Politika
ZVIZDIĆ PODNIO ZAHTJEV USTAVNOM SUDU: Neustavni i nelegalni konkurs za izbor Republičke izborne komisije RS-a
Prije 21 min0
Otkrivanje genetske greške uslijedilo je tek kada su dvije porodice, čija su djeca oboljela od raka, neovisno jedna od druge kontaktirale klinike u kojima su obavile vantjelesnu oplodnju.
Evropa
24. Maj 2025
0
Sperma donora, za kojeg se naknadno otkrilo da nosi rijetku mutaciju gena povezanog s teškim oblicima raka, korištena je za začeće najmanje 67 djece u osam evropskih zemalja – a desetoro njih već je oboljelo od različitih vrsta malignih bolesti, objavljeno je na godišnjoj konferenciji Evropskog društva za humanu genetiku u Milanu.
Riječ je o mutaciji gena TP53, koja se kasnije dovodi u vezu s Li-Fraumenijevim sindromom, jednim od najozbiljnijih nasljednih oblika predispozicije za karcinom. Donor je spermu donirao 2008. godine, kada pomenuta mutacija još nije bila prepoznata kao opasna, te nije mogla biti otkrivena tada dostupnim metodama testiranja.
Otkrivanje genetske greške uslijedilo je tek kada su dvije porodice, čija su djeca oboljela od raka, neovisno jedna od druge kontaktirale klinike u kojima su obavile vantjelesnu oplodnju. Kasnijim analizama utvrđeno je da je najmanje 23 djece naslijedilo mutaciju, među njima i oboljeli od leukemije i Hočkinove bolesti.
Prema riječima dr. Edvig Kasper iz bolnice u Ruanu, koja je vodila istragu o ovom slučaju, sva djeca koja su naslijedila mutaciju sada su upućena na genetsko savjetovanje, uz preporuke za redovne preventivne preglede, uključujući i cijelotjelesne MR snimke.
Evropska banka sperme potvrdila je da je spornim uzorcima začeto više od 67 djece, ali je odbila da objavi tačan broj. Iako postoji ograničenje od 75 porodica po donoru, ovaj slučaj izazvao je pozive stručnjaka za uvođenje strožijih međunarodnih ograničenja i poboljšanje praćenja reproduktivnog materijala.
„Ne možemo sekvencirati cijeli genom svakog donora, ali ovakav nivo genetskog rizika je neprihvatljiv“, poručila je Kasper. Ona je istakla i potrebu za stvaranjem evropske ili globalne baze podataka, kako bi se u sličnim slučajevima omogućilo brzo obavještavanje porodica.
Stručnjaci upozoravaju da međunarodna distribucija sperme otežava traganje i identifikaciju genetskih grešaka, čime se dodatno usložnjavaju reakcije u potencijalno opasnim situacijama poput ove.
Politika
ZVIZDIĆ PODNIO ZAHTJEV USTAVNOM SUDU: Neustavni i nelegalni konkurs za izbor Republičke izborne komisije RS-a
Prije 21 min0
Politika
DARKO BABALJ PORUČIO: Opasan je, a ne dobronamjeran, onaj ko svom narodu umjesto olovke stavlja pušku u ruke
Prije 29 min0
Regija
DVIJE PRIJAVE PROTIV PINKOVOG ANALITIČARA: U jutarnjem programu iznio tvrdnje da dolaze ukrajinski snajperisti koji će pucati na studente
Prije 39 min0
Politika
RAMIZ SALKIĆ UPOZORAVA: "Ozbiljno se potcjenjuju aktivnosti vlasti RS-a, zadatak policije je da bude oružana podrška kada dođe dan 'D' za..."
Prije 40 min0
Evropa
ALARMANTNO, IZ TURSKE: "Bombarderi koji su poletjeli iz Sjedinjenih Američkih Država, stigli su u regiju preko..."
Prije 4h0
Evropa
MACRON UPRAVO OBJAVIO: "Pozvao me iranski predsjednik, dogovorili smo se da...!"
21. Jun. 20250
Evropa
ŠOKANTAN ISTUP VIKTORA ORBANA: "Evropa nalazi u ključnom trenutku...!"
21. Jun. 20250
Evropa
URSULI SE TRESE STOLICA, OKREĆU JOJ LEĐA ZBOG VAŽNE STVARI: Evo što rade Orban i Le Pen
21. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.