornih ministarstava za obrazovanje, zatim druge stručne osobe koji će se baviti rješavanjem ili kreiranjem plana prevencije sprječavanja nasilja”, naglašava Duraković.
Mišljenja je da je kolektivna odgovornost kada je u pitanju napad na nastavnika u Lukavcu.
“Neophodno je uključiti federalno ministarstvo pravde, rada i socijalne politike i zdravstva, ali i MUP-a. Sveobuhvatno moramo ovaj problem gledati, a ne da samo prebacujemo na obrazovanje. Ovdje je kolektivna odgovornost. Kaznene politike se moraju mijenjati u kontekstu MUP-a”, navodi ministrica.
Kada se oformi stručni tim, razgovarat će se i o mogućnosti uvođenja zaštitara, u cilju bolje zaštite u školama.
“Jedna od ideja o kojoj smo razgovarali je uključiti zaštitare, koji neće nositi oružje, ali će biti prisutni u dvorištima, tamo gdje je to neophodno gdje nema videonazor i školskih portira”, kaže Duraković.
Vijesti
MINISTRICA DURAKOVIĆ SE SASTALA SA KURTIJEM: "Ponosna sam što imam priliku graditi mostove u ovim izazovnim vremenima"
24. Sep. 20240
Vijesti
NAKON PUCNJAVE U ŠKOLI U LUKAVCU: Duraković zakazala hitan sastanak sa kantonalnim ministrima obrazovanja
15. Jun. 20230
Vijesti
MINISTRICA JASNA DURAKOVIĆ NAKON NAPADA U ŠKOLI: "Potreban strateški odgovor na problem"
14. Jun. 20232
Društvo
“TRAŽIMO NAJOPTIMALNIJU SOLUCIJU…”: Studenti skandirali i premijeru Forti, obratila im se zastupnica Jasna Duraković na današnjim protestima
28. Sep. 20210
Svijet
KAKAV ĆE TO UDAR BITI: Izvori otkrivaju šta Trump zapravo priprema Putinu...
Prije 4h0
Sport
IZNIMNO JE TALENTOVAN: Velež predstavio novog igrača, juniorskog prvaka BiH
Prije 4h0
Svijet
ZAGRLILA GA I ZAPLAKALA: Emine Erdogan "preplavile" suze nakon govora supruga (VIDEO)
Prije 4h0
Društvo
"VRIJEĐA DOSTAJNSTVO ŽRTVE I PORODICE": GO SDP Čapljina osudio vandalski čin skrnavljenja spomen-ploče ubijenom bošnjačkom povratniku
Prije 4h0
Politika
IZETBEGOVIĆ SVE IZNENADIO: "Ako sam šta naučio u politici onda je to da nikada ne kažete da nećete...!" (VIDEO)
11. Jul. 20251
Politika
TRIVIĆ POBJESNILA ZBOG BEĆIROVIĆA: "Sram ga bilo za izjave iz Potočara, u građanskom ratu nisu ginuli samo jedni, Srbija nije agresor!"
Prije 12h4
Politika
30 GODINA LUĐAČKE KOŠULJE: Došlo je vrijeme da se Daytonski ustav revidira
11. Jul. 20254
Politika
DENIS BEĆIROVIĆ NAKON SULUDIH NASLOVA U VUČIĆEVIM TABLOIDIMA: "I nisam slučajno u Potočarima govorio o..."
Prije 17h3
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.