REAGIRANJE ALUMINIJ INDUSTRIJE: „Povezivanje gospodina Kabirija sa Miloradom Dodikom, upućuje i na zabrinjavajući pokušaj političke i vjerske stigmatizacije...“

-Tvrdnje da je gospodin Kabiri „nestao“ su netočne. On uredno živi i radi u Mostaru, svakodnevno je poslovno aktivan i prisustan u radu Aluminij Industrije, navodi se u reagiranju.

  • Mini market

  • 10. Jun. 2025  

  • 0

Reagiranje društva Aluminij Industries d.o.o. / Aluminij Industrija d.o.o., prenosimo cijelosti.

Povodom članka objavljenog na portalu Slobodna Bosna dana 24.maja 2025.godine, pod naslovom

„OTKRIVAMO: Kulminirala mostarska drama- Zašto je nestao Amir Gross Kabiri, nekadašnji 'spasitelj' Draga Čovića i kakva je sudbina Aluminija?“ izjašnjavami se kako slijedi:

Već sam naslov tekstualno i tonalno oblikuje atmosferu senzacionalizma, koristeći izrazito neodgovorne formulacije kao što su „mostarska drama“, „nestao“ i „spasitelj“, koje nemaju nikakvo činjenično uporište. U pitanju je pristup koji nije u skladu s profesionalnim standardima izvještavanja, već podilazi logici clickbait-naslova, nauštrb istine i javne odgovornosti. Javnosti se nudi, dramatičan, ali iskonstruiran narativ bez ikakvog pokušaja da se relavantne informacije provjere ili da se kontaktira druga strana.

Tvrdnje da je gospodin Kabiri „nestao“ su netočne. On uredno živi i radi u Mostaru, svakodnevno je poslovno aktivan i prisustan u radu Aluminij Industrije. Društvo funkcionira, proizvodi, izvozi i ispunjava svoje zakonske i poreske obaveze. Pokušaj da se javnosti predstavi kao da je naglo „nestao“ zapravo je klasičan primjer kreiranja lažne slike stvarnosti zarad senzacije.

Pored toga, u tekstu se gospodin Kabiri bez ikakvog argumenta označava kao „kontroverzni izraelski biznismen“. Ova kvalifikacija se godinama ponavlja bez ikakvog pojašnjenja šta bi to konkretno trebalo da znači. Niti su ikada navedene bilo kakve činjenice, nit postoji ijedna sudska odluka, istraga ili javni dokument koji bi potkrijepio takav navod. Očigledno je da ste taj izraz preuzeli sa drugih neprovjerenih i marginalnih portala, bez ikakve novinarske odgovornosti, kao svojevrsna etiketa čiji je jedini cilj da diskreditira osobu i kompaniju.

Tvrdnje o navodnom „naglom procvatu“ gospodina Kabirija i Aluminij Industrije ili njegovom iznenadnom usponu na liste najuspješnijih poslovnih ljudi u BiH također su obmanjujuće. Prisutnost na tim listama bila je rezultat dokumentovanog i transparetnog poslovanja, utemeljenog na realnim pokazateljima rasta, izvoza, porezima i doprinosima koji su upravo državi Bosni i Hercegovini donijeli koristi. Nema ničega „naglog“ a još manje neobjašnjivo, u tome što je Aluminij Industrija bila među najuspješnijim izvoznicima u zemlji. Na osnovu konkretnih rezultata, a ne političke ili medijske podrške, kompanija je ostvarila mjerljive poslovne učinke.

Dalje, tvrdnje o „jakim vezama s Rusijom i Kinom „ostaju u tekstu kao insinuacije bez ijedne činjenice, objašnjena, ili dokaza. Ne zna se ni na koje veze se misli, ni u kom kontekstu, ni s kojim akterima. Time se direktno potiče sumnja bez ikakve osnove, što dodatno urušava kredibilitet teksta i Vašeg portala koji je isti objavio.

U članku ste nizom formulacija pokušali stvoriti utisak da je poslovanje kompanije u kolapsu: navodi se  da „voze samo tri ili četiri kamiona“, da je kompanija „na izdisaju“, da više nije među vodećim privrednicima. Ove tvrdnje su iznesene bez ikakvih izvora, dokumenata i prije svega-bez ikakvog pokušaja da se kontaktira sama kampanija  ili njen osnivač. Slično tome, navodi o tome da gospodin Kabiri planira da proizvodnju prebaci sa električne energije na plin predstavljeni su kao negativan kontekst, iako, sve i da su takvi navodi tačni, ista se mogla predstaviti i kao tehnička i strateška poslovna mogućnost, kao i brojnim drugim industrijama u BiH.

Posebno zabrinjava niz izjava koje se pozivaju  na takozvane „upućene izvore“,  „pouzdane izvore“, „izvore bliske Mostaru“ i slično- koji ostaju potpuno anonimni, bez ikakve provjere vjerodostojnosti. Korištenje takvih „izvora“ za iznošenje ozbiljnih optužbi  o navodnom kolapsu, korupciji, pa čak i vezama s visokim političkim funkcionerima, suprotno je svim principima odgovornog novinarstva. Objavljivanje insinuacije poput toga da je Kabiri posljedni put viđen s Miloradom Dodikom u Izraelu, ili da je premijer Hrvatske tražio od njega da „pripazi Dodika“- bez ijedne službene potvrde, dokumenta, izjave ili komentara-prelazi granicu profesionalnog novinarstva i ulazi u domen političke manipulacije. U ovom trenutku, kada su odnosi između institucija BiH i pojedinih političkih aktera na udaru, uključivanje gospodina Kabirija u takve priče jasno djeluje kao pokušaj diskreditacije motivisan dnevno-političkim interesima.

Na kraju, kao vrhunac svega, tekst završava s tvrdnjom da je „slučaj Kabiiri“ primjer korupcije, nepotizma i sumnjivih radnji-za koje bi se, navodno morali uključiti SIPA i Tužilaštvo BiH, koji „još šute“. Radi se o krajnje ozbiljnim i štetnim tvrdnjama koje nisu potkrijepljene niti jednom činjenicom,  presudom, prijavom ili dokumentom. Takav ton i zaključci služe isključivo difamaciji, a ne informiranju.

Objektivno i odgovorno izvještavanje, koje je temeljni princip novinarstva, podrazumijeva obavezu da se prije objave bilo kakvog ovakog složnog i optužujućeg sadržaja  kontaktira osoba ili kompanija o kojoj se piše,  da se omogući da se iznese svoju stranu priče. Ni iz teksta, ni iz prakse portala Slobodna Bosna, nije vidljivo da je taj minimum profesionalne odgovornosti poštovan.

Narativ koji se u tekstu provlači kroz paušalne i neselektivne reference na Izrael, Rusiji , Kinu, te povezivanje gospodina Kabirija sa Miloradom Dodikom, upućuje i na zabrinjavajući pokušaj političke i vjerske stigmatizacije. Posebno je opasno što se njegovo izraelsko porijeklo koristi kao neizrečena, ali sugestivna osnova za povezivanje s političkim procesima i geopolitičkim blokovima, bez ikakvih dokaza, a u cilju podsticanja netrpeljivosti. Takav pristup ne samo da ja duboko neprofesionalan, već direktno doprinosi širenju vjerskih i političkih sterotipa, što u društveno osjetljivoj i istorijski opterećenoj sredini kakva je Bosna i Hercegovina, može imati ozbiljne posljedice. Mediji imaju odgovornosti da izbjegavaju jezik i konstrukcije koje mogu raspirivati podjele, posebno kada izvještavaju o ličnostima koje dolaze iz različitih kulturnih, vjerskih ili državnih konteksta. Ovakav pristup, kada se uzme u cjelini, prelazi granice novinarske slobodne i prelazi u sferu svjesne društvene destabilizacije i targetiranja na osnovu identiteta.

Zbog svega navedenog, zahtijevamo:

  1. Da se ovaj dopis objavi kao zvanično reagovanje i demanti u skladu sa Zakonom o zaštiti od klevete Federacije BiH;
  2. Da se javno isprave i uklone sve neistinite i neutemeljenej tvrdnje koje narušavaju ugled gospodina Kabirija i kompanije Aluminij Industrija d.o.o.;
  3. Da se u budućnosti osigura ptofesionalan i odgovoran pristup izvještavanju, uz obavezno kontaktiranje osoba i institucija o kojima se piše.

Zadržavamo pravo na pravnu zaštitu u slučaju daljnjeg iznošenja neprovjernih, neistinitih i difamirajućih informacija koje štete ugledu i poslovanju, navodi se u demantiju.

Šta je „Slobodna Bosna“ pisala o vezama Dragana Čovića i Amira Gross Kabirija možete pročitati OVDJE.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...