Politika
VESNA PUSIĆ ZA "SB": "Hrvatska ima pogrešnu politiku, ali se ne smije izjednačavati sa Srbijom, koja želi teritorijalno komadanje BiH"
15. Dec. 20240
Nekadašnja ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić govorila o zbivanjima u Srbiji i protjerivanju hrvatskih državljanki i državljana.
Regija
10. Apr. 2025
0
Posljednje poteze predsjednika Srbije Aleksandra Vučića ocijenila je pokušajem da se homogenizira domaća situacija projiciranjem vanjskog neprijatelja, a Hrvatska je, kako je zaključila Pusić, vrlo pogodan vanjski neprijatelj.
Na pitanje što Hrvatska može po tom pitanju napraviti u diplomatskom smislu, Vesna Pusić je objasnila da je jedina stvarna mogućnost je tiha diplomacija, ona iza scene, ne pred očima javnosti.
“Stražnjim i neformalnim kanalima se može pokušati naći rješenje koje će zadovoljiti srpske vlasti, a zaštititi protjerane pojedince. Kad krene hajka na nekog s najvišeg mjesta, uvijek se nađu luđaci, suseljani koji će to smatrati signalom da te ljude mogu napadati. Već je ova situacija tim ljudima otežala život”, poručila je Pusić za N1.
“Višemjesečni masovni protesti znače političku transformaciju Srbije i Vučić ima pravo da se toga boji”, ističe. Je li taj potez projiciranja vanjskih neprijatelja efikasan u suzbijanju nezadovoljstva? Pusić kaže – baš i ne.
“Srbijanska javnost nije na to reagirala okrenuvši se protiv demonstranata, štoviše. Mislim da se u tom procesu rađaju i kuju stotine lidera koji možda neće to biti ove godine, neće biti prepoznati momentalno, ali u razdoblju od pet godina će svakako u tom procesu nastati budućih lidera. Vučić, koji ima dobar politički instinkt to prepoznaje i toga se boji”, primjećuje Pusić.
Bivša šefica diplomacije dodala je da je u Srbiji teška situacija za Hrvate upravo zbog ponašanja vlasti.
“Europa je suočena s nevjerojatnim brojem ogromnih poteškoća. Od sigurnosti, trgovine s obzirom na ponašanje Trumpove administracije. Nema kapaciteta da se koncentrira na Zapadni Balkan i Srbiju. Tu je još uvijek tema proširenja, ali ta tema je na velikom čekanju s obzirom na sve druge transformacije”, zaključila je Vesna Pusić.
Politika
VESNA PUSIĆ ZA "SB": "Hrvatska ima pogrešnu politiku, ali se ne smije izjednačavati sa Srbijom, koja želi teritorijalno komadanje BiH"
15. Dec. 20240
Svijet
VESNA PUSIĆ SE PITA: "Ko je pobijedio jer to nije Trump od prije 8 godina, sada imamo..."
13. Nov. 20240
Regija
VESNA PUSIĆ NAKON POBJEDE TRUMPA NIMALO OPTIMISTIČNO: "S ovim izborima Kosovo, BiH i Crna Gora postaju daleko ugroženije, nestabilnije i..."
06. Nov. 20240
Regija
TEŠKI DANI ZA VUČIĆA: Vesna Pusić otkrila na čemu će insistirati Tonino Picula, novi izvjestitelj EP-a za Srbiju…
24. Okt. 20240
Vijesti
NEĆEMO ZABORAVITI 11. JULI: U Tripoliju postavljeni bilbordi povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici
Prije 46 min0
Kultura
SNAŽAN PODSJETNIK NA IZGUBLJENE ŽIVOTE: Upriličena izložba autora Velije Hasanbegovića "Potočarske sjene"
Prije 54 min0
Kultura
30. GODIŠNJICA GENOCIDA U SREBRENICI: Komemorativni koncert u Vijećnici, Sarajevo i Italija zajedno za istinu
Prije 1h0
Društvo
VJERSKI PROGRAM U POTOČARIMA: "Ovdje smo u sjećanju na neotuđive ljudske vrijednosti"
Prije 1h0
Regija
PLENKOVIĆ I GRLIĆ RADMAN OSVANULI NA PLAKATIMA: "Traže se zbog saučesništva u genocidu"
Prije 12h0
Regija
U KANALU PORED PUTA PRONAĐENO TIJELO MLADIĆA SA LISICAMA NA RUKAMA: Pet policajaca uhapšeno
08. Jul. 20250
Regija
NE SLUTI NA DOBRO: Prijeteći oblak snimljen iznad ovog grada, očekuje se ozbiljno nevrijeme
08. Jul. 20250
Regija
PANIKA NA BALKANU: Pogledajte šta sada rade njemački turisti
Prije 5h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.