HRVATSKI MEDIJ ANALIZIRA SITUACIJU U RS: "Dodikova ekonomska ruševina je na rubu propasti, dok njen vođa gomila bogatstvo"

Političke provokacije kriju ekonomski kolaps Republike Srpske

  • Politika

  • 23. Mar. 2025  23. Mar. 2025

  • 0

Politička situacija u Bosni i Hercegovini oduvijek je bila turbulentna, ali posljednjih godina svjedočimo sve intenzivnijim ciklusima političkih provokacija, posebno od strane predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Njegove učestale prijetnje otcjepljenjem tog entiteta od BiH prikrivaju poraznu ekonomsku stvarnost, koja jasno pokazuje da bi samostalna Republika Srpska bila potpuno neodrživa.

Dok Dodik glasno zaziva samostalnost, brojke govore sasvim drugačije. Republika Srpska ekonomski je slabija od Federacije BiH po svim parametrima, nerazvijenija je od Srbije, a daleko izaostaje za Hrvatskom. Ova ekonomska zaostalost nije tek usputna činjenica, već temeljna prepreka Dodikovim separatističkim ambicijama. Nominalni bruto domaći proizvod Republike Srpske iznosi oko 5,75 milijardi eura, što je samo polovina BDP-a Federacije BiH, koji doseže gotovo 12 milijardi eura. U poređenju sa susjednim državama, slika je još poraznija – RS ima čak osam puta manji BDP od Srbije (oko 49 milijardi eura) i više od devet puta manji od Hrvatske (gotovo 54 milijarde eura), piše hrvatski portal Dnevno.hr.

BDP po glavi stanovnika Republike Srpske iznosi oko 5.035 eura, dok u Federaciji BiH dostiže oko 5.409 eura, što jasno pokazuje da RS zaostaje čak i u odnosu na drugi entitet unutar iste države. Stoga ne čudi zavist prema Hrvatima u Hercegovini, koji ostvaruju najviše prihode od svih u BiH. U nastavku donosimo priču o entitetu koji je zagrizao prevelik zalogaj. Da li je Republika Srpska osuđena na propast kao samostalna regija?

Ekonomska i demografska ruševina pod Dodikovim vodstvom

Alarmantno je da je javni dug po glavi stanovnika Republike Srpske približno dvostruko veći nego u Federaciji BiH. Na kraju 2022. godine zaduženost Federacije po stanovniku iznosila je oko 2.986 KM, dok je u Republici Srpskoj bila čak 5.633 KM. Posebno zabrinjava što se RS zadužuje po gotovo dvostruko većim kamatnim stopama u odnosu na FBiH. Samo tokom 2022. godine Republika Srpska zadužila se na različite načine za oko 700 miliona konvertibilnih maraka, što je četiri puta više nego što se u istom periodu zadužila Federacija BiH.

Ovakva ekonomska situacija dovela je do dramatičnog iseljavanja stanovništva. Sa nekadašnjih 1,4 miliona stanovnika koliko ih je bilo 2004. godine, Republika Srpska je do 2019. spala na nešto više od 1,12 miliona. Danas je stanje još gore – prema procjenama stručnjaka, u Republici Srpskoj trenutno živi manje od 900 hiljada ljudi. Plate su jasan pokazatelj životnog standarda građana. Podaci iz 2019. godine pokazuju da je prosječna mjesečna neto plata isplaćena u Republici Srpskoj iznosila svega oko 464 eura, dok je u Federaciji BiH bila nešto viša – oko 475 eura. U Srbiji su plate bile približno iste kao u RS-u (467 eura), ali Hrvatska ih daleko nadmašuje s gotovo dvostruko većim prosjekom – oko 870 eura mjesečno.

Situacija s platama posebno je porazna kada se uporedi s cijenama i troškovima života, koji su relativno slični širom regije. Paradoksalno, dok Republika Srpska ekonomski sve više slabi, njen predsjednik Milorad Dodik postaje sve bogatiji. Njegova imovina procijenjena je na gotovo dvije milijarde eura, što bi bilo dovoljno da se otplati više od pola ukupnog duga Republike Srpske.

Dodik bogat, Republika Srpska siromašna

Dodik je prošle godine prijavio oko 38 hiljada eura godišnjeg prihoda od plate, dodatnih pedesetak hiljada eura od poljoprivredne djelatnosti, te još oko 25 hiljada eura od iznajmljivanja luksuzne vile u Beogradu, čija se vrijednost procjenjuje na gotovo milion eura. Posebno je zanimljivo da samo od iznajmljivanja te vile, u ekskluzivnom beogradskom kvartu Dedinje, navodno godišnje zarađuje čak oko 300 hiljada eura.

Analitičari smatraju da su provokacije, poput prijetnji otcjepljenjem, samo dio političkog folklora Bosne i Hercegovine, te da im je glavna svrha skretanje pažnje s pravih problema građana. "Puno je lakše prikupljati političku podršku parolama i prijetnjama nego govoriti o stvarnim problemima koje dijele oba entiteta BiH, a ti problemi su prije svega ekonomske prirode", navode stručnjaci.

Kršenje Daytona na pomolu?

Dodik najavljuje potpisivanje dokumenta o "zaštiti entitetske imovine", koji uključuje najavu izvođenja policije Republike Srpske na administrativnu liniju razdvajanja s Federacijom BiH. Ovakav potez predstavljao bi kršenje Dejtonskog sporazuma, kojim je Republika Srpska i uspostavljena.

Neodrživost samostalne Republike Srpske

Dodatni problem predstavlja činjenica da je Dodik nedavno osuđen na godinu dana zatvora zbog neizvršavanja odluke visokog predstavnika te mu je određena zabrana obavljanja političke funkcije u trajanju od šest godina. Ukoliko presuda postane pravomoćna, Dodik će automatski morati odstupiti s dužnosti predsjednika Republike Srpske, nakon čega bi taj bosanskohercegovački entitet morao raspisati prijevremene izbore.

Svi relevantni ekonomski podaci ukazuju na činjenicu da RS nije ekonomski održiva te da opstaje uglavnom zahvaljujući kontinuiranom zaduživanju i pomoći međunarodne zajednice te posredno i Federacije BiH. Republika Srpska trenutno predstavlja najveću ekonomsku rupu u regiji, a situacija s privredom i uslovima života diljem cijele Bosne i Hercegovine ionako je zabrinjavajuća.

Bez značajnih ekonomskih reformi i fokusiranja na stvarne probleme građana umjesto nacionalističke retorike budućnost Republike Srpske izgleda sumorno. Dodikove prijetnje odcjepljenjem djeluju kao očajnički pokušaj skretanja pažnje s katastrofalne ekonomske situacije koju je upravo on svojim politikama pomogao stvoriti.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...