Estrada
SAŠA LOŠIĆ NA KONCERTU POSVETIO PJESMU HALIDU: "Zadužio je nas rokersku raju"
31. Okt. 20250
Davor Vidaković ističe da je pjesmu napisao Nazif Gljiva pod dojmom jednomjesečne gaže u Makedoniji.
Estrada
07. Okt. 2025
0
Prije svih velikih hitova, prije ‘Eh kad bi ti‘, ‘I zanesen tom ljepotom‘, prije ‘Prvog poljupca‘, Halid Bešlić (1953. -2025.) pjevao je ‘Neću, neću dijamante‘.
- S tom pjesmom Halid Bešlić postao je pripadnik folk new wavea– rekao je za Jutarnji sociolog iz Doboja Davor Vidaković koji je o tome pisao u knjizi "Samoupravljači između čekića i srpa", a najpoznatiji je kao autor ogromne monografije o Silvani Armenulić, divi kafanskog folka.
Godine 1984. Halid je izdao album "Dijamanti", čiji je naslov proizašao iz glavne pjesme "Neću dijamante".
- Halid se ovim albumom uspio ukrcati na putovanje folk new wave-om, a tu je ostao do kraja 80-ih u borbama između popularnog pop-rocka i nadolazećeg folk ludila, u rasponu od Fadila Toskića do Esada Plavog. "Brake" u karijeri i tranzicija iz stigme u mainstream dogodila se "Prvim poljupcem" koji je skrojen u pop maniru - rekao je Davor Vidaković koji se s Halidom na Facebooku oprostio riječima "Putuj dijamante".
Brutalni 9/8 ritam pretočen u novokomponiranu pjesmu i prateći eruptivno-ridikulozni tekst, komedija od riječi svojstvena narodnjacima, učinili su "Neću dijamante" hitom.
Davor Vidaković ističe da je "Neću dijamante" napisao Nazif Gljiva, pod dojmom jednomjesečne gaže u Makedoniji. Zato pjesma ima 9/8 ritam.
- Nazif je bio Halidov kompozitor i producent, a pjesma je nastala usred noći 1982. godine. Nazif se probudio, nije mogao spavati. Pogledao je suprugu i sinove kako spavaju, uzeo bilježnicu svoje djece i počeo pisati "Da kraj mene vile stoje, suho zlato da mi broje..." Živio je tada u jednosobnom stanu na Koševu, sa ženom i sinovima. Stan je naslijedio od oca koji je bio podvornik u jednoj školi. Nazif je dvije godine nudio raznim pjevačima pjesmu dok je Halid nije uzeo. Poslije je Nazif od tantijema za "Neću dijamanti" kupio dva ili tri stana u Sarajevu. Sve to osobno mi je Nazif ispričao – rekao je Davor Vidaković, dodajući:
- Zamislite onda koliko je Halid zaradio na "Dijamantima"?
Mediji su svojedobno prenijeli i Halidovo sjećanje na pjesmu. Halid je tvrdio kako je "Neću, neću dijamante" prvobitno zvučala kao sevdalinka, što mu se nije svidjelo pa se Nazif Gljiva malo naljutio na njega.
"Predložio sam mu drugi ritam za tu pjesmu. Kada smo probali sa tim drugim ritmom, Gljiva je bio oduševljen. On gleda u mene, nije mogao doći k sebi", rekao je Halid.
Dakle, folklor južnog Balkana, Srbije i Makedonije, bila je Halidova ideja.
Prema riječima tadašnjeg Jugotonova urednika Dušana Šarca, zaduženog za narodnu i zabavnu glazbu, slični su ritmovi prevladavali kod folk pjevača u doba kad je ploča snimanja, a tek u posljednje vrijeme Halid je pjevao poluzabavne pjesme.
- Svi bosanski pjevači koji su išta vrijedili, snimali su za Jugoton, a ne za Diskoton, a isti Jugoton imao je svoje predstavništvo u svim republikama - napominje Dušan Šarac, koji je odobrio da "Dijamante" snimi Jugoton.
Iako poznat kao kompozitor, prije svega dalmatinske šansone, Šarac je jednom pod pseudonim pisao za narodnjake.
- Pisao sam pjesmu za Radoslava Rodića Rokija i bilo je lijepo raditi taj posao. Narodnjaci su se prodavali jako dobro i u Hrvatskoj. Mi iz Jugotona tražili bismo uvijek povratne informacije iz trgovina. Primjerice, u zagrebačkoj Nami na Trgu netko bi kupio telefon, brašno, špaker, a na muzičkom štandu bi došao po 10 zabavnih i 20 narodnih kaseta. Govorilo se da je neki pjevač prodao "samo" trideset tisuća ploča. Jer prodavalo se po 500, 600 primjeraka. Brena je prodala preko milijun primjeraka, a Danijel Popović 840 tisuća sa svojom "Đuli"– sjeća se Šarac.
Koji je po njemu bio najbolji pjevač narodne novokomponirane glazbe?
- Kaubojsko ime, a konjsko prezime, rekao je za njega Toma Zdravković. Bio je to Šerif Konjević koji je imao, barem ja tako mislim, najveće vokalne kvalitete, ali nije imao dovoljno popularnih pjesama. Modulirao bi daleke tonalitete i vratio se nazad, pogodivši tačno na pratnju orkestra. Šaban Šaulić se nije usudio nakon njega izaći na binu...Sve to znam jer smo u to doba nove pjevače smo tražili po kavanama - rekao je Šarac.
Estrada
SAŠA LOŠIĆ NA KONCERTU POSVETIO PJESMU HALIDU: "Zadužio je nas rokersku raju"
31. Okt. 20250
Estrada
IVICA DAČIĆ POLOŽIO CVIJEĆE NA GROB HALIDA BEŠLIĆA: "Nedostaje njegova toplina, vedrina, dobrota"
30. Okt. 20250
Estrada
HALID MUSLIMOVIĆ ŠOKIRAO IZVJAVOM O SMRTI HALIDA BEŠLIĆA: "Moglo je biti spriječeno"
29. Okt. 20250
Estrada
ESTRADNI MAG ZGROŽEN NAKON HALIDOVE DŽENAZE: "Od hrvatskih pjevača došla je samo jedna osoba"
22. Okt. 20251
Svijet
MARIJA ZAHAROVA MALO PRIJETI, MALO UPOZORAVA: "Ako se takva luda ideja, napad na našu zemlju, pojavi među..."
Prije 14 min0
Društvo
IVICA PULJIĆ POTVRDIO DA JE SVE SPREMNO ZA VELIKI DOGAĐAJ: "Otkrivanje spomenika žrtvama genocida u New Yorku..."
Prije 30 min0
Vijesti
VREMENSKA PROGNOZA U TRI REDA STALA: Sunčan vikend ispred nas, a najviša temperatura...
Prije 42 min0
Show
DVA PUTA PONOVILA ISTU GREŠKU: Influencerica pokazala posljedice koje ima od botoksa (VIDEO)
Prije 7h0
Estrada
ŠTA SE DOGODILO NA SAHRANI OCA MARIJE ŠERIFOVIĆ: Niko ovo nije očekivao od Karleuše i udovice Saše Popovića
12. Nov. 20250
Estrada
„MOGLA JE DA ME KOŠTA BRAKA“: Tanja Savić je tajno voljela ovog pjevača, a kada se sve saznalo izbio je skandal
Prije 16h0
Estrada
"TATA, NIŠTA TI NE ZAMJERAM": Marija Šerifović se potresnim govorom oprostila od oca Rajka
12. Nov. 20250
Estrada
ISPLIVALI DETALJI MRAČNE PROŠLOSTI SUPRUGA KAĆE ŽIVKOVIĆ: Preživio atentat, odsjekli mu dio tijela...
13. Nov. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.