Ekonomija
NJEMAČKA DONIJELA ODLUKU: Važne vijesti za radnike s Balkana...
16. Feb. 20260
Oporbena Ljevica smatra da se time "širi strah među djecom i mladima", dok je desno-radikalna Alternativa za Njemačku (AfD) optužila ministra za "ratno huškanje".
Evropa
27. Okt. 2025
0
Njemački savezni ministar unutarnjih poslova Alexander Dobrindt (CSU) predložio je da se učenici u školama sustavno podučavaju o ispravnom reagiranju u kriznim situacijama i u slučaju rata. Svoj plan namjerava predstaviti u studenome na konferenciji pokrajinskih ministara unutarnjih poslova, a uključivao bi uvođenje posebnih dvosatnih predavanja.
"Važno je da mladi razumiju koje prijetnje mogu postojati i kako se na njih pripremiti. Djeca su važni prenositelji znanja u obitelji", izjavio je Dobrindt za list Handelsblatt, piše DW.
Prijedlog je izazvao burne reakcije u njemačkom parlamentu. Oporbena Ljevica smatra da se time "širi strah među djecom i mladima", dok je desno-radikalna Alternativa za Njemačku (AfD) optužila ministra za "ratno huškanje". Zastupnik AfD-a Gottfried Curio tvrdi da Dobrindt želi "rat učiniti neizbježnim dijelom svakodnevice".
S druge strane, Zeleni smatraju da ideja ima smisla, ali da nije dovoljna. Njihov zastupnik Leon Eckert predlaže da se postojeći "Dan upozorenja" proširi u nacionalni dan vježbi kako bi se građane praktično pripremalo za krizne situacije.
Ovo nije prvi put da se u Njemačkoj raspravlja o sličnoj ideji. Još za vrijeme mandata prethodne vlade, tadašnja ministrica obrazovanja Bettina Stark-Watzinger (FDP) iznijela je sličan prijedlog, pozivajući se na praksu u Velikoj Britaniji, gdje su vježbe za izvanredne situacije dio školskog programa.
Ministar Dobrindt najavljuje i novi "pakt za zaštitu stanovništva", koji bi obuhvatio unapređenje sustava za uzbunjivanje, određivanje zaštitnih prostora i osiguravanje osnovnih potrepština u izvanrednim okolnostima.
"Nema ničeg lošeg u tome da svatko kod kuće ima osnovne zalihe hrane, baterije i radio. To nije panika, to je razumna priprema", rekao je Dobrindt. Dodao je kako je zanimanje građana za priručnike o civilnoj zaštiti veliko, što pokazuje da ljudi "žele biti spremni" u slučaju krize.
Ekonomija
NJEMAČKA DONIJELA ODLUKU: Važne vijesti za radnike s Balkana...
16. Feb. 20260
Auto
PREOKRET U NJEMAČKOJ: Očekuje se snažan rast prodaje ove vrste automobila...
20. Jan. 20260
Evropa
NIŠTA VIŠE NEĆE BITI ISTO: U Njemačkoj kreće regrutacija, ako ne bude dovoljno dobrovoljaca...
13. Nov. 20250
Evropa
NJEMAČKA PRIMIJETILA DRONOVE NA GRANICI S DANSKOM: Sumnja u špijunažu
26. Sep. 20250
Rat u zalivu
SNIMCI UDARA NA AMERIČKU NAFTU: Potpuno uništeno sjedište giganta u Iraku, Iran ispalio salvu raketa na američke baze
Prije 4h0
Rat u zalivu
TEHERAN POSLAO JEZIVO UPOZORENJE ZA CIJELI SVIJET: "Ko god se pridruži Americi i Izraelu, biće legitimna meta Irana"
Prije 4h0
Rat u zalivu
AMERIČKI PROFESOR BRUTALNO ISKREN: "Ako rat u Iranu ne završi brzo, SAD će biti u neopisivom problemu"
Prije 5h0
Svijet
JEZIVE PRIJETNJE TURSKOJ IZ TEL AVIVA: "Oni su nam sad najveća prijetnja"
Prije 5h0
Evropa
HLADAN TUŠ IZ BERLINA: Trump i Netanyahu dobili istorijsko NE, Njemačka otkazala poslušnost
04. Mar. 20260
Evropa
RADIKALAN POTEZ: Njemačka i još četiri države EU u inostranstvu grade centre za deportaciju
05. Mar. 20260
Evropa
PENTAGON U PROBLEMIMA ZBOG IRANSKIH LETJELICA: Žele ukrajinske "ubice" dronova, pogledajte kako uništavaju mete...
05. Mar. 20260
Evropa
PUTIN ZAGRMIO PA UPUTIO HITNO NAREĐENJE: "Zapad je stvorio problem, a naše službe za vanredne situacije će ga morati rješavati"
05. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.