HiTec
NOVOST S POPULARNE PLATFORME: ChatGPT dobija još jedan veliki izvor sadržaja
20. Maj 20240
Dijeljenje lozinki s AI alatima je ekstremno neodgovorno. Zamislite da ste nepoznatom prolazniku dali ključeve od svog stana – upravo to činite ako lozinke unosite u AI sisteme.
HiTec
12. Maj 2025
0
Veliki jezički modeli, odnosno alati s umjetnom inteligencijom, gotovo su postali neizostavan dio svakodnevnog života. Čak i ako ih ne koristite direktno svaki dan, velika je vjerovatnoća da koristite neki servis koji u pozadini radi na bazi AI modela poput ChatGPT-a, Geminija, Perplexityja i sličnih.
Iako se mnogi oslanjaju na ove servise u poslovnim i privatnim obavezama, često nisu svjesni da svako korištenje ovakvih alata nosi određene sigurnosne rizike.Naime, korisnici često, iz želje da što prije završe zadatak, AI chatbotovima otkrivaju osjetljive i privatne informacije koje nikako ne bi smjele biti dijeljene s drugim osobama. No, chatbotovi nisu osobe, zar ne?
U ovom kontekstu, trebalo bi ih tretirati kao osobe – jer isto kao što ne biste dijelili privatne podatke sa strancem na ulici, ne biste ih trebali dijeliti ni s chatbotovima, prenosi ZIMO.hr.
Bez obzira koliko povjerenja imate u AI modele, nikada ne dijelite svoje puno ime i prezime, adresu stanovanja, JMBG, broj lične karte, pasoša ili druge lične dokumente. Isto se odnosi i na fotografije tih dokumenata.
Ako koristite AI alat za izradu biografije, neka vam on pomogne osmisliti šablon koji ćete kasnije sami popuniti na svom računaru.
Nikada ne dijelite podatke kao što su broj kreditne ili debitne kartice, informacije o bankovnom računu ili šifre za pristup internet bankarstvu. Ako vam treba savjet o kreditima ili porezima, koristite fiktivne primjere, ne stvarne podatke.
Dijeljenje lozinki s AI alatima je ekstremno neodgovorno. Zamislite da ste nepoznatom prolazniku dali ključeve od svog stana – upravo to činite ako lozinke unosite u AI sisteme.
Chatbotovi nisu vaši ispovjednici. Ne dijelite informacije o privatnim odnosima, zdravstvenom stanju vas ili članova porodice, niti tračeve o kolegama. Sve to ostaje zapisano i može biti vidljivo.
Nikada nemojte unositi podatke o kompaniji u kojoj radite, uključujući ugovore, prototipove, patente, poslovne planove, interne prezentacije ili finansijske informacije. Mnoge firme upravo zbog toga zabranjuju korištenje AI modela na službenim uređajima.
Čak i ako je u šali, pitanje poput "kako se riješiti nekoga" može vas dovesti u probleme. Takva pitanja ne samo da neće biti odgovorena, već se kod određenih AI modela i prijavljuju nadležnim institucijama.
ChatGPT nije doktor. Ako želite savjet, ne unosite konkretna imena, nalaze i detalje – koristite generalne opise, npr. "Koje vježbe su dobre za muškarca od 30 godina s bolovima u leđima?"
Ako ne želite da se vaš upit pojavi na internetu, oglasnoj tabli ili naslovnici medija – ne unosite ga ni u AI alat.
Šareni svijet
LJILJA IZAZVALA RASPRAVU NA BALKANU: Je li kuća na moru teret?
Prije 5h0
Hronika
OBJAVLJEN JEZIV SNIMAK IZ RAZNESENE CRKVE: Krv, tijela... (VIDEO)
Prije 5h0
Regija
MJEŠTANI TVRDE: Stanivuković ih iznevjerio, pa su uzeli stvar u svoje ruke (VIDEO)
Prije 5h0
Vijesti
HELEZ DODIKA NAZVAO BOSANSKIM PRAVOSLAVCEM: "On bi za milion maraka prešao na islam i klanjao" (VIDEO)
Prije 5h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.