Svijet
"MORAMO IZBJEĆI RASTUĆI POŽAR": UN poziva na deeskalaciju, upozorava na regionalne posljedice
Prije 2h0
(...) dopuštenog boravka tih državljana trećih zemalja i izdavati upozorenja državama članicama EU-a o isteku razdoblja dopuštenog boravka.
Društvo
19. Maj 2025 19. Maj 2025
0
Pregovarači Vijeća EU-a i Europskog parlamenta postigli su dogovor o uredbi o postupnom uvođenju sistema ulaska/izlaska (EES), elektroničkog sistema koji će omogućiti definitivno napuštanje udaranja pečata u pasoše.
Ovaj dogovor sada trebaju formalno potvrditi obje zakonodavne institucije. Nakon toga Komisija treba donijeti posebnu odluku o početku postupnog uvođenja EES-a. Prijelazno razdoblje će trajati šest mjeseci.
EES je zajednički elektronički sistem koji će bilježiti i pohranjivati informacije o datumu, vremenu i mjestu ulaska i izlaska državljana zemalja izvan EU-a koji prelaze granice EU-a, čime se definitivno napušta udaranje pečata u pasoše.
Automatski će izračunavati trajanje dopuštenog boravka tih državljana trećih zemalja i izdavati upozorenja državama članicama EU-a o isteku razdoblja dopuštenog boravka. Bilo je planirano da se EES počne primjenjivati već u studenom prošle godine, ali je odgođeno jer nisu sve zemlje bile spremne za provedbu. Stoga je Komisija predložila da se postupno krene s primjenom sistema.
EES će se primjenjivat na osobe kojima je potrebna viza za kratkotrajni boravak i na one koji dolaze iz zemalja izvan EU-a izuzetih od obveze posjedovanja vize.
U prva dva mjeseca države članice mogle bi primjenjivati sistem bez korištenja biometrijskih podataka, a nakon tri mjeseca EES bi se trebao primjenjivati i s biometrijskim podacima na najmanje 50 posto graničnih prijelaza. Puna primjena sistema, to jest registracija svih prelazaka putnika, trebala bi uslijediti do kraja isteka prijelaznog perioda. Tijekom prijelaznog razdoblja, nastavilo bi se sa stavljanjem pečata u pasoše.
EES će se primjenjivati na osobe kojima je potrebna viza za kratkotrajni boravak i na one koji dolaze iz zemalja izvan EU-a izuzetih od obveze posjedovanja vize.
U okviru tog novog sistema službenici graničnog nadzora skenirat će otiske prstiju osoba koje prvi put prelaze granicu ili će fotografirati te osobe. Te će se informacije pohraniti u digitalnom spisu, što će omogućiti da se točno zna ko ulazi u šengenski prostor sa stranim pasošem i ko ostaje duže od dopuštenih 90 dana.
Svijet
"MORAMO IZBJEĆI RASTUĆI POŽAR": UN poziva na deeskalaciju, upozorava na regionalne posljedice
Prije 2h0
Društvo
BIVŠI REIS MUSTAFA CERIĆ: "U Potočarima nije mezarje, to je akademija savjesti"
Prije 2h0
Svijet
PANIKA U IZRAELU: U gradu Aškelonu ispraznili police u marketima, nakon napada Irana traže utočište u skloništima
Prije 2h0
Politika
PRAVNI EKSPERT MILAN BLAGOJEVIĆ: "Sistem je urušen, u Republici Srpskoj imamo autokratiju" (VIDEO)
Prije 2h0
Društvo
SORECA O KLJUČNOM DANU ZA BiH: EU policajci bit će raspoređeni na granicama
11. Jun. 20250
Društvo
ŠTA SE DOGAĐA NA BH. GRANICAMA: "Navala je bila prema Janji i Pavlovića mostu, pa je policija to zaustavila, sad idu združeno..."
11. Jun. 20250
Društvo
DAIDŽA UBIJENE BOSANKE U GRAZU: "Zvao sam je, nije mi se javljala. Slomljeni smo..."
11. Jun. 20250
Društvo
PARADOKS U RS-u: Dok su se u opštinu slijevali milioni, ona je izgubila polovinu stanovnika
11. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.