PLANINARI PRONAŠLI BLAGO U VRIJEDNOSTI OD 300.000 EURA: Ipak, jedna stvar je ostala misterija...

Dok su planinari istraživali pitoreskni teren u blizini granice s Poljskom, prvo su otkrili limenu posudu u kojoj se nalazilo gotovo 600 zlatnika, uredno složenih u jedanaest hrpa umotanih u crnu tkaninu.

  • Šareni svijet

  • 30. Apr. 2025  30. Apr. 2025

  • 0

Šetajući padinama brda Zvičina u Češkoj dvoje planinara, čija imena nisu objavljena, pronašli su skrivenu riznicu blaga čija je vrijednost procijenjena na oko 300.000 eura. Izvanredno otkriće, koje se dogodilo početkom februara, ali je tek nedavno objavljeno, uključuje 598 zlatnika,  nakit i razne artefakte, a ukupno teži zapanjujućih sedam kilograma, od čega gotovo 3,7 kilograma otpada isključivo na zlatnike.

Dok su planinari istraživali pitoreskni teren u blizini granice s Poljskom, prvo su otkrili limenu posudu u kojoj se nalazilo gotovo 600 zlatnika, uredno složenih u jedanaest hrpa umotanih u crnu tkaninu. Nedaleko od nje, u željeznoj kutiji pronašli su niz  vrijednih predmeta – deset narukvica, torbicu, češalj, lanac i pudrijeru. Samo zlatnici čine približno 3,7 kilograma ukupne težine.

Stručnjaci u Muzeju istočne Češke još uvijek pokušavaju rekonstruirati kako je ova vrijedna kolekcija završila zakopana na toj lokaciji. Numizmatičar Vojtěch Bradle izrazio je svoje zaprepaštenje, navodeći da mu je ‘pala vilica’ kad je vidio ovo otkriće. Napomenuo je da neki novčići potječu iz Srbije iz razdoblja dvadesetih i tridesetih godina, na temelju njihovih oznaka, no kako su stigli do Češke, ostaje misterij.

Facebook post

Nitko ne zna zašto je blago zakopano

Pojavilo se nekoliko teorija o tome zašto je blago zakopano. Jedna mogućnost je da su ga sakrili češki građani koji su bježali od nacističke okupacije nakon 1938. godine. Druga pretpostavka je da su ga možda sakrili Nijemci očekujući protjerivanje nakon Drugog svjetskog rata 1945. godine. Treća teorija ukazuje na komunističke monetarne reforme iz 1953. godine kao potencijalni razlog skrivanja.

„Teško je reći je li to bilo češko, njemačko ili židovsko zlato“, komentirao je ravnatelj muzeja Petr Grulich, ističući povijesnu nejasnoću oko blaga. Zanimljivo je da numizmatička analiza otkriva kako zlatnici nisu češkog podrijetla, već potječu iz raznovrsne kolekcije iz Francuske, Turske, Belgije, Austro-Ugarske, s manjim brojem iz Rumunjske, Italije i Rusije. Daljnja ispitivanja oznaka na austro-ugarskim novčićima upućuju na to da su vjerojatno bili namijenjeni teritoriju bivše Jugoslavije, točnije Srbiji ili Bosni i Hercegovini, prije nego što su nekako završili u Češkoj Republici.

Iako se trenutačna tržišna vrijednost prvenstveno temelji na vrijednosti samoga zlata, očekuje se da će povijesni značaj otkrića biti daleko veći. Prema češkom zakonu, sretni planinari koji su pronašli ovo blago mogu imati pravo na nagradu do 10 posto njegove vrijednosti. Muzej istočne Češke u Hradec Královéu sada preuzima ključnu zadaću očuvanja ovih izuzetnih artefakata. Nadaju se da će na kraju cijelu kolekciju predstaviti javnosti.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...