Vijesti
NAKON VIŠE OD GODINU I PO PARLAMENTARNE PROCEDURE: Danas o zakonu kojim se vojnicima omogućava ostanak u službi do 45. godine
21. Jan. 20260
I svakako treba podržati izjave i poruke Cvijanović i Goganovića. No, pitanje je zašto su tako glasni bili u slučaju majora Pamuka, a sada kada general Knežević, koji radi isključivo po političkim direktivama Cvijanović i SNSD-a, blokira proces provjere validnosti diploma u OSBiH, zaboravljaju na dosljednost i principijelnost i nemaju ništa protiv da njihov čovjek ne poštuje zakone, propise i procedure.
Politika
09. Dec. 2025
0
Dok se institucije u Bosni i Hercegovini, na svim nivoima, godinama suočavaju s aferama "lažne diplome", u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine već mjesec dana blokiran je jedan od ključnih procesa koji bi trebao uvesti red u sistem.
Prema nezvaničnim informacijama Stava, službeni dopis koji pokreće sveobuhvatnu provjeru validnosti diploma pripadnika OS BiH "zaglavio" je u kabinetu načelnika Zajedničkog štaba OSBiH generalpukovnika Gojka Kneževića.
U danima kada je dopis došao na njegov sto, mijenjao ga je njegov zamjenik generalmajor Tomo Kolenda. On nije, iako je mogao i trebao, ništa poduzeo odnosno nije odobrio proceduru provjere validnosti diploma pripadnika OSBiH.
Kada se Knežević vratio na posao, dopis ga je dočekao na stolu, ali ni on nije stavio svoj potpis.
Podsjetimo, prije nešto manje od dva mjeseca, nakon što je Obavještajno-sigurnosna agencija BiH obavijestila Ministarstvo odbrane BiH da majoru Memsudinu Pamuku, kojeg je Predsjedništvo BiH imenovalo za vojnog predstavnika, ne mogu izdati sigurnosnu dozvolu (produženje) jer navodno nije završio srednju školu, Ministarstvo je na osnovu OSA-inog rješenja izdalo rješenje o postojanju sigurnosne smetnje, obavijestilo odmah NATO u Monsu i pokrenulo proceduru prema Predsjedništvu BiH za imenovanje novog vojnog predstavnika. Major Pamuk je povučen iz Brisela. Žalio se na odluku Ministarstva odbrane BiH, a njegovu žalbu razmatrat će Ured za razmatranje žalbi BiH.
Regairala je tada žestoko članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović tražeći odgovornost. Navela je da je nečuveno i da se mora utvrditi da li je major bez završene škole dospio do NATO struktura i da li mu je oduzeta dozvola.
- Ministar odbrane BiH Zukan Helez uputio je za narednu sjednicu Predsjedništva prijedlog za razrješenje istog ovog majora kojeg je nekad ranije predložio član Predsjedništva Denis Bećirović, ali nije naveo razloge za razrješenje, te ih je potrebno razjasniti. Nadam se da nije namjera da se samo tiho zataška ova blamaža - kazala je Cvijanović krajem oktobra.
Zamjenik ministra odbrane BiH Aleksandar Goganović kazao je da ne ulazi u pojedinačni slučaj, ali "ovakve situacije se ne smiju dešavati". Poručio je da se od svih pripadnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga očekuje da poštuju zakone, propise i procedure.
Ovaj slučaj u kojem je visokom oficiru OS BiH spriječena akreditacija u međunarodnim strukturama zbog sumnje u validnost njegovih kvalifikacija, dodatno pokazuje koliko je važna pravovremena i efikasna provjera diploma.
I svakako treba podržati izjave i poruke Cvijanović i Goganovića. No, pitanje je zašto su tako glasni bili u slučaju majora Pamuka, a sada kada general Knežević, koji radi isključivo po političkim direktivama Cvijanović i SNSD-a, blokira proces provjere validnosti diploma u OSBiH, zaboravljaju na dosljednost i principijelnost i nemaju ništa protiv da njihov čovjek ne poštuje zakone, propise i procedure.
Blokiranje provjere validnosti diploma nisu rizik samo za reputaciju OSBiH, već i za sigurnosni sistem države.
Posebno zabrinjava činjenica da prvenstveno general Knežević, prema nezvaničnim informacijama, zaustavlja proces provjeravanja uz neprihvatljive komentare kako bi provjere valjanosti diploma mogle imati "nesagledive posljedice". Šta to zapravo znači? Da li se svjesno čuvaju leđa onima koji su do pozicija došli uz pomoć nevalidnih ili lažnih diploma? Koga to štiti Knežević, a uz njega i Kolenda?
Istovremeno se nanosi ogromna šteta oficirima i podoficirima koji su časno i mukotrpno sticali svoje diplome, školujući se godinama u zemlji i van nje, a danas su zaustavljeni u napredovanju zbog onih koji su svoje kvalifikacije stekli na nezakonit način.
Zašto bi i ko imao interes blokirati provjeru diploma, ako bi svima trebao biti cilj profesionalan i zakonit sastav vojske? Kome odgovara da oni s potencijalno lažnim kvalifikacijama ostanu neotkriveni?
Ovakvim postupcima podriva se kredibilitet OS BiH, šalje poruka da se propisi mogu ignorirati i otvara prostor za ozbiljne nepravilnosti u kadrovskim procesima. U instituciji koja uživa najveće povjerenje građana Bosne i Hercegovine, ali i u svijetu - što su OSBiH dokazale učešćem u brojnim mirovnim misijama, NATO vježbama - ovakav propust nije tek birokratska nepažnja - to je udar na profesionalne standarde i direktna prijetnja sigurnosnom sistemu države.
Ako se dopusti da se ovaj slučaj zataška, kako je to Cvijanović lijepo kazala, ali naravno, samo kada je bilo riječi o majoru Pamuku, ko će snositi odgovornost ukoliko osobe s nevalidnim diplomama ostanu na pozicijama odlučivanja?
Vijesti
NAKON VIŠE OD GODINU I PO PARLAMENTARNE PROCEDURE: Danas o zakonu kojim se vojnicima omogućava ostanak u službi do 45. godine
21. Jan. 20260
Vijesti
USVAJANJE ZAKONA O SLUŽBI U OS BiH U ZAVRŠNOJ FAZI: Ostanak u vojsci do 45-te godine
15. Jan. 20260
Politika
MEDIJI IZ JAKARTE JAVLJAJU: Helez dogovorio vojnu saradnju BiH i Indonezije
12. Jan. 20260
Društvo
ŠTA TO HELEZ SPREMA: U rezervni sastav Oružanih snaga BiH se mogu prijaviti i civili bez vojnog iskustva
10. Jan. 20260
Svijet
OBJAVLJENI REZULTATI OBDUKCIJE RENEE GOOD: "Ovo nije mogla biti samoodbrana"
Prije 9 min0
Ekonomija
KO JE POJEO NOVAC: Prošle godine od poreza sakupljeno više od 25 milijardi KM
Prije 14 min0
Politika
PLIN KAO ORUŽJE: Kako se Bošnjaci guraju u novu ovisnost
Prije 21 min0
Politika
DUŠKA JURIŠIĆ REAGIRALA NA NAVODE O MOBINGU: „To su laži. Kao i tvrdnja da je..."
Prije 26 min0
Politika
VARNICE U SARAJEVU: Svađa Čavare i Emrića obilježila kraj priče o ključnom zakonu
22. Jan. 20260
Politika
MEHMEDOVIĆ OTKRIO SVE: „Sa zadovoljstvom ću podići krivičnu prijavu protiv ministra Srđana Amidžića...“
23. Jan. 20261
Politika
SEDIĆ RASKRINKAO TROJKU: "Usvojen 'historijski' budžet, a Krajini 0 maraka, 0 projekata, 0 budućnosti"
22. Jan. 20260
Politika
MILAN BLAGOJEVIĆ UZDRMAO REŽIM: "Dodiku je pomogao Mahmutović, Ana Trišić je neustavna, kao što je neustavna i Vlada RS!”
Prije 20h1
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.