ZAJEDNIČKO SAOPĆENJE TROJKE: Spremni smo za dijalog, ali ne s Dodikom i njegovim SNSD-om

U saopćenju se ističe da trenutna kriza u Bosni i Hercegovini nije samo politička i ustavna, već i sigurnosna. Povezana je, kako tvrde, sa mandatom EUFOR-a, koji ima zadatak da osigura sigurno i stabilno okruženje.

  • Politika

  • 17. Maj 2025  

  • 0

Zastupnici stranaka Trojke – SDP-a, Naroda i pravde (NiP) i Naše stranke (NS) – ponovo su jasno i odlučno poručili da neće učestvovati u bilo kakvim pregovorima s Miloradom Dodikom i njegovim SNSD-om, koji nazivaju "odmetnicima i bjeguncima od zakona".

Kako navode, svaki put kada se pokuša politička rehabilitacija osoba koje ruše ustavni poredak, bilo od strane domaćih aktera ili evropskih birokrata, Trojka će podsjetiti na svoje principe.

"Stranke Trojke su uvijek spremne na konstruktivan dijalog, ali isključivo na osnovu načela zaštite teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH, poštivanja Ustava, očuvanja mira i stabilnosti, posvećenosti EU integracijama, vladavini prava i ekonomskom razvoju – ali ne s bjeguncem od zakona, Miloradom Dodikom i njegovim SNSD-om", poručeno je.

U saopćenju se ističe da trenutna kriza u Bosni i Hercegovini nije samo politička i ustavna, već i sigurnosna. Povezana je, kako tvrde, sa mandatom EUFOR-a, koji ima zadatak da osigura sigurno i stabilno okruženje.

"Usvajanje neustavnih zakona u Narodnoj skupštini Rs, koje je Ustavni sud BiH poništio, predstavlja čin rušenja ustavnog poretka i krivično je djelo prema zakonima BiH, kao što bi to bio slučaj i u bilo kojoj evropskoj zemlji", navode iz Trojke, uz upozorenje da pokretanje procedure za novi entitetski ustav predstavlja početak secesije i direktan udar na Dejtonski mirovni sporazum.

Za Dodika, Stevandića i Viškovića poručuju da, kao glavni akteri "rušenja ustavnog poretka i ugrožavanja mira", mogu razgovarati samo s Tužilaštvom i Sudom BiH.

Na kraju, podsjećaju da su stranke potpisnice platforme “Za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak BiH” spremne realizovati sve obaveze iz evropske agende, ali tek nakon što se deblokira rad Vijeća ministara BiH imenovanjem ministra sigurnosti i spriječi dalja, kako kažu, ciljana i nezakonita blokada Doma naroda BiH od strane delegata SNSD-a.

"Osim domaćih institucija, odgovornost snose i evropske i druge međunarodne organizacije nadležne za očuvanje mira, ustava, zakona i evropskog puta Bosne i Hercegovine", zaključuje se u saopćenju.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...