STOTINE MILIONA EURA OTIŠLO U NEPOVRAT: Financial Times objavio veliki tekst o korupciji u nabavci oružja za Ukrajinu, spominju se i naši susjedi...

Niz osoba koje su na ukrajinskoj strani bile zadužene za nabavku oružja danas su smijenjene ili optužene za korupciju, a u toku su revizije postignutih ugovora. Pokrenuti su i sporovi za povratak uplaćenih sredstava.

  • Evropa

  • 16. Maj 2025  

  • 0

Financial Times objavio je danas detalje o velikoj istrazi finansijskih i korupcijskih nepravilnosti u ukrajinskom sistemu vojne nabavke tokom rata s Rusijom. U njoj se spominje i Hrvatska, prenosi Jutarnji list. 

Financial Times piše da je Ukrajina sklopila niz ugovora s različitim međunarodnim posrednicima i kompanijama za nabavku oružja, municije i vojne opreme. Iako su stotine miliona dolara unaprijed plaćene, roba često nikad nije isporučena, isporučena je samo djelomično ili je, stigavši na front, bila neupotrebljiva.

Dvojica bivših lidera ukrajinske vojne nabavke, Toomas Nakhur i Oleksandr Liev, pod istragom su zbog potpisivanja složenog ugovora o nabavci granata porijeklom iz Hrvatske. Prema sumnjama istražnih tijela, spomenuti dvojac uplatio je predujam od 12,5 miliona dolara za nabavku municije, no navodno su taj novac nenamjenski potrošili različiti posrednici uključeni u transakciju u Hrvatskoj, piše FT.

Spomenuti zvaničnici, koji su u međuvremenu smijenjeni, odbacuju optužbe za pronevjeru novca, ističući da su radili pod ogromnim pritiskom u trenutku kada se Ukrajina borila za svoj opstanak i bila očajnički u potrazi za oružjem i municijom. "Ukrajinski glavni štab želio je stotinu puta više nego što smo mogli kupiti na tržištu", rekao je, između ostalog, Nakhur, koji je odgovornost za loše poslove svalio na "loše aktere" na tržištu oružjem.

Drugi zvaničnici koji su pod istragom tvrde da su na sve strane tražili oružje i municiju, da je Ukrajina u februaru 2022. imala municije za samo dva mjeseca te da su bili na milosti posrednika koji su dizali cijene i očajnoj Ukrajini prodavali oružje i po četiri puta većoj cijeni. Međutim, istrage pokazuju korupciju i muljaže i na ukrajinskoj strani lanca.

Milioni koji su, kako piše FT, nestali u džepovima posrednika povezanih s Hrvatskom kap su u moru sredstava koje je Ukrajina izgubila na tržištu oružjem. Prema podacima ukrajinskog ministarstva odbrane, čak 770 miliona dolara plaćeno je unaprijed za oružje koje nikada nije isporučeno. Istovremeno, pojedine strane kompanije tvrde da su bile žrtve korupcije i sukoba interesa ukrajinskih zvaničnika.

Niz osoba koje su na ukrajinskoj strani bile zadužene za nabavku oružja danas su smijenjene ili optužene za korupciju, a u toku su revizije postignutih ugovora. Pokrenuti su i sporovi za povratak uplaćenih sredstava.

Financial Times piše i o spornim nabavama u Srbiji. U središtu tog dijela istrage nalazi se trgovac oružjem iz Arizone, Tanner Cook. Cook je, kako piše FT, sarađivao s kompanijom OTL koja je s ukrajinskom kompanijom Progres sklopila ugovor o nabavci minobacačkih mina i granata iz Srbije. Progres je unaprijed isplatio 17,1 milion dolara predujma za oružje koje je američka kompanija trebala nabaviti u Srbiji. No, OTL nikad nije isporučio robu niti vratio novac, tvrde Ukrajinci.

Jedan od najvećih slučajeva je onaj povezan s Willom Somerindykeom, bivšim brokerom s kontroverznom prošlošću, koji je vodio kompaniju Regulus Global, koja je sklopila ugovor s Ukrajinom vrijedan 1,7 milijardi dolara, ali nije ispunila obveze, tvrdi ukrajinska strana.

Regulus je tvrdio da može nabaviti desetine hiljada artiljerijskih granata koje su Ukrajini bile hitno potrebne za oružje kompatibilno s NATO-ovim sistemom. Kompanija, osnovana 2012. godine, specijalizirala se za pronalaženje i transport starih zaliha oružja, posebno tokom rata u Siriji, kada je sarađivala s Pentagonom. Međutim, ukrajinska strana tvrdi da je ta kompanija ostala dužna milione dolara avansa. Regulus, pak, tvrdi da je situacija obrnuta, odnosno da ukrajinska strana njima duguje 300 miliona dolara.

U sklopu istrage o golemim nepravilnostima doznaje se da je Ukrajina dio oružja uspjela nabaviti preko Sudana, a da su krajnji prodavatelj na drugoj strani bili akteri povezani s ruskom plaćeničkom mrežom Wagner.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...