KO JE ČOVJEK NA ČELU INTERPOLA: Od kršenja ljudskih prava do toleriranja Srbije prilikom nezakonitih izručenja...

Naime, 35 francuskih parlamentaraca se usprotivilo njegovoj kandidaturi, ističući zabrinutost zbog njegove prošlosti.

  • Mini market

  • 04. Apr. 2025  

  • 1

Mandat Ahmeda Nasera Al-Raisija, policijskog generala iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koji se nalazi na čelu Interpola, međunarodne policijske organizacije koja je odbila da raspiše međunarodnu crvenu potjernicu za predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem, obilježen je brojnim kontroverzama, prije svega optužbama za kršenje ljudskih prava i zloupotrebu funkcije. U jednom od slučaja, Al Raisi je dovođen u vezu i sa vlastima Srbije u slučaju nezakonitog izručenja jednog državljanina Bahreina.

Kontroverze oko izručenja

Tokom Al-Raisijevog mandata, Interpol se suočio s osudama zbog uloge u izručenju bahreinskog disidenta Ahmeda Jaafara Mohameda Alija iz Srbije u Bahrein. Ovo izručenje je izvršeno uprkos privremenoj mjeri Evropskog suda za ljudska prava, što je izazvalo zabrinutost zbog mogućeg kršenja međunarodnog prava. Ovo je dovelo do poziva na reforme unutar Interpola i pojačanog nadzora nad načinom upravljanja organizacijom pod vodstvom Al-Raisija. Kritičari upozoravaju da bi njegov mandat mogao narušiti povjerenje u Interpol i ohrabriti represivne režime širom svijeta.

Optužbe za mučenje

Optužen je da je nadlegao i bio saučesnik u činovima mučenja dok je bio na funkciji generalnog inspektora Ministarstva unutrašnjih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata. Dva britanska državljanina, Matthew Hedges i Ali Issa Ahmad, podnijeli su krivične prijave protiv njega u više zemalja, uključujući Francusku, Tursku i Škotsku. Oni tvrde da su bili podvrgnuti mučenju dok su bili zatvoreni u zatvorima UAE pod njegovom nadležnošću. Te optužbe uključuju fizičko zlostavljanje, elektrošokove i uskraćivanje osnovnih životnih potreba.

Kršenje ljudskih prava

Organizacije za ljudska prava kritikovale su Al-Raisija zbog njegove uloge u “ozloglašenom represivnom” bezbjednosnom aparatu UAE. Dovodi se u vezu sa proizvoljnim pritvaranjima, prisilnim nestancima i progonima političkih neistomišljenika. Posebno se ističe slučaj Ahmeda Mansoora, istaknutog borca za ljudska prava iz Emirata, koji je, prema navodima, držan u samici u nehumanim uslovima dok je Al-Raisi bio na čelu nadzora.

Zloupotreba Interpolovih crvenih potjernica

Postoje optužbe da je Al-Raisi zloupotrijebio sistem Interpolovih crvenih potjernica kako bi ciljao političke protivnike i disidente. Kritičari tvrde da njegovo rukovođenje Interpolom dodatno omogućava autoritarnim režimima da koriste ovaj mehanizam u političke svrhe, umjesto za zakonito provođenje prava.

Protiv njega se u Francuskoj vodi krivična istraga zbog navodnih djela mučenja, a postoji mogućnost da bi te optužbe mogle dovesti do ukidanja njegovog diplomatskog imuniteta. Slične prijave podnesene su i u jurisdikcijama drugih država u koje je putovao obavljajući svoje dužnosti u Interpolu.

Učinak na kredibilitet Interpola

Izbor Al-Raisija za predsjednika Interpola izazvao je široke kritike organizacija za ljudska prava i političkih aktera. Mnogi smatraju da njegovo rukovođenje podriva posvećenost Interpola ljudskim pravima i narušava globalni kredibilitet organizacije. Naime, 35 francuskih parlamentaraca se usprotivilo njegovoj kandidaturi, ističući zabrinutost zbog njegove prošlosti.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...