Ekonomija
RAČUNI IZ JUGOSLAVIJE ŠOKIRAJU: Evo koliko su porodice u BiH trošile na hranu od 1967. do danas
10. Apr. 20250
Ekonomisti upozoravaju da je struktura potrošnje, u kojoj većina ličnih primanja odlazi na hranu, glavni pokazatelj siromaštva u društvu.
Ekonomija
23. Maj 2025
0
Sindikalna potrošačka korpa u Bosni i Hercegovini odavno je duplo veća od prosječne plate. I dok građani svakom novom platom "krpe" stare rupe, ekonomisti upozoravaju da je struktura potrošnje ličnih primanja alarmantna i da je pravi pokazatelj stanja u društvu.
Zaposleni koji prima prosječnu platu u Bosni i Hercegovini 30 dana u mjesecu radi za ovo. Statistika kaže da 70 posto primanja, odnosno plate koju radnik primi, odlazi na račune i hranu. Dakle 70 posto je preživljavanje, a preostalih 30 posto je život.
Prema zvaničnim podacima, sindikalna potrošačka korpa za mjesec mart u našoj zemlji iznosila je 3.166 maraka, dok su prosječne neto plate u Republici Srpskoj i Federaciji BiH 1.476, odnosno 1.565 maraka. U stvarnosti to izgleda drugačije:
"Prvo idu računi, to je jedna trećina, onda ide hrana i ostane jako malo za ostale potrebe", kaže Jovanka Trifković.
I, iako većinu onoga što zarade troše na hranu, i u tom domenu mnoge stvari su građanima nedostižne, poput mesa, ali i trešanja i jagoda, koje zbog cijene ovih dana pune medijske stupce.
"Na našoj tezgi je, ne kažem za cijelu pijacu, na našim tezgama je 16 maraka trešnja, jagoda je 7 maraka, prva naša boranija 10 maraka", navodi za BHRT prodavačica na pijaci.
"Jest da ono, nije ove godine rodilo, ali neće se ni pojesti. Uzmite kolike su cijene mesa, nemate ispod 15,20 maraka i više junetina,teletina, to je sve. Više o potrošačkoj korpi je apsurdno govoriti, ovo sad sve vezano je za čisto preživljavanje", smatra predsjednik Udruženja potrošača "Zvono" iz Bijeljine, Jovan Vasilić.
Ekonomisti upozoravaju da je struktura potrošnje, u kojoj većina ličnih primanja odlazi na hranu, glavni pokazatelj siromaštva u društvu.
"Životni standard je nešto što možemo pratiti nešto bolje u nekom dužem periodu. Jako je teško očekivati neke promjene na bolje ili na gore u kratkom roku. Kratki rok je godina dana - dvije godine dana...", kaže profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Adnan Efendić.
Rješenje za Bosnu i Hercegovinu i njene građane analitičari vide u jačanju domaće proizvodnje i značajnijem investiranjem upravo u proizvodnju, prije svega poljoprivredu, kako bi se smanjila zavisnost od uvoza. Iako je rješenje jasno, put do njega popločan je samo zvučnim obećanjima.
Više u prilogu BHRT-a
Ekonomija
RAČUNI IZ JUGOSLAVIJE ŠOKIRAJU: Evo koliko su porodice u BiH trošile na hranu od 1967. do danas
10. Apr. 20250
Ekonomija
MOLERI U BOSNI I HERCEGOVINI IMAJU PUNE RUKE POSLA: Evo koliko naplaćuju da okreče 50 kvadrata
25. Mar. 20250
Ekonomija
KAKVA JE PROFITABILNOST RADNE SNAGE: U ovom dijelu Federacije BiH svaki radnik vlasniku firme donosi po 28 hiljada KM
14. Jan. 20250
Ekonomija
VLAST KORISTI PRILIKU ZA PLJAČKU: U BiH skoro najniža inflacija u Evropi, zašto to građani ne osjete?
21. Dec. 20240
Evropa
POČINJE HISTORIJSKI SUMMIT U HAGU: Sve se prilagođava Trumpu i svi su u strahu da ne bi...
Prije 7 min0
Regija
SRBI OTIŠLI RATOVATI ZA RUSE, A ONDA JE KRENUO PAKAO: "Putine, pomozi nam"
Prije 9 min0
Evropa
SCENE JEZE OBEĆANOJ ZEMLJI ZA BOSANCE: Veliki broj ljudi nema za hranu, roditelji ne jedu da bi djeca jela
Prije 21 min0
Regija
JAHTA KRSTARI JADRANOM: Elon Musk stigao u Hrvatsku?
Prije 26 min0
Ekonomija
KO TO MOŽE PLATITI: Četvoročlana porodica u Hrvatskoj za pet noćenja samo za smještaj mora izdvojiti čak...
22. Jun. 20250
Ekonomija
FIRMA KOJA JE STRATEŠKI BITNA ZA BiH: Ko je stvarni kupac ArcelorMittala i kakva je uloga biznismena Ahmeda Hamzića
23. Jun. 20250
Ekonomija
KO JE BOGATI BOSANAC KOJI DOMINIRA TRŽIŠTEM HRVATSKE: Zovi ga "Kralj namještaja", a samo prošlu godinu završio je sa dobiti od...
22. Jun. 20250
Ekonomija
KATANAC NA VRATIMA: Zatvorena vrata poznatog brenda u Mercatoru, neizvjesna sudbina radnika...
23. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.