Svijet
SLJEDEĆE GODINE POLA SVIJETA IZLAZI NA BIRALIŠTA: Ovih PET izbora može promijeniti sudbinu planete
02. Dec. 20230
Zajedničko saopštenje je uslijedilo nakon što je indijski premijer Narendra Modi ugostio ruskog predsjednika Vladimira Putina na 23. godišnjem samitu Indija-Rusija u Novom Delhiju.
Svijet
05. Dec. 2025 05. Dec. 2025
0
Rusija i Indija su u petak izrazile zabrinutost zbog situacije u palestinskoj enklavi Gazi i pozvale sve strane da ostanu posvećene "prekidu sukoba".
U zajedničkom saopštenju, Moskva i New Delhi su ponovile posvećenost miru i stabilnosti na Bliskom istoku i pozvale na "suzdržanost, zaštitu civila i poštivanje međunarodnog prava, te potrebu da se suzdrže od poduzimanja akcija koje bi mogle dodatno eskalirati situaciju i ugroziti regionalnu stabilnost".
Dvije strane su također "izrazile zabrinutost zbog humanitarne situacije u Gazi i snažno naglasile važnost da sve uključene strane ostanu posvećene sporazumima i razumijevanjima postignutim između njih o prekidu sukoba, humanitarnoj pomoći i održivom miru".
Zajedničko saopštenje je uslijedilo nakon što je indijski premijer Narendra Modi ugostio ruskog predsjednika Vladimira Putina na 23. godišnjem samitu Indija-Rusija u Novom Delhiju.
Također je uslijedilo usred obnovljenih napada Izraela u Pojasu Gaze, što je kršenje sporazuma o prekidu vatre koji je stupio na snagu 10. oktobra.
O iranskom nuklearnom pitanju, Moskva i Novi Delhi su "naglasili važnost rješavanja" problema kroz dijalog.
Dvije strane su razmijenile nekoliko dokumenata, uključujući memorandume o razumijevanju (MoU) o trgovini, migracijama i mobilnosti, pomorskoj saradnji (razvoj luka i brodarstva), zdravstvu i sigurnosti hrane, gnojivima, akademskoj razmjeni, saradnji medija i jačanju međuljudskih veza, prenosi Anadolija.
Prema zajedničkoj izjavi, Rusija i Indija "su se složile da nastave zajednički razvijati sisteme bilateralnih poravnanja putem korištenja nacionalnih valuta kako bi osigurale nesmetano održavanje bilateralne trgovine".
Također su se složile da "nastave konsultacije o omogućavanju interoperabilnosti nacionalnih platnih sistema, sistema za razmjenu finansijskih poruka, kao i platformi centralnih banaka za digitalne valute".
Rusija i Indija su podigle bilateralne odnose na nivo "posebnog i privilegovanog strateškog partnerstva" i postavile cilj od 100 milijardi dolara bilateralne trgovine do 2030. godine. Trenutni obim bilateralne trgovine iznosi oko 68,7 milijardi dolara.
Putin je stigao u Indiju kasno u četvrtak navečer na samit, koji se dogodio u trenutku kada se New Delhi suočava sa sve većim pritiskom SAD-a da zaustavi kupovinu ruske nafte.
Washington je uveo carinu od 50 posto na uvoz iz Indije, dijelom zbog kupovine ruske nafte usred nastavka rata.
Svijet
SLJEDEĆE GODINE POLA SVIJETA IZLAZI NA BIRALIŠTA: Ovih PET izbora može promijeniti sudbinu planete
02. Dec. 20230
Svijet
INDIJSKI PREMIJER PONOSNO O MISIJI NA MJESEC: "Mi smo model za zemlje koje teže da razviju sopstvene svemirske programe"
26. Avg. 20233
Svijet
"RAT U UKRAJINI VELIKO JE PITANJE ZA CIJELI SVIJET": Prvi sastanak Zelenskog sa liderom zemlje koja nije osudila invaziju
20. Maj 20230
Evropa
UŽASNI PRIZORI IZ UKRAJINSKE METROPOLE: Grijanja nema, temperatura se spustila na - 10, Rusi ciljano napadaju energetske objekte (FOTO)
Prije 8 min0
Svijet
TRUMPOVE AMBICIJE NA TANJIRU: Republikanci rezali tortu u obliku Grenlanda (VIDEO)
Prije 8 min0
Društvo
ALARMANTNO OTKRIĆE ŠVICARACA: Sarajevo zimi zagađenije čak i od Pekinga
Prije 9 min0
Svijet
TRUMPOV RAT PROTIV BANKARSKOG DIVA: Tužba teška 5 milijardi dolara uzdrmala Wall Street
Prije 16 min0
Svijet
UGLEDNI DOKTOR TRAŽI HITNU ISTRAGU, OGLASILA SE I KONGRESMENKA: "Trump je bolestan, u opasnosti su životi svih nas!"
20. Jan. 20260
Svijet
SNIMKA TRUMPOVOG SKANDALA ŠIRI SE DRUŠTVENIM MREŽAMA: Zbog ovoga bi u nekim zemljama mogao završiti u zatvoru...
Prije 13h0
Svijet
'HLADAN TUŠ' U DAVOSU: Trump sletio u Švicarsku, a evo šta su mu europski čelnici 'pripremili'
21. Jan. 20261
Svijet
PROCURILO IZ NEW YORKA: Na pomolu je preokret oko Grenlanda, Donald Trump bi mogao dobiti...
Prije 15h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.