Svijet
UPUĆEN VAŽAN POZIV: Trump pozvao Erdogana da se pridruži mirovnom odboru za Gazu
Prije 13 min0
Ne stidim se reći da sam prije svega Srbin i da ću uvijek braniti srpske nacionalne interese, ali sam istodobno i snažan zagovornik pomirenja na Balkanu - poručio je Đurić
Regija
14. Dec. 2025 14. Dec. 2025
1
Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić poručio je, u povodu 30. obljetnice potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, kako Srbija nikada neće prihvatiti ukidanje Republike Srpske, istaknuvši pritom spremnost na suradnju i zajedničke projekte u regiji.
U autorskom tekstu objavljenom u listu Politika, koji je temom tjedna obilježio ovu obljetnicu, Đurić je naveo kako Srbija pruža ruku suradnje svim narodima u regiji, od infrastrukturnih projekata poput izgradnje autocesta do zajedničkog nastupa na svjetskom tržištu.
Istaknuo je kako je ravnopravnost naroda u Bosni i Hercegovini zajednički interes te pozvao na njezinu zaštitu u okviru Daytonskog sporazuma. U tom je kontekstu međunarodnu zajednicu pozvao da odustane od, kako je naveo, selektivne pravde i selektivne empatije.
- Mir na Balkanu neće opstati ako se jedan narod stalno osjeća poniženim. Ne stidim se reći da sam prije svega Srbin i da ću uvijek braniti srpske nacionalne interese, ali sam istodobno i snažan zagovornik pomirenja na Balkanu - poručio je Đurić.
Naglasio je kako, prema njegovim riječima, biti dobar Srbin danas znači biti dobar susjed, a patriotizam podrazumijeva gradnju mostova, a ne zidova.
Đurić je izrazio nadu da će 30. obljetnica Daytonskog sporazuma označiti početak nove ere u regiji, u kojoj će se zatvoriti poglavlje rata i otvoriti poglavlje zajedničke budućnosti, uz jednako poštovanje svih žrtava bez obzira na nacionalnu pripadnost. Također je poručio kako bi djeca u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru i Beogradu trebala učiti istu lekciju - da je mir najveća zajednička pobjeda naroda u regiji.
Svijet
UPUĆEN VAŽAN POZIV: Trump pozvao Erdogana da se pridruži mirovnom odboru za Gazu
Prije 13 min0
Evropa
"DVIJE DALEKE NACIJE, A SVE BLIŽE": Meloni proslavila rođendan u Japanu, objavila "anime selfie" (FOTO)
Prije 22 min0
Svijet
EKSPERT ZA SIGURNOST UPOZORAVA: "Trump provodi ono što je i najavljivao, Europa ima mehanizme koji omogućuju..."
Prije 36 min0
Svijet
BIVŠI TRUMPOV SAVJETNIK UZDRMAO SVIJET: Ova zemlja bi mogla biti sljedeća Ukrajina
Prije 57 min0
Regija
VUČIĆU NEĆE BITI DOBRO: Kosovo zabranjuje srbijanske registarske tablice na vozilima
Prije 23h0
Regija
MARINIKA TEPIĆ U NEVJERICI NAKON VUČIĆEVIH RIJEČI: "To može izjaviti samo politički idiot..."
15. Jan. 20260
Regija
HAOS U SRBIJI NAKON ISTUPA ALEKSANDRA VUČIĆA: "Oni su dužni da obavijeste Washington..."
16. Jan. 20261
Regija
NA RAZOČARENJE VUČIĆA I DAČIĆA: Iz Bruxellesa stižu sjajne vijesti za državu Kosovo...
16. Jan. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.