SADA PERU RUKE OD TE ODLUKE: Kako su za Sud i Tužilaštvo BiH glasali Dodikovi poslanici

"Sud i Tužilaštvo ne postoje u Ustavu. Bosna i Hercegovina može da ima zakon koji je donijela Parlamentarna Skupština", kaže predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i dodaje da je činjenica da su neki u Parlamentarnoj skupštini glasali za te zakona ali, po njemu, oni su se ponašali antiustavno.

  • Politika

  • 10. Maj 2025  

  • 0

Sud BiH u novembru 2000. nametnutom odlukom tadašnjeg visokog predstavnika Volfganga Petrića, a Tužilaštvo u avgustu 2002. godine nametnutom odlukom Pedija Ešdauna. Ipak Sud i Tužilaštvo su "zaživjeli" tek nakon usvajanja Zakona o Sudu i Tužilaštvu u Parlamentarnoj skupštini BiH. Ko je i kako tada glasao?

Ne priznajemo odluke Suda i Tužilaštva BiH, ponavljaju ovih dana predstavnici vlasti u Republici Srpskoj.

"Sud i Tužilaštvo ne postoje u Ustavu. Bosna i Hercegovina može da ima zakon koji je donijela Parlamentarna Skupština", kaže predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i dodaje da je činjenica da su neki u Parlamentarnoj skupštini glasali za te zakona ali, po njemu, oni su se ponašali antiustavno.

Ko se to, kako kaže Dodik, antiustavno ponašao?

Zakon o sudu BiH usvojen je u Domu naroda PS BiH u junu 2002. sa četiti glasa srpskih delegata. Nikole Špirića, koji je tada bio član PDP-a, Dragutina Rodića iz DNS-a, Dragutina Ilića iz Socijalističke partije, te Gorana Turjačanina iz SNSD-a. Protiv je bio SDS-ov Momčilo Novaković.

Isti zakon usvojen je i u Predstavničkom domu. Od poslanika iz Republike Srpske podržali su ga Branislav Lolić iz SNS-a, tada socijalista Tihomir Gligorić i Željko Mirjanić iz SNSD-a, a entitetsku većinu su osigirali poslanici SDA, Stranke za BiH i SDP-a BiH. Tadašnjih šest poslanika SDS-a napustilo je sjednicu, a dva PDP-ova su bili uzdržani.

"Pritisak da se glasa je bio ogroman", kaže tadašnji poslanik SDS-a Momir Tošić i dodaje da su oni koji su glasali to olako shvatili i nisu prepoznali šta se sprema i koje će dalje poteze povlačiti visoki predstavnik. Na pitanje kako to da on i ostali poslanici SDS-a nisu podlegli pritisku, a neki drugi jesu, Tošić odgovara.

"Sad o tome ne mogu da sudim. Ne kaže se džaba "posle boja, kolje u trnje''. Već je dugo prošlo od tada, više nisam aktivan u politici ali znao sam da će neke stvari kad tad doći na naplatu."

Poslanik PDP-a Branislav Dokić koji se uzdržao od glasanja o Sudu BiH kaže da se tada niko nije opirao tim dešavanjima.

"To je prihvaćeno kao činjenica. Zakoni su objavljivani u službenim glasnicima BiH i entiteta i odmah su primjenjivani. Nekad i prije nego što ih je usvojila Parlamentarna skupština."

Slično je bilo i sa usvajanjem Zakon o Tužilaštvu BiH koji je u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH usvojen u oktobru 2003. godine.

Podržali su ga svi poslanici iz Federacije, a iz Republike Srpske SNSD-ovci Nikola Špirić, Nikola Kragulj i Milorad Živković, te Jelina Đurković iz PDP-a i Tihomir Gligorić iz Socijalističke partije. Protiv su bili poslanici SDS-a i Srpske radikalne stranke.

Par dana kasnije Zakon o Tužilaštvu BiH usvojen je i u Domu naroda, ovaj put glasovima svih pet srpskih delegata. Troje iz  iz SDS-a, Đoko Pajić, Ruža Stojanović, Boško Šiljegović i dva iz PDP-a, Goran Milojević i Vinko Radovanović.

(BN)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...