NJEMAČKI MAGAZIN O SITUACIJI U NAŠOJ ZEMLJI: "Berlin kritikuje Dodikove postupke protiv bosanskog pravosuđa, u pitaju je masivan napad na ustavni poredak"

Njemačka zadržava pravo da, u saradnji s partnerima, uvede individualne sankcije

  • Politika

  • 08. Mar. 2025  

  • 0

Njemačka vlada osudila je odluku lidera bosanskih Srba, Milorada Dodika, da zabrani djelovanje državne policije i pravosudnih institucija u Republici Srpskoj (RS). Također je zaprijetila mogućim sankcijama. Zakoni koji su usvojeni prošle sedmice predstavljaju „masivan napad na ustavni poredak zemlje“, izjavio je portparol njemačkog Ministarstva vanjskih poslova u petak u Berlinu. Ovaj potez, kako je naglašeno, ugrožava stabilnost i sigurnost građana.

Poziv na poštovanje suvereniteta BiH

„Apelujemo na sve političke aktere, kako unutar zemlje tako i izvan nje, da poštuju suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost Bosne i Hercegovine“, dodao je portparol. Također je istakao da Njemačka zadržava pravo da, u saradnji s partnerima, uvede individualne sankcije kao odgovor na promijenjenu sigurnosnu situaciju u Republici Srpskoj, piše njemački magazin Stern.

Dodikova odluka o zabrani državnih institucija

U srijedu je Dodik potpisao zakon kojim se zabranjuje rad državne policije i pravosuđa u Republici Srpskoj. Prema novim propisima, bosanskim Srbima prijeti kazna do pet godina zatvora ako nastave raditi za državne institucije u oblasti sigurnosti i pravosuđa.

Zakon, koji je prethodno usvojila Narodna skupština RS, ima za cilj ograničavanje uticaja centralne vlasti u ovom entitetu. Ovaj potez uslijedio je kao reakcija na presudu protiv Dodika, kojeg je Sud BiH osudio na godinu dana zatvora zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice.

Prijetnja stabilnosti regiona

Ovim potezima dodatno se narušava ionako krhka stabilnost Bosne i Hercegovine i šireg regiona Zapadnog Balkana. Državno tužilaštvo BiH već je pokrenulo istragu zbog „napada na ustavni poredak“.

U petak je Dodik pozvao bosanske Srbe da napuste svoje pozicije u državnoj policiji i pravosuđu te da se priključe institucijama Republike Srpske. On je obećao da će im biti osigurana radna mjesta uz zadržavanje činova, pozicija i plata. Kasnije je naglasio da ne planira oružanu eskalaciju, ali je dodao da „Republika Srpska ima sposobnost da se brani – i to ćemo učiniti ako bude potrebno“.

Podjela BiH i trenutna politička situacija

Bosna i Hercegovina je od Dejtonskog sporazuma podijeljena na dva entiteta – većinski srpsku Republiku Srpsku i Federaciju Bosne i Hercegovine, koju dijele Bošnjaci i Hrvati. Ova dva poluautonomna entiteta povezana su slabom centralnom vlašću. Gotovo trećina od 3,5 miliona stanovnika BiH živi u Republici Srpskoj, čiji teritorij čini skoro polovinu zemlje.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...