Ekonomija
U TITOVOJ JUGOSLAVIJI BILA SU TRI RADNIKA NA JEDNOG PENZIONERA, A DANAS JE ODNOS 1:1 / EKONOMSKI ANALITIČAR ZORAN PAVLOVIĆ ZA "SB": "Stvorili smo spiralu propasti"
15. Sep. 20240
Kako su cijene osnovnih životnih namirnica, pa i komunalnih usluga u stalnom porastu, penzioneri pitaju vlast na svim nivoima: kako da prežive mjesec?
Društvo
22. Jan. 2025 22. Jan. 2025
0
Penzioneri u Tuzlanskom kantonu spremaju se na proteste u subotu. Svjesni da je sistem međugeneracijske solidarnosti u velikoj krizi i da su na prosjačkom štapu s prosječnom penzijom koja iznosi 40 posto prosječne plaće. Reporterki Federalne televizije Azri Bećirović demonstrirali su kako izgleda njihov dan u kupovini i što im ostane kada zbroje sve račune. Reforma penzionog sistema moguća je samo ako se osigura bolji poslovni ambijent za zapošljavanje i nove investicije.
Najniža penzija u Federaciji BiH isplaćena za decembar, iznosila je 573 marke, dok je zagarantovana bila 684 marke. Zbog malih penzija neke osnovne životne namirnice za brojne penzionere postale su luksuz. Kako su cijene osnovnih životnih namirnica, pa i komunalnih usluga u stalnom porastu, penzioneri pitaju vlast na svim nivoima: kako da prežive mjesec?
Ramiz Šehić, penzioner iz Tuzle, od penzije koju dobije, kaže, jedva da uspije preživjeti. Mnoge osnovne životne namirnice za Ramiza su luksuz. Kada se plate komunalije, za prehrambene artike ostane vrlo malo novca.
„Kupim palentu, lepine, šibice, kalcij. To je sve. Penzija bi mogla stati u ruksak. Ovo je 30 maraka. Da mi nije djece, ne bi mogao živjeti“, govori nam Ramiz.
Inflacija i rast cijena naročito su pogodile penzionere koji imaju najniže penzije. Kada početkom mjeseca dobiju svoje 573 marke, dok plate režije i kupe lijekove ne ostane im skoro ništa. Često navode da se osjećaju kao mađioničari, jer više ni sami ne znaju kako uspiju preživjeti mjesec.
„Idu na kazan. Sramota je da penzioner ide na kazan. Da on dobija obrok u kuhinji, u Merhametu ili bilo kojoj drugoj organizaciji. To je sramota!“, upozorava Huso Halilović, predsjednik Saveza udruženja penzionera TK-a.
Iz Saveza penzionera navode i da ih zabrinjava razmišljanje privrednika koji se zalažu za smanjenje visine doprinosa, jer upravo od tog novca zavise penzije.
“Ima drugih nameta i poreza koji se mogu osloboditi. Ali ako vi ne uplaćujete radniku dovoljno novca, da ima sigurnu starost, onda ovo društvo ide u totalnu propast”, poručuje Halilović.
Najavljenom protestu penzionera, koji će u Tuzli biti održan u subotu, Savez penzionera TK-a neće se pridružiti, jer, kako kažu, penzioneri svoja prava trebaju tražiti tamo gdje se donose zakoni - u Sarajevu. Organizatori navode da će nastojati da poslije Tuzle organizuju proteste i u drugim bh. gradovima.
„Imamo društvo u kojem imamo ekstremno bogate i zabrinjavajuće siromašne ljude. Zbog toga izlazimo na proteste“, ističe Vehid Jahić, predsjednik Stranke penzionera Tuzla
I dok cijene namirnica ekstremno rastu, mnogi sugrađani su više gladni nego siti, u razmišljanju hoće li i sutra imati za preživljavanje.
Ekonomija
U TITOVOJ JUGOSLAVIJI BILA SU TRI RADNIKA NA JEDNOG PENZIONERA, A DANAS JE ODNOS 1:1 / EKONOMSKI ANALITIČAR ZORAN PAVLOVIĆ ZA "SB": "Stvorili smo spiralu propasti"
15. Sep. 20240
Politika
RADOVAN VIŠKOVIĆ DAO JOŠ JEDNO OBEĆANJE PRED IZBORE: "Teško se živi, penzije bi trebale biti veće"
11. Sep. 20242
Ekonomija
PENZIONERI ČASTE POŠTARE: Evo kad počinje isplata penzija u Federaciji BiH i koliko iznosi najniža mirovina...
04. Jan. 20230
Hronika
ZASTRAŠUJUĆE PODRHTAVANJE TLA: Zemljotres jačine 7,3 stepena po Richteru pogodio...
Prije 31 min0
Jeste li znali
SVE JE KRENULO PROGONOM MUSLIMANA: Kako je nastala najbogatija porodica u Hercegovini i zašto je opjevana u narodnim pjesmama…
Prije 35 min0
Zabava
HIT NA INTERNETU: Odvezao Audi kod majstora, a onda mu je stigla neočekivana poruka...
Prije 37 min0
Sport
O NJEMU BRUJI NJEMAČKA: Reprezentativac BiH postigao dva gola za pet minuta u nevjerovatnoj utakmici...
Prije 41 min0
Društvo
INTERNETOM SE ŠIRI MAPA KOJA JE ŠOKIRALA BOSNU I REGION: Tamnocrvena boja označava pravu strahotu
14. Jul. 20251
Društvo
ŠPRAJC I MALO DRUGAČIJI POGLED NA GAŠENJE AL JAZEERE BALKANS: Spiskani milioni, ogromne plaće i program koji niko nije gledao...
14. Jul. 20250
Društvo
POSTOJI LI UOPĆE PRESUDA: Je li Evropski sud za ljudska prava s Guyomarom na čelu srušio evropske vrijednosti u BiH!?
15. Jul. 20251
Društvo
PANTERI U AKCIJI: Bivši policajac dogovorio susret s maloljetnicom, pogledajte kako se proveo...
14. Jul. 20251
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.