DOK TRAJE CARINSKI RAT: Evo na koju se kinesku robu Amerikanci najviše oslanjaju?

Kompanija Mattel, proizvođač lutke Barbie, upozorila je da bi mogla povećati svoje cijene u SAD-u kako bi nadoknadila utjecaj carina, čak i prije Trumpove posljednje eskalacije u uzajamnom carinskom ratu.

  • Svijet

  • 14. Apr. 2025  

  • 0

Donald Trump je izuzeo pametne telefone, laptope i drugu potrošačku elektroniku iz svojih „uzajamnih“ carina, ali 46 od 50 kineskih proizvoda na koje se Sjedinjene Američke Države oslanjaju i dalje podliježu carinama.

Analiza proizvoda čija ukupna vrijednost premašuje milijardu dolara pokazuje potencijalni utjecaj novih mjera na američke potrošače, objavile su novine Financial Times u svom dnevnom izvještaju.

Povećanje cijena

Više od tri četvrtine konzola za videoigre, uređaja za obradu hrane i električnih ventilatora uvezenih u SAD prošle godine proizvedeno je u Kini. Oni koji požele kupiti dječje igračke također će se suočiti s povećanjem cijena. Kina je prošle godine proizvela 75 posto lutaka, tricikala, skutera i drugih igračaka na kotače koje su prošle godine prodane američkim potrošačima.

Kompanija Mattel, proizvođač lutke Barbie, upozorila je da bi mogla povećati svoje cijene u SAD-u kako bi nadoknadila utjecaj carina, čak i prije Trumpove posljednje eskalacije u uzajamnom carinskom ratu.

Kompanija sa sjedištem u Kaliforniji koja proizvodi Hot Wheels autiće i društvenu igru Uno rekla je da se 40 posto njenih proizvoda proizvodi u Kini.

Odluka Trumpove administracije da izuzme pametne telefone, rutere, opremu za proizvodnju čipova i neke računare i laptope iz takozvanih uzajamnih carina na Kinu došla je nakon sedmice nestabilnosti na američkim tržištima.

Ovo izuzeće predstavlja veliku pobjedu za američke tehnološke kompanije kao što su Apple, Nvidia i Microsoft, čije su akcije prošle sedmice pale. Laptopi i pametni telefoni bili su najvredniji uvoz iz Kine prošle godine, u iznosu od 74 milijarde dolara.

Skupa borba sa vrućinom

Prema pisanju britanskih novina, Apple će posebno pozdraviti ovo izuzeće jer se najveći dio njegovog lanca nabavke nalazi u Kini. Ali Trumpove carine i dalje zabrinjavaju kupce koji se nadaju da će kupiti proizvode koji i dalje podliježu carinama od 125 posto.

Britanske novine prenijele su od Chada Bauna, istaknutog saradnika na Peterson institutu za međunarodnu ekonomiju, da brzina i obim mjera znače da će troškove vjerovatno snositi potrošači. Dodao je da su carine na Kinu uvedene „na mnogo višim nivoima, mnogo brže i na mnoge nove potrošačke proizvode“ koji nisu bili pogođeni tokom Trumpovog prvog mandata.

„Postoji mnogo veća vjerovatnoća značajnog povećanja cijena za potrošače koji danas kupuju ove vrste proizvoda“, dodao je.

Ove carine znače da će podnošenje vrućina tokom ljeta biti skupo za nespremne Amerikance jer je devet od deset električnih ventilatora kupljenih u inostranstvu prošle godine u SAD stiglo iz Kine, kao i 40 posto samostalnih klima-uređaja, a Kina dominira globalnim tržištem izvoza za oba proizvoda, prenosi Al Jazeera.

Amerikanci koji razmišljaju o kupovini nove mikrovalne pećnice također će se suočiti s potencijalnim poskupljenjem jer je 90 posto mikrovalnih pećnica uvezenih u SAD prošle godine došlo iz Kine, a Peking dominira globalnim tržištem izvoza sa tri četvrtine.

Teško pronalaženje

Prema pisanju spomenutih novina, dominacija Kine nad ovako velikim dijelom globalnog izvoza znači da pronalaženje alternativa za proizvođače neće biti lako, smatra Allie Renison, bivša zvaničnica u Britanskom ministarstvu trgovine, koja sada radi u konsultantskoj firmi SEC Newgate.

„Američke i zapadne kompanije su posljednjih godina prebacile svoje lance nabavke iz Kine u druge azijske zemlje. Ali, kako mnoge kineske sirovine i dijelovi još uvijek ulaze u proizvode koji se tamo sklapaju, mnogo toga će ovisiti o tome koliko stroga će biti pravila za svaki proizvod i koliko dugo će te zemlje podržavati SAD“, rekla je.

Dodala je: „Izazov nije u pronalaženju alternativa jer je većina zemalja jugoistočne Azije već počela povećavati svoju proizvodnju industrijskih dobara. Izazov je u tome kakve uslove će SAD nametnuti u svojim sporazumima s tim zemljama.“

Prebacivanje proizvodnje izvan Kine posebno je teško kada je riječ o elektronskim proizvodima, kao što su konzole za igre i mobilni telefoni, zbog složenih lanaca nabavke i vještina potrebnih za njihovu izradu.

„Brzo razdvajanje će biti izuzetno teško, posebno za robu kao što su pametni telefoni. Morat će se stvoriti dodatni kapaciteti, obučiti radnici i uspostaviti alternativni lanci nabavke ulaznih komponenti“, rekao je Jason Miller, profesor na Visokoj školi za poslovnu administraciju Univerziteta Michigan.

Ako bi kompanija Apple zadržala svu svoju proizvodnju iPhone uređaja u Indiji za američko tržište, to bi i dalje pokrilo otprilike polovinu od više od 50 miliona modela koje ova kompanija isporučuje u SAD godišnje, prema riječima analitičara u Banci Amerike Wamsija Mohana.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...