Hronika
PRETRESI U DONJEM VAKUFU: Policija pronašla opojne droge i municiju
10. Jul. 20250
Članovi grupe imali su jasno podijeljene uloge – dio ih je osiguravao novac za kupnju droge, drugi su komunicirali s dobavljačima u Ekvadoru, dok su neki bili zaduženi za ubacivanje kokaina u podnu konstrukciju kontejnera i organizaciju prihvata pošiljki u Europi, navedeno je u USKOK-ovoj optužnici.
Hronika
23. Jun. 2025
0
USKOK je upravo pred Županijskim sudom u Splitu podigao optužnicu protiv 55-godišnjeg bivšeg carinika koji je, kako se sumnja, dok je još bio u službi, pomagao pripadnicima Balkanskog kartela da nešto više od pola tone kokaina prokrijumčare iz južne Amerike.
Droga je zaplijenjena još 2021., no tek krajem prošle godine, nakon što je analizirana komunikacija sa Sky ECC platforme, uslijedila su uhićenja osumnjičenih. U velikoj međunarodnoj akciji bilo je uhićeno 11 pripadnika balkanskog kriminalnog kartela – osam u Srbiji, dva u Bosni i Hercegovini i jedan u Hrvatskoj. Još četiri osobe koje su završile tada pod istragom već su bile u zatvoru, a za trojicom su raspisane međunarodne tjeralice.
Tijekom pretresa kuća policija je tada zaplijenila oružje, veću količinu streljiva, luksuzna vozila, skupe satove i više od milijun eura u gotovini. U Srbiji su među uhićenima bili Srđan Jezdimir, koji je bio aktivan u Ekvadoru, Dragan Đorđević, Dragan Nikolić i Ivan Cvetković, optuženi za krijumčarenje više od sedam tona kokaina. Osim njih, lisice su stavljene na ruke i Mladenu Lazareviću, Milošu Jovanoviću i Aleksandru Iliću, članovima skupine "Pink Panter", koji su u pritvoru još od svibnja 2023., javili su srbijanski mediji.
Prema pisanju Kurira, među uhićenima su bili i Dragan Mikić, također jedan od "Pink pantera", te Mladen Papović, v. d. direktora gradskog prijevoznog poduzeća u Novom Sadu.
U BiH je bio uhićen bivši general HVO-a Zdravko Šagolj, poznat i pod nadimkom Piske. On je već bio uhićen u travnju 2024. u sklopu akcije "Paravan", u kojoj su također privedeni Nedjeljko Dodig i Haris Alikadić. Skupina je, prema istrazi, krijumčarila kokain u BiH te trgovala oružjem. SIPA je tom prilikom zaplijenila kilogram kokaina, automatske puške, eksplozivne naprave i gotovinu.
Prema podacima Europola, osumnjičeni su koristili kriptiranu komunikaciju putem aplikacije Sky ECC, a mreža je povezana i sa zapljenom više od pola tone kokaina u luci Ploče u ožujku 2021., vrijednog oko 50 milijuna eura.
Sada je optužen i ondašnji carinik koji je, kako se sumnja, pomagao ovoj skupini.
USKOK tvrdi da je cilj zločinačke skupine bila zarada na preprodaji kokaina na ilegalnim tržištima Srbije i Bosne i Hercegovine. Droga se nabavljala u Ekvadoru, a u Europu dopremala u kontejnerima s legalnim pošiljkama voća i povrća.
Članovi grupe imali su jasno podijeljene uloge – dio ih je osiguravao novac za kupnju droge, drugi su komunicirali s dobavljačima u Ekvadoru, dok su neki bili zaduženi za ubacivanje kokaina u podnu konstrukciju kontejnera i organizaciju prihvata pošiljki u Europi, navedeno je u USKOK-ovoj optužnici.
Optuženi carinik iz Ploča je, prema dogovoru, trebao osigurati neometan prolazak kontejnera sa skrivenom drogom kroz luku. Dvojici članova udruženja navodno je davao informacije o procedurama carinske kontrole, kao i o provozu probnih kontejnera za jednu tvrtku te se obvezao da će omogućiti siguran transport do dogovorenog odredišta, prenos Index.hr.
Krajem veljače 2021. u brodski kontejner s pošiljkom banana utovareno je 504 paketa kokaina, nakon što su članovi grupe dogovorili kupnju pola tone droge s osobama iz Ekvadora. Kontejner je 28. veljače iskrcan u luci u Grčkoj, a 12. ožujka utovaren je na brod koji je nastavio put prema luci Ploče.
Međutim, carinik nije stigao izvršiti svoju ulogu jer je uhićen 8. veljače 2021. godine. Droga je ipak pronađena 19. ožujka 2021. u pregledu kontejnera.
Hronika
PRETRESI U DONJEM VAKUFU: Policija pronašla opojne droge i municiju
10. Jul. 20250
Regija
NA AUTOPUTU ZAUSTAVILI DROGIRANOG VOZAČA KAMIONA: Pronašli 82 kilograma droge
08. Jul. 20250
Evropa
DRONOVIMA ŠVERCAJU DROGU I ORUŽJE U ZATVOR: "Osuđenici imaju jelovnik narkotika"
08. Jul. 20250
Regija
DROGU SKRIVALA U INTIMNIM DIJELOVIMA: Uhapšena žena na granici
09. Jun. 20250
Hronika
HOROR U AUSTRIJI: Muškarac ubijen, žena teško ranjena, počinioc izvršio samoubistvo
Prije 3h0
Estrada
BEZ OKLIJEVANJA: Severina na nastupu raširila zastavu Palestine (VIDEO)
Prije 3h0
Hronika
MIRNESA O HAPŠENJU BIVŠEG LJUBAVNIKA: "Naravno da ću svjedočiti protiv njega..."
Prije 4h0
Sport
HRVATSKI MEDIJI SE RASPISALI: Nije ni čudo što u Bosni "mrze" Hrvatsku
Prije 4h0
Hronika
SAM KRENUO NA IZRAELSKU VOJSKU: Palestinski borac prišao tenkovima, a zatim kroz otvore... (VIDEO)
Prije 18h0
Hronika
UŽASNE VIJESTI OVO JUTRO STIŽU IZ TUZLE: Na magistralnom putu u blizini glavne autobuske stanice...
Prije 19h1
Hronika
LJEKARI SU MOGLI SAMO KONSTATIRATI SMRT: Porodični odmor na plaži pretvorio se u tragediju...
11. Jul. 20250
Hronika
OD JEZIVIH POVREDA UMRLA NA LICU MJESTA: Ovo je djevojka koja je prevozila daske, pa tragično nastradala
Prije 7h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.