Politika
AMIR HURTIĆ, ZASTUPNIK U NSRS-u, ZA "SB" NAKON POSEBNE SJEDNICE: "Dodik je po ko zna koji put nadmudrio svoje koalicione partnere, a Višković nije bio previše sretan..."
24. Avg. 2025
Milorad Dodik, kojem je CIK na osnovu presude Suda BiH oduzeo mandat predsjednika, predložio je poslanicima da se donese zakon da izbore predvodi RIK. U tom slučaju se, kaže, on neće kandidovati 10 godina.
Politika
23. Avg. 2025
0
Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske ostavila je mnoge koji su je pratili u šoku. Iako je počela neuobičajeno, kašnjenjem zbog dojave o bombi, završila se uobičajeno, bez jedinstva i sa nizom uvreda na račun opozicionih poslanika.
Politikolog Velizar Antić rezimirajući jučerašnju sjednicu rekao je da je kao i nekoliko prethodnih, u pitanju apsolutni cirkus.
"Umjesto da bude mjesto gde će se voditi demokratske rasprave na kulturan i civilizovan način mi smo posmatrali primitivizam, nekulturu i vređanje političkih protivnika bez konstruktivne rasprave i dijaloga. Ono što je od NS RS napravila vladajuća koalicija je potpuno urušavanje ugleda ove najznačajnije institucije u Republici Srpskoj. I uvjeren sam da će biti potrebno jako puno vremena da se vrati ugled ove institucije" izjavio je Antić za Srpskainfo.
On smatra da pored ovog urušavanja ugleda i digniteta NS RS, ona se urušava i jako štetnim i površnim odlukama koje se u njoj usvajaju.
"Jedna od tih odluka jeste i referendumsko pitanje koje je juče formulisano. Naime, ovako formulisano referendumsko pitanje govori da ga uopšte nisu sastavljali pravnici već doškolovani politički komesari. Zašto to tvrdim? Referendumsko pitanje mora da bude jasno i precizno formulisano i da bude što kraće. U postojećem referendumskom pitanju mi imamo, u suštini, 3 referendumska pitanja" istakao je on.
Objasnio je da se na taj način građani dovode u zabludu i nad njima se vrši manipulacija, jer je „pitanje postavljeno za Kristijana Šmita, za Sud BiH i za CIK BiH“.
"A sve to zajedno strpano u jedno pitanje jeste apsolutni cirkus. Takođe, formulacija pitanja vezana za Sud BiH je izvan nadležnosti NS RS a samim tim i referenduma. Sud BiH je prošao proceduru formiranja u Parlamentu BiH i on je kao takav legitimni i legalni deo društvenog poretka i nemoguće je da o njegovom postojanju svoju procjenu daju građani na referendumu. Isto važi i za CIK, koji nije oduzeo mandat predsedniku RS svojom voljom već je morao da sprovodi zakon u kome stoji da ne možete obavljati javnu funkciju ukoliko ste osuđeni na kaznu zatvora dužu od 6 mjeseci" kazao je Antić.
Milorad Dodik, kojem je CIK na osnovu presude Suda BiH oduzeo mandat predsjednika, predložio je poslanicima da se donese zakon da izbore predvodi RIK. U tom slučaju se, kaže, on neće kandidovati 10 godina.
"Ako usvojite to da Republička izborna komisija bude formirana i da raspiše izbore za predsjednika Republike Srpske, odmah idemo na izbore, povlačim se sa funkcije predsjednika Republike Srpske i neću biti kandidat" – rekao je Dodik, naglašavajući da će napustiti salu NS RS kada se to izglasa.
Antić je ovo okarakterisao kao tragikomičnu scenu i situaciju koju možemo vidjeti na pijaci kada se trgovci cjenkaju oko robe.
"Naime, ne možete nekog godinama nazivati izdajnikom a onda potpuno preći preko tih reči i od takvih izdajnika tražiti bilo kakvu uslugu i podršku. Vlast je svojim djelovanjem u prethodnom periodu sama sebe dovela u jako tešku poziciju i sada pokušava da u tu tešku poziciju uvuče i opoziciju. To im naravno nije prošlo i zbog toga se oseća nervoza i sve ono vređanje koje smo mogli da čujemo su posledica loših poteza vlasti u prethodnom periodu" istakao je on.
Sociolog Drago Vuković smatra da je ono što se desilo na sjednici potpuni debakl.
"Ali nešto je tu dobro- pokazalo se u kakvom stanju je naš parlamentarizam, nikakvom. Imamo najznačajniji organ u RS, mi smo zajednica koja počiva na parlamentarnoj demokratiji, nemamo ni predsjednički, ni jednopartijski sistem. I na kakvom je nivou bila ta rasprava? Najniži nivo razmišljanja, potpuno odsustvo prepoznavanja težine problema i stanja u kome se nalazi Republika Srpska" naveo je Vuković.
Istakao je da su umjesto toga sve „oštrice bile usmjerene na Milorada Dodika, potpuno isto kao što rade blokaderi Aleksandru Vučiću u Srbiji.
"Naša Skupština je postala rijaliti klub blokaderskog karaktera. Te svađe u Skupštini su loša stvar, indikator niske političke kulture, ali šta da se radi" dodao je on.
Govoreći o ponudi Milorada Dodika opoziciji rekao je da smatra da je to „pokušaj stvaranja nacionalnog jedinstva koje nam je prijeko potrebno“.
Politika
AMIR HURTIĆ, ZASTUPNIK U NSRS-u, ZA "SB" NAKON POSEBNE SJEDNICE: "Dodik je po ko zna koji put nadmudrio svoje koalicione partnere, a Višković nije bio previše sretan..."
24. Avg. 2025
Politika
UPRKOS ODLUKAMA NSRS: Opozicija se sprema za prijevremene izbore, očekuje se i da će SNSD imati svog kandidata
23. Avg. 20250
Politika
RAMIZ SALKIĆ O POLITIČKOJ KRIZI U BiH: "Od Dodika se pokušava napraviti heroja, paćenika, mučenika za srpski svet, Srbe" (VIDEO)
23. Avg. 20250
Politika
NAKON BURNE RASPRAVE: NSRS usvojila odluku o raspisivanju referenduma
22. Avg. 20252
Politika
VLADA REPUBLIKE SRPSKE TAJNO SE ZADUŽUJE: Hoće li Dodika spasiti "jevrejska banka"...
Prije 35 min0
Ekonomija
IZVOZ OVOG KANTONA SKOČIO GOTOVO 13 POSTO: Kanton godinu završio s trgovinskim suficitom
Prije 57 min0
Ekonomija
DOK VEĆINA SPAVA: Djeca kod bh. grada beru borovnice za 25 KM po kilogramu
Prije 2h0
Vijesti
BOŠNJACI U BH. GRADU UZNEMIRENI: Nacionalistička zastava uz zastavu RS-a i Srbije u svadbenoj koloni
Prije 2h0
Politika
KO BI SE OVOME NADAO: Rezultati ankete u Republici Srpskoj prednost daju ovim političarima i strankama...
Prije 17h1
Politika
BARONESA ARMINKA HELIĆ O UVOĐENJU NOVIH SANKCIJA DODIKU: „To je trebalo odavno učiniti. Ovo je kontinuirana kampanja s ciljem zastrašivanja..."
08. Avg. 20260
Politika
BODIROGA U GLAVU: "Cvijanovićka za počasnog konzula BiH u Panami imenovala Fatiha Kola — osobu povezanu s narko-kartelom „Tito i Dino“, u čijem je društvu uživao i Košarac"
08. Avg. 20261
Politika
DRAMA U WASHINGTONU: Kongresmeni traže vraćanje Milorada Dodika na "crnu listu", ali ni to nije sve...
07. Avg. 20261
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.